Psy myśliwskie – najpopularniejsze rasy

Psy myśliwskie nie są współcześnie wykorzystywane tylko do polowań – wiele ras cieszy się ogromną popularnością także jako doskonali towarzysze rodziny.

Psy myśliwskie – podstawowe informacje

Psy myśliwskie nie muszą być oczywiście współcześnie towarzyszami tylko i wyłącznie myśliwych, warto jednak pamiętać, że nawet jeśli pies żyje w pełnej zgodzie z innymi zwierzętami i cieszy się życiem typowego domowego psa do towarzystwa, to jego naturalne instynkty, które rozwijały się w danej rasie od wielu lat, nie znikną tak po prostu.

Psu myśliwskiemu należy zapewnić możliwość realizowania jego naturalnych potrzeb, np. poprzez organizowanie zabaw imitujących polowanie lub ćwiczenia oparte na pracy z węchem. To właśnie ten ostatni pełni kluczową rolę przy odnajdywaniu zwierząt, na które polują myśliwi – na jego podstawie wyróżniane są psy myśliwskie pracujące z tzw. “wiatrem dolnym” (pies odnajduje zapachy tuż przy ziemi i podąża tropem zwierzęcia na podstawie pozostawionego przez niego na podłożu zapachu), czyli np. psy gończe, tropowce i posokowce oraz psy pracujące z “wiatrem górnym”  (pies jest w stanie wyczuć odwiatr w samym powietrzu, a następnie wskazać człowiekowi na tej podstawie lokalizację zwierzęcia w linii prostej), takie jak wyżły.

Poza wspólnymi ćwiczeniami, które pozwolą psu korzystać ze swoich naturalnych predyspozycji i talentów, istotnym elementem opieki nad psem myśliwskim są także codzienne spacery. Psy myśliwskie potrzebują dość dużej dawki aktywności – jeśli nie mają możliwości pracy w terenie, będzie im brakowało możliwości rozładowania sporych zapasów energii i typowe krótki przechadzki skupione na podstawowej socjalizacji i zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych psa prawie na pewno okażą się w tym przypadku niewystarczające.

Jednocześnie należy pamiętać, że nawet przy długich spacerach, kiedy pokusa spuszczenia psa ze smyczy jest duża, w przypadku ras psów myśliwskich należy zachowywać szczególną ostrożność. Są to psy, w których instynkt polowania jest silny, nawet jeśli nie są wykorzystywane do tego rodzaju zadań, jeśli więc zobaczą w oddali coś, co wygląda interesująco i szybko się porusza, mogą gwałtownie zerwać się do pogoni, a dogonienie ich będzie prawdopodobnie niemożliwe.

Reklama

Psy myśliwskie są też nieco bardziej wymagające jeśli chodzi o typowy trening posłuszeństwa – o ile rozmaite ćwiczenia węchowe i związane z tropieniem sprawiają im ogromną radość i satysfakcję, to podstawowa nauka komend może już stanowić pewne wyzwanie. Wynika to z faktu, że psy myśliwskie z reguły cechuje dość duża niezależność myślenia, potrafiąca się często przerodzić w upór – przez wiele lat szkolone były bowiem do samodzielnego podejmowania decyzji, w oddaleniu od polującego człowieka. Jest to także przyczyną ich niezwykłej inteligencji.

Psy myśliwskie – podział według terenu pracy

Psy myśliwskie można podzielić według kilku różnych kryteriów – pierwszym z nich jest teren, w którym najlepiej się sprawdzają. Wyróżnia się tutaj:

Reklama
  • psy specjalizujące się w pracy w lesie – są to rasy, które potrafią tropić zwierzynę i pracować z “wiatrem dolnym”, a także utrzymywać przez dłuższy czas trop. Do tej kategorii zaliczają się m.in. ogar polski i gończy polski
  • psy specjalizujące się w pracy w polu – psy pracują tutaj z reguły z “wiatrem górnym” i potrafią szybko przemieszczać się galopem lub kłusem. Jako przykładowe rasy wymienić można płochacze takie jak clumber spaniel albo cocker spaniel angielski oraz wyżły, np. setery angielskie i irlandzkie, wyżły weimarskie czy wyżły niemieckie.
  • psy specjalizujące się w pracy w wodzie – sekretem ich dobrego dostosowania do zadań związanych z wodą jest odpowiednia szata, a istotną cechą charakteru – wytrwałość. Do tej grupy zaliczają się np. retrievery takie jak golden retriever czy labrador retriever.

Pośrednio z tym podziałem ma także związek wygląd psa. Psy szorstkowłose i długowłose są lepiej przystosowane do pracy w trudnych warunkach, np. gęstym poszyciu, śniegu czy w wodzie, podczas gdy psy krótkowłose są dużo mniej odporne np. na zimno.

Psy myśliwskie – podział według sposobu pracy

Inny sposób podziału psów myśliwskich opiera się na ich sposobie pracy. Najpopularniejsze pod tym względem są aportery, których zadaniem jest przynoszenie do myśliwego upolowanej przez niego drobnej zwierzyny.

Norowce mają w czasie polowania wypłoszyć zwierzęta z nor, w których się ukrywają, z kolei dzikarze to zgodnie z nazwą psy wykorzystywane do osaczania dzików.

Posokowce zaprowadzają myśliwych do postrzelonego wcześniej zwierzęcia, kierując się zapachem jego krwi, a psy gończe tropią żywe jeszcze zwierzęta i głośnym szczekaniem naprowadzają na nie polujących.

Reklama

Psy myśliwskie – najpopularniejsze rasy

Psy myśliwskie cieszą się współcześnie dużą popularnością nie tylko wśród osób, które polują na zwierzęta – wiele z nich docenianych jest także jako wspaniali towarzysze rodziny. Do najpopularniejszych ras psów myśliwskich zaliczają się:

Psy myśliwskie – pełna lista ras

Istnieje zamknięta lista ras, które zarówno przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, jak i reprezentujący ją Związek Kynologiczny w Polsce, uznawane są za psy myśliwskie, a więc takie, które mogą być zgłaszane i oceniane na wystawach ras myśliwskich.

W grupie 3 klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, a więc w grupie terierów są to:

Grupa 4, czyli jamniki, w całości zakwalifikowana jest do grupy psów myśliwskich – w tej kategorii znajdują się jamniki w trzech odmianach: krótkowłosej, szorstkowłosej i długowłosej.

Reklama
Reklama

Z grupy 5 – szpiców i psów w typie pierwotnym – do ras myśliwskich zaliczane są:

Grupa 6 klasyfikacji FCI to psy gończe i rasy pokrewne – spośród tej grupy do psów myśliwskich zaliczają się wszystkie rasy poza dalmatyńczykiem:

Do kategorii psów myśliwskich zaliczają się wszystkie psy z grupy 7, czyli wyżłów:

W całości z ras myśliwskich składa się też grupa 8, czyli aportery, płochacze i psy dowodne:

Ostatnią grupą, również w całości uznawaną za rasy psów myśliwskich, są charty, a więc:

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama