Chart węgierski ( Magyar agár )

Chart węgierski – cena, szczeniaki, hodowla

Chart węgierski, zarówno swoim wyglądem, jak i charakterem czy zachowaniem, przypomina naszego rodzimego charta polskiego. Parafrazując znane powiedzenie: chart polski, chart węgierski, dwa bratanki… 

Chart węgierski – opis rasy 

Chociaż nie ma wątpliwości, skąd wzięła się nazwa rasy i z jakim krajem łączone jest w związku z tym jej pochodzenie, nieco mniej pewne jest, od kiedy dokładnie możemy mówić o ich hodowli. Według niektórych chart węgierski towarzyszył pierwotnie ludom celtyckim, a według innych plemionom Madziarów, którzy przybyli na teren obecnych Węgier na przełomie X i XI wieku. Najprawdopodobniej jednak, podobnie jak chart polski, jest on potomkiem właśnie chartów azjatyckich. Polowanie z chartami było tak samo popularne na terenie Węgier, jak i Polski, więc tamtejsi szlachcice również wyjątkowo upodobali sobie tę rasę. 

Chart węgierski – wygląd 

Wygląd to kolejna cecha łącząca charty polskie i węgierskie – obydwie te rasy są nieco mocniej zbudowane i bardziej umięśnione niż pozostałe charty, chociaż oczywiście dzielą z nimi ogólne cechy takie jak długie i smukłe kończyny oraz tułów. Chart węgierski osiąga wysokość w kłębie pomiędzy 65 a 70 cm w przypadku psów i pomiędzy 62 a 67 cm u suk. Waga to mniej więcej 20 – 30 kg. 

Okrywa włosowa charta węgierskiego jest krótka, zwarta, twarda i dobrze przylegająca. Zimą może pojawić się gęsty i obfity podszerstek.Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalne jest we wszystkich kolorach, w różnych proporcjach, poza niebieskim, niebieskim z białymi znaczeniami, brązowym, wilczastym, czarnym podpalanym, i tricolorem. 

Chart węgierski – charakter 

Chart węgierski zachowuje się stosownie do swojego dystyngowanego wyglądu – jest spokojny i opanowany. Może się przez to wydawać zdystansowany, jednak to tylko pozory – szybko da się zobaczyć, że to prawdziwy wrażliwiec – kochający, wierny i przywiązany do człowieka, potrafiący okazać mu swoje psie uczucia w bardzo wzruszający sposób. 

Reklama

Jest odważny, ale nie w sposób, który zakrawa o lekkomyślność czy agresję i tendencję do dominacji. Wykazuje się instynktem terytorialnym, a dodatkowo jest z natury nieufny w stosunku do obcych, jednak nie zaatakuje nikogo bez powodu i bez problemu odróżni intruza od przyjaciela rodziny i gościa. 

Chart węgierski to pies inteligentny i pojętny, co oczywiście z jednej strony jest ogromną zaletą, a z drugiej ma swoją drugą stronę medalu. Cechy te wynikają z myśliwskiej przeszłości, która wymuszała na psach uczestniczących w polowaniach rozwijanie samodzielnego myślenia i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, bez możliwości kierowania się bezpośrednim poleceniem opiekuna (często dopiero doganiającego psa i zwierzynę razem z resztą uczestników pogoni). Ta niezależność towarzyszy mu do dziś i może stanowić utrudnienie w szkoleniu i wychowaniu. 

Reklama

Chart węgierski – hodowla 

Chart węgierski nie będzie mieć problemu z odnalezieniem się w domu, w którym mieszkają także dzieci czy inne zwierzęta – jego łagodne i pokojowe usposobienie, a także cierpliwość i wyrozumiałość czynią z niego doskonałego towarzysza dla wszystkich domowników. 

Jest szybki, ale też wytrzymały. W przeciwieństwie do chartów takich jak np. greyhound, musiał być dobrze przystosowany nie tyle do samego biegania, co bardziej długodystansowego wyzwania, jakim było uczestniczenie w polowaniu, ramię w ramię z podróżującymi na koniach szlachcicami. Można więc z powodzeniem zaangażować go w różne formy aktywności fizycznej i z pewnością dostarczą mu ono dużo rozrywki i stanowiły będą ujście dla jego naturalnych instynktów i potrzeb. Oczywiście należy zawsze pamiętać o zasadach bezpieczeństwa dotyczących wszystkich myśliwskich psów, tzn. pilnowaniu, aby poza dokładnie ogrodzonymi i zabezpieczonymi terenami, pies zawsze wyprowadzany był na smyczy. 

Tym co wyróżnia charta węgierskiego (i ponownie pokrywa się z charakterystyką charta polskiego) jest jego nietypowa jak na charta czujność i instynkt terytorialny. Chociaż zazwyczaj nie jest to mocną stroną psów z tej grupy, z powodzeniem może wziąć na siebie rolę psa stróżującego czy nawet obronnego. 

Jeśli chodzi o pielęgnację, jest łatwą w utrzymaniu, raczej zdrową i odporną rasą. 

Reklama

Chart węgierski – cena 

Cena charta węgierskiego wynosi około 700 euro, a więc mniej więcej 3000 złotych. Nie jest to rasa popularna w Polsce, więc należy się liczyć z koniecznością udania się w poszukiwaniu szczeniaków bezpośrednio do ich ojczystego kraju. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Pudel toy - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172. Pudel toy to pies wesoły, bystry i [...]

Dodaj komentarz

Reklama