Rodezjan tajski ( pies tajski ) - opis rasy, charakter, wygląd

Thai ridgeback ( pies tajski ) – opis rasy, charakter, wygląd

Thai ridgeback jest psiakiem, który uwielbia aktywność na świeżym powietrzu, jest nieufny wobec obcych i bardzo czujny. Obecnie jest świetnym psem towarzyszącem i stróżującym. Jego sierść jest krótka i gęsta, z pręgą odwrotnie rosnącej sierści na grzbiecie i ogonie. Występuje w trzech typach ubarwienia – rudym, czarnym i błękitnym (nieco szarym). 

Thai ridgeback – charakter 

Jest to jedyna, poza ridgeback’iem rodezyjskim rasa, która posiada na grzbiecie pręgę z odwrotnie układającą się sierścią. Jednak między rasami występuje wiele różnic, zaczynając od najbardziej widocznej, mianowicie od wielkości. 

Tajski ridgeback jest psem pierwotnym, o wiele mniejszym od rodezyjskiego kuzyna. Jest bardzo niezależnym psiakiem. Często można usłyszeć, że ma dość kocią naturę. Bardzo mocno przywiązuje się do swoich opiekunów, ale nie wybiera ulubieńca, jest równie mocno związany z każdym członkiem rodziny. 

Jest to piec bardzo zwinny i skoczny. Uwielbia ruch na świeżym powietrzu i długie spacery, ale dostosuje się do nieco spokojniejszego trybu życia, zakładając oczywiście, że zapewnimy mu regularne spacery i odpowiednią dawkę zabawy. W domu jest spokojny i bardzo mało szczeka. 

Tajski ridgeback jest znany z zamiłowania do spania, szczególnie blisko swojego opiekuna. 

Reklama

Psiak ten był przede wszystkim wykorzystywany jako pies myśliwski i jako stróż. Jest bardzo czujny, ale nie jest agresywny. Świetnie sprawdza się jako „alarm” ostrzegający przed niebezpieczeństwami. Bardzo dobrze nada się dla osób uwielbiającej ruch i jazdę na rowerze. Jeśli chodzi o psie sporty, dobrze sprawdzi się w agility. 

Jest to wrażliwy i twardy pies. Bardzo źle znosi ostre i niemiłe traktowanie. Tradycyjnie pojęta tresura bardzo źle wpływa na jego psychikę. Źle traktowany zupełnie zamyka się w sobie i traci kontakt z opiekunem. 

Reklama

Nie jest to rasa, która będzie tak posłuszna, jak choćby owczarek niemiecki. Trzeba zdać sobie z tego sprawę i się z tym pogodzić. Psiaków tej rasy raczej nie powinno się spuszczać ze smyczy, ponieważ lubię uciekać i wybierać się same na dłuższe przechadzki. 

Rasa ta świetnie nada się dla każdego, kto nie wymaga od zwierzęcia ślepego posłuszeństwa. Ridgeback potrzebuje bliskości człowieka, dlatego w żadnym wypadku nie jest to pies, który mógłby mieszkać na dworze. Warto również wiedzieć, że ta rasa ma dość silny instynkt łowiecki, a samce, szczególnie niekastrowane, potrafią być dominujące. 

Tajski ridgeback – zdrowie i żywienie 

Są to psiaki, które cieszą się naprawdę dobrym zdrowiem, ale czasami zapadają na chorobę o podłożu genetycznym, która nazywa się dermoid sinus. Prowadzi ona najczęściej do poważnych infekcji, a nawet śmierci psiaka. 

Dodatkowo niektóre psiaki o jaśniejszym umaszczeniu (np. błękitnym, czy izabelowatym), miewają problemy z sierścią i skórą, tzw. Color Dilution Alopecia. 

Reklama

Poza tym mają, jak wiele innych większych ras, predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. 

Jeśli chodzi o żywienie, nie są to wymagające psiaki. Należy jedynie pamiętać, żeby karma była wysokiej jakości. Ponadto zimą psiak powinien przyjmować większą ilość kalorii, ponieważ z uwagi na brak podszerstka, szybko marznie i zużywa więcej energii na ogrzanie ciała. 

Thai ridgeback dog – historia 

Nie można określić dokładnie kiedy powstała rasa ridgeback. Wiemy jednak, że psy w jego typie były znane we wschodniej Azji od wielu wieków. Opis ridgebacka znajdziemy w XVII wiecznym tajskim dokumencie. Psy z charakterystyczną pręgą występowały w Tajlandii, Kambodży, Indonezji i Wietnamie. 

Te piękne, azjatyckie psy mogą mieć pręgę o bardzo zróżnicowanym kształcie i wielkości. Zdarza się, że cały grzbiet jest pokryty sierścią rosnącą w odwrotnym kierunku. Każdy osobnik różni się też liczbą „koron”, czyli specyficznie ułożonych włosów na granicy pręgi. We współczesnym wzorcu uznaje się osiem podstawowych kształtów pręgi. 

Reklama
Reklama

Thai ridgeback – pielęgnacja 

Pielęgnacja tej rasy jest bardzo łatwa i zupełnie nieskomplikowana. Raz na jakiś czas wystarczy wyszczotkować psiaka gumowym zgrzebłem. Można użyć również irchy do nabłyszczenia sierści. 

Poza dbaniem o sierść trzeba również regularnie czyścić jego uszy, przecierać zwilżonym wacikiem oczy, a także przycinać pazury. 

Warto zadbać też o czyszczenie jego zębów. Powinno się przyzwyczajać psiaka od małego do czynności pielęgnacyjnych, w innym wypadku każde szczotkowanie, czy mycie zębów będzie dla nas i dla zwierzęcia, ogromnym stresem. 

Rodezjan tajski – wzorzec rasy 

Rasa pochodzi z Tajlandii i została uznana przez FCI dopiero w 1993 roku. 

Jego włos jest krótki, twardy i gładki. Ogon jest nieco wygięty i noszony wysoko. Jego umaszczenie występuje w trzech typach, rudym z czarną maską (lub bez niej), czarnym, błękitnym i bardzo jasnym płowym. 

Wymiary rasy to: 56-61 cm, suki: 51-56 cm. Tolerancja różnicy to ok. +/- 1,5 cm. 

Thai ridgeback cena

Jego miesięczne utrzymanie kosztuje około 180 zł, nie licząc kosztów weterynaryjnych. 

Cena szczeniaka jest niestety dość wysoka, wynosi bowiem od 3000 do 8000 zł. 

Przeciętna długość życia tej rasy to od 12 – 14 lat. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Szpic duży - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. Największy przedstawiciel rodziny szpiców – szpic duży. [...]

Haldenstovare - opis rasy psa

Haldenstovare to wyjątkowy uparty i nieugięty pies tropiący o wprost legendarnym przywiązaniu do właściciela. Zwierzaki [...]

Dodaj komentarz

Reklama