PODENCO Z IBIZY CHARAKTER I USPOSOBIENIE

Podenco z Ibizy – opis rasy.

Klasyfikacja FCI – grupa V, sekcja 7, nr wzorca 89.

Pondeco z Ibizy to pies o wyostrzonym wzroku, z dużym myśliwskim instynktem, charakterystycznej sylwetce i niesamowitej energii wewnętrznej. Prawdopodobnie pochodzi od najstarszej rasy psów – psa faraona, więc jego historia wciąż nie jest dokładnie poznana.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Wielu fachowców uważa pondeco z Ibizy za najstarszą rasę psów. Historycy bowiem twierdzą, że czworonogi te są spokrewnione w prostej linii z egipskim psem myśliwskim. Co więcej, jednym z dowodów potwierdzających tą teorię są malowidła psów podobnych do pondeco, umieszczone na ścianach starożytnych grobowców.

Kiedy Rzymianie w IX wieku p.n.e. najechali na Egipt, wielu Kartagińczyków oraz Fenicjan bezpośrednio z nimi sąsiadującymi, przepędzono na tereny Ibizy. W związku z tym na tych obszarach pojawiły się również psy wypędzonej ludności i były nim właśnie pondeco. 

Dawniej rasa ta wykorzystywana była do polowań na zwierzynę drobnych rozmiarów, głównie króliki i ptactwo. 

Reklama

Pondeco z Ibizy choć pochodzą od dawien dawna to nie są popularną rasą psów. Obecnie można spotkać te czworonogi w całej Europie, jednakże najwięcej osobników występuje na obszarach półwyspu Iberyjskiego.

PODENCO Z IBIZY WYGLĄD:

To elegancki, zwinny czworonóg, energiczny, o dość lekkiej budowie ciała. Choć jego wygląd sprawia wrażenie psa kruchego, delikatnego, to jest on zwierzęciem o dużej mocy i sile. Podenco z Ibizy potrafi biec przez bardzo długi czas nie zwalniając tempa i w taki sposób pokonywać spore odległości. Jego głowa jest długa, o kształcie stożkowatym, mała w porównaniu do reszty ciała. Podenco ma uszy średniej wielkości, ustawione do przodu, o rombowatym kształcie, sztywne, ale bardzo ruchliwe. Na poziomie ich oczu umiejscowiony jest środek nasady uszu. Nos z kolei jest o cielistym zabarwieniu, a oczy – jasnobursztynowe, karmelowe, bursztynowe, małych rozmiarów, skośnie rozmieszczone. Szyja podenco jest sucha w odcinku zarówno górnym jak i dolnym. Głęboka klatka piersiowa jest długa i wąska, a kończyny symetryczne, ustawione blisko siebie, smukłe i bardzo długie. Ogon osadzony nisko, długi, sierpowaty zagięty w stanie pobudzenia, gruby u swej nasady, zwężający się na końcu. Skóra tego psa przylega ściśle do ciała zwierzęcia i jest dość napięta. 

Reklama

Sierść podenco z Ibizy zbudowana jest z włosa krótkiego lub szorstkiego, ale pojawiają się również osobniki o szacie dłuższej. Krótka okrywa włosowa zazwyczaj jest błyszcząca, szorstka – twarda oraz gęsta. Hodowcy cenią sobie brodę pojawiającą się u tej rasy, a akceptowana maść to biało – ruda lub jednolita biała i jednolita ruda. 

Dorosłe samce rasy podenco z Ibizy rosną osiągają wysokość w kłębie w granicach 66 – 72 cm. Oczywiście suki są lżejsze, dlatego ich wymiary to 60 – 67 cm. Z kolei ich masa ciała oscyluje w granicach 18 – 22, 5 kg.

Podenco z Ibizy żyje średnio 12 – 14 lat.

Cena szczenięcia z rodowodem to 3200 zł, a jego miesięczny koszt utrzymania to 100 – 200 zł.

Reklama

PODENCO Z IBIZY PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Psy należące do tej rasy to zwierzęta cieszące się dobrym zdrowiem, a ich pielęgnacja nie wymaga wykonywania skomplikowanych zabiegów. Wystarczy przemywać ich skórę raz na tydzień w celu jej wyczyszczenia oraz by usunąć martwe włosy czworonoga. Doskonałym do tego sprzętem jest gąbka wykonana z naturalnych minerałów. Jedyne problemy doskwierające podenco to alergie, ale można także spotkać osobniki cierpiące na zaćmę, dysplazję siatkówki lub głuchotę. 

PODENCO Z IBIZY CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Psy te są zwierzętami bardzo inteligentnymi, aktywnymi oraz niezwykle żywiołowymi. Doskonale czują się na świeżym powietrzu, kochają ruch, a wycieczki za miasto z ich ukochanym właścicielem to dla nich rewelacyjny sposób spędzania czasu. Podenco z Ibizy ze względu na swój specyficzny wygląd oraz wewnętrzną dynamiczność, często określany jest mianem „błazna wśród psów”.  Czworonogi te mają również tendencje do uganiania się za małymi zwierzętami, które tylko dostrzegą ich czujne oczy. 

Są to zwierzęta, dla których ciągła stymulacja ich żywiołowej natury jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ich na co dzień. W przeciwnym razie, mogą stać się bardzo uciążliwymi, nadpobudliwymi oraz złośliwymi psami. Potrzebują one szkolenia oraz tresury składających się z pozytywnych metod, ponieważ pondeco źle znosi krzyki, jak również każdy rodzaj agresji. Należy on do psów o bardzo silnym instynkcie łowieckim.

Psy tej rasy to zwierzęta nie odpowiednie dla osób nie posiadających doświadczenia w prowadzeniu czworonogów. Próbują one bowiem dominować nad osobnikami o słabszym charakterze, mają one również tendencje do niewykonywania poleceń swojego opiekuna.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Mastif neapolitański - opis rasy

Mastif neapolitański, mimo naznaczonej przymusowymi walkami historii, jest psem reagującym agresywnie tylko w sytuacji bezpośredniego [...]

Anatolian - pies pasterski

Anatolian karabash brzmi dość egzotycznie, prawda? Nie bez powodu, rasa ta pochodzi poniekąd z Turcji, [...]

Dodaj komentarz

Reklama