Bedlington terrier rasa, szczeniaki, charakter

Bedlington Terrier – opis rasy, cena, charakter, szczeniaki

Bedlington terrier jest nieco podobny do lekko ostrzyżonej owieczki – jego sierść jest kręcona, gęsta i do złudzenia podobna do wełny. Jego lekka i zgrabna budowa ciała jest zawdzięczana genom whippeta. Bedlington terrier nie jest psem popularnym w Polsce, ale warto o nim opowiedzieć, ponieważ to naprawdę wspaniała rasa. Co warto wiedzieć do bedlington terrierze? 

Bedlington – charakter 

Ten uroczy psiak o jedwabistej sierści wybiera wśród domowników swojego ulubieńca, któremu towarzyszy o każdej porze dnia nocy. Uwielbia bawić się zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi, w stosunku do których ma silny instynkt opiekuńczy. Z uwagi na to, że jest zaliczany do terrierów, ma wiele cech charakterystycznych dla nich, należą do nich z pewnością upartość, niezależność i zadziorność – bedlington może prowokować do bójek inne psy, odpowiada również dość stanowczo na prowokacje z ich strony. Prowokowanie bójek można jednak z powodzeniem załagodzić poprzez odpowiednie wychowanie i socjalizację, która powinna odbywać się od samego początku, kiedy tylko psiak przekroczy próg Twojego domu. Bedlington bez problemu dogada się z innymi psami, kotami i innymi zwierzętami w domu. 

Ten psiak bardzo dobrze sprawdzi się jako stróż, mimo tego, że obecnie jest przede wszystkim świetnym psem do towarzystwa. Nie jest to psiak hałaśliwy, skutecznie ostrzega przed każdym, kto zbliża się do domu, a kogo pies nie rozpoznaje, ale nie nadużywa szczekania, robi to tylko wtedy, kiedy naprawdę uważa za słuszne. 

Można kupić tego psiaka z myślą o mieszkaniu, jest on spokojny, zakładając, że otrzyma swoją regularną dawkę ruchu. Potrzebuje wybiegania się na spacerze i zabawy, uwielbia np. przynosić rzucony patyk. 

Bedlington terrier będzie dla Ciebie świetnym towarzyszem, jeśli nie oczekujesz od psa bezwzględnego posłuszeństwa. Mimo dobrej socjalizacji i wychowania, trzeba liczyć się z tym, że jest to psiak niezależny i nie zawsze będzie słuchał komend. Taki już jego urok. 

Reklama

Bedlington terrier – historia 

Pies ten pochodzi z Wielkiej Brytanii, a jego historia sięga XV wieku. Psiaki te od samego początku różniły się wyglądem, ale były towarzyszami prawie każdego gospodarstwa domowego. Łączyła ich szorstka i lekko falowana sierść, której historia nie została jeszcze niestety udokumentowana. Niektórzy uważają, że fale mogą być wynikiem krzyżówki z owczarkiem, jednak jest to zaledwie hipoteza. 

Bedlington był psem uwielbianym przez praktycznie wszystkich mieszkańców wysp, niezależnie od ich statusu społecznego i majątku. Były to psiaki używane do tępienia szczurów w kopalniach i do dotrzymywania towarzystwa. 

Reklama

Historia tej rasy w Polsce jest dość krótka – bedlingtony przybyły do naszego kraju już w okresie międzywojennym, ale tak jak wspomniałam wcześniej, nie stały się zbyt popularne. 

Bedlington terrier – zdrowie i żywienie 

Jest to bardzo zdrowy psiak, który charakteryzuje się dużą odpornością na zmienność warunków atmosferycznych. Żyje naprawdę długo (od 12 – 16 lat) i mimo podeszłego wieku nie traci żwawości. Jak jednak każda rasa, jest predysponowany do pewnych chorób, między innymi do chorób wątroby, deformacji mostka i żeber, złamania ogona, a także źle ustawionych kłów żuchwy. 

Żywienie bedlingtona nie jest problematyczne – można karmić go gotowymi karmami dobrej jakości, świetnie sprawdzi się również dieta BARF 

Bedlington terrier – pielęgnacja 

Psiak ten należy do ras, które co prawda nie gubią sierści, ale trzeba regularnie udawać się z nim na wizyty do psiego fryzjera. Nieobcinany zarośnie niczym owieczka, co będzie dla psiaka uciążliwe, szczególnie latem. Sierść należy kąpać w specjalnych szamponach przeznaczonych dla kręconej psiej sierści, warto również stosować odżywkę. Szczotkowanie powinno odbywać się nie rzadziej, niż raz w tygodniu. 

Reklama

Bedlington terrier cena 

Szczeniak tej rasy kosztuje mniej więcej 4000 zł, a jego miesięczne koszty utrzymania są stosunkowo niskie, oscylują w granicach 80 – 100 zł. Terrier żyje od 12 – 16 lat. 

Waga bedlingtona waha się od 8 – 11 kg, a jego wielkość od 38 – 43 cm. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Labradoodle – opis rasy.

Klasyfikacja FCI – brak wzorca; rasa nie jest uznawana przez FCI; Labradoodle rasa psów z wyglądu [...]

Reklama

Czytaj dalej

AKITA AMERYKAŃSKA

Akita Amerykańska to wychodowana przez Amerykanów rasa wywodząca się od japońskich akit. Akity Amerykańskie charakteryzują [...]

Dodaj komentarz

Reklama