Wyżeł węgierski szorstkowłosy – opis rasy, charakter, wygląd

Wyżeł węgierski jest dużym psem myśliwskim o rudym umaszczeniu. Szorstkowłosa odmiana tej rasy jest o wiele młodsza od krótkowłosej. Jest to psiak o naprawdę wyjątkowym charakterze. Łączy w sobie talenty doskonałego psa myśliwskiego z urocznym i czułym charakterem rodzinnego zwierzaka. 

Wyżeł węgierski szorstkowłosy – charakter 

Jest bardzo szczęśliwy w ruchu i na polowaniach. To rasa o ogromnej potrzebie miłości, czułości i akceptacji. Uwielbia przytulanie i głaskanie. Bardzo lubi wylegiwać się opiekunowi na kolanach, bardzo chętnie śpi z nim w łóżku. 

Wyżły są bardzo spokojnymi psami, zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych psów. Bardzo dobrze sprawdzą się w kontaktach z dziećmi i osobami starszymi. Są często wykorzystywane w dogoterapii, jako terapeuci. 

Są to psy o bardzo silnym instynkcie myśliwskim, dlatego potrzebują każdego dnia dość dużej ilości ruchu, czyli około 1 – 2 godzin. Nie każdy będzie w stanie zapewnić psiakowi taką ilośc ruchu, dlatego warto dobrze rozważyć, czy Twój styl życia odpowiada potrzebom tej rasy. Nuda bardzo źle działa na te psiaki i popycha je do niszczenia rzeczy. 

Wyżły były i są używane do polowań na bażanty, kuropatwy i ptactwo wodne. Ich węch jest doskonały, wzrok ostry, a łapy zwinne. Świetnie aportują. 

Reklama

Bardzo ważna jest socjalizacja tej rasy, od samego początku. Są to wrażliwe psiaki, dlatego od szczeniaka powinny być przyzwyczajane do różnych zwierząt, ludzi, dźwięków i sytuacji. Psiak ten zupełnie nie nada się dla osoby o „twardej ręce”. Potrzebuje odpowiedzialnego, spokojnego i czułego opiekuna. Jest to psiak łatwy do szkolenia, inteligentny i chętny do nauki. Uwielbia ciepło i wylegiwanie się na słońcu. 

Wyżeł węgierski będzie doskonałym towarzyszem całej rodziny, uwielbia zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pokocha każdego, kto będzie traktował go z szacunkiem i zapewni mu dużą ilość ruchu, i czułości. Nie odnajdzie się jednak w małym mieszkaniu. Potrzebuje bowiem aktywności na świeżym powietrzu i długich spacerów. Nie będzie nigdy tak posłuszny, jak choćby owczarek niemiecki. Nie będzie też nigdy typowym kanapowcem, wylegiwanie się na łóżku przez cały dzień nie jest w jego stylu. Zapewniam jednak, że w aktywnej rodzinie odnajdzie się idealnie i będzie wspaniałym przyjacielem. 

Reklama

Wyżeł węgierski szorstkowłosy – zdrowie i żywienie 

Jest to zdrowa i długowieczna rasa, która rzadko zapada ja jakiekolwiek choroby o podłożu genetycznym. Czasami tylko zdarzają się alergie skórne. Niektóre osobniki mogą być bardziej wrażliwe na narkozę. Na wszelki wypadek powinno się przed ewentualnym zabiegiem poinformować weterynarza, że rasa jest bardziej wrażliwa. 

Jeśli chodzi o żywienie, nie jest to wymagająca rasa. Cieszy się jednak dużym apetytem. W sezonie łowieckim porcje powinny być większe, szczególnie jeśli psiak poluje. Porcje powinny też zawierać większą ilość tłuszczu, tak, by całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię. Warto dodać, że wyżeł węgierski powinien bardzo dobrze czuć się na diecie BARF, ale warto skonsultować to z weterynarzem. 

Wyżeł węgierski szorstkowłosy – historia 

Nazwa wyżeł pochodzi od słowa „vizsla” (czyt. viżla) co znaczy „czujny”. 

Wyżły węgierskie są jedną z najstarszych, bo znanych już w X wieku ras. Najprawdopodobniej ich przodkami były psy myśliwskie pochodzące z różnych plemion azjatyckich, które na początku naszej ery najeżdżały Europę Środkową. 

Reklama

Historia wyżła węgierskiego jest związana ściśle z historią dawnych Węgrów, Madziarów, czyli ludu łowiecko – pasterskiego, który żył na terenach obecnych Węgier ponad tysiąc lat temu. Ryty z tego okresu pokazują myśliwych, którzy polowali z sokołami i wyżłami. Średniowieczne manuskrypty również opowiadają o tych psiakach. 

Wyżły węgierskie były psami szlachty. Przez całe stulecia hodowano je w idealnej czystości rasy. W czasie I i II wojny światowej, jak wielu rasom, tak i wyżłowi węgierskiemu groziło wyginięcie. Na szczęście miłośnicy rasy nie dopuścili do tego. 

Odmiana szorstkowłosa została wyhodowana w latach 30 XX wieku dzięki temu, że hodowcy dodali do rasy krew wyżła niemieckiego szorstkowłosego, pudla i możliwie innych ras. 

Obecnie jest to psiak popularny na całym świecie, również w Polsce. Jego popularność stale rośnie. 

Reklama
Reklama

Wyżeł węgierski szorstkowłosy – pielęgnacja 

Pielęgnacja skupia się tak naprawdę na szczotkowaniu. Jeśli pies uczestniczy w polowaniach lub wraca bardzo ubrudzony ze spacerów, trzeba będzie go wykąpać, a przy okazji sprawdzić stan oczu i uszu. 

Psiakowi trzeba również regularnie sprawdzać stan sierści i szukać ewentualnych kleszczy, zaplątanych gałązek i tym podobnych. 

Wyżeł węgierski – cena i wzorzec 

Jak sama nazwa mówi, rasa pochodzi z Węgier. 

Wielkość psa to od 58 – 64 cm, suczki od 54 – 60 cm. 

Waga to od 25 – 30 kg. 

Jego szata jest szorstka, przylegająca, twarda i gęsta, a jego włos okrywowy ma od 2 – 3 cm. Podszerstek jest odporny na wodę. 

Wyżeł węgierski żyje od 14 – 15 lat. 

Miesięczne utrzymania psa tej rasy to od 100 – 150 zł miesięcznie. 

Cena szczeniaka z rodowodem to około 3000 zł. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Szpic duży - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. Największy przedstawiciel rodziny szpiców – szpic duży. [...]

Reklama

Czytaj dalej

KANGAL – opis rasy

Klasyfikacja FCI, ale organizacja rejestruje je jako owczarki anatolijskie – grupa II FCI, sekcja 2.2, [...]

Dodaj komentarz

Reklama