PORTUGALSKI PIES DOWODNY CHARAKTER I USPOSOBIENIE

Portugalski pies wodny – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa VIII, sekcja 3, nr wzorca 37.

Ten kędzierzawy pies doskonale czuje się w wodzie. Jest nie tylko rewelacyjnym pływakiem, ale i również nurkiem. Ma pogodne usposobienie, lubi się uczyć oraz lubi czuć bliskość swojego właściciela.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Portugalski pies dowodny to potomek psów, które dotarły do Europy prosto z Azji. Istnieje teoria, że czworonogi te pojawiły się na Półwyspie Iberyjskim wraz z Maurami, którzy w VIII w n.e. napadli na ten obszar. Obecnie kolebką psa wodnego jest portugalski region Algarve.

W 1297 roku pojawiła się informacja na temat psa, który uratował życie rybaka. Opis tego zwierzęcia był bardzo zbliżony do wyglądu portugalskiego psa dowodnego. Okazuje się, że czworonogi te pomagały właśnie rybakom w wyciąganiu z wody zerwanych sieci i ryb, które w między czasie zdołały uciec. 

W Polsce to dość rzadka rasa psów. Szacuje się, że na terenie naszego kraju mieszka zaledwie kilkanaście osobników. Podobnie wygląda to na innych obszarach kontynentu europejskiego. Wyjątkiem są tylko Wyspy Brytyjskie.

Reklama

PORTUGALSKI PIES DOWODNY WYGLĄD:

Portugalski pies wodny to zwierzę średnich rozmiarów, z mocną i dobrze umięśnioną sylwetką. Jego ciało wpisuje się w kształt kwadrata co oznacza, że długość tułowia tego psa jest równa jego wysokości w kłębie. Ma on głowę proporcjonalną, dużą i szeroką. Czaszka widziana z boku jest dłuższa od jego kufy. Pies wodny ma uszy przylegające do głowy, w kształcie serca, a ich koniuszek sięga nie dalej jak brzegu krtani. Nos u tej rasy jest szeroki, o kolorze czarnym, białym, czarno – białym lub brązowym (zależności od umaszczenia). Oczy są średniej wielkości, o kształcie okrągłym, lekko skośne, zazwyczaj koloru czarnego albo brązowego. Portugalski pies dowodny ma szyję krótką, ale prostą, zaokrągloną, doskonale umięśnioną, podgardle nie występuje. Z kolei jego klatka piersiowa sięga do łokci i jest szeroka oraz głęboka. Ogon u nasady gruby, zwęża się on ku końcowi, a kończyny tego psa są pionowo ustawione, o mocnej i prostej budowie.

Okrywa włosowa tych czworonogów nie posiada podszerstka, jest gęsta, a jej struktura może występować w dwóch odmianach – kręconej oraz falistej. Można spotkać osobniki o sierści zbudowanej z tych dwóch odmian. Umaszczenie w jakich akceptowane są te psy to czarne, białe oraz brązowe. Psy wodne o maści czarnej i brązowej mogą posiadać na swym ciele białe znaczenia w okolicy głowy, szyi, piersi, brzucha, końca ogona oraz na łapach poniżej stawu łokciowego oraz skokowego. Z kolei czworonogi białe muszą mieć czarny bądź brązowy pigment nosa, obwódek oczu oraz śluzówki ich pyska.

Reklama

Portugalski pies wodny osiąga wysokość w kłębie od 50 do 57 cm (idealne 54 cm) u płci męskiej, natomiast płeć żeńska – od 43 do 52 cm (idealne 46 cm). Zaś masa ciała psów oscyluje w granicach 19 – 25 kg, a u suk – od 16 do 22 kg.

Dorosły osobnik tej rasy żyje średnio ok 12 – 14 lat.

W Polsce urodził się dopiero jeden miot portugalskiego psa dowodnego. W związku z tym, cena za jedno szczenię wynosi 1000-1300 euro. Natomiast średni miesięczny koszt utrzymania to 200-300 zł.

PORTUGALSKI PIES DOWODNY PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Czworonogi tej rasy nie linieją. Ich sposobem na zmianę okrywy włosowej to utrata jej stopniowo przez cały rok. Pojawiają się opinie, że psy te są doskonałymi towarzyszami dla osób z alergią, ponieważ mogą ich nie uczulać. Jednakże sierść portugalskiego psa wodnego jest specyficzna i wymaga ona szczególnej troski oraz dużej uwagi właściciela. Brak odpowiedniej pielęgnacji powoduje, że szybko się filcuje. W związku z tym należy czesać tego psa przynajmniej raz w tygodniu, a kąpać – co dwa miesiące. 

Reklama

Zwierzęta te są raczej zdrową rasą, lecz pojawiają się u nich choroby o podłożu genetycznym takie jak dysplazja i choroby oczu (zaćma, postępujący zanik siatkówki). Pojawia się również kardiomiopatia młodzieńcza.

Portugalski pies wodny niestety zaliczany jest do sporych łakomczuchów, dlatego ważne jest, aby kontrolować spożywane przez nie posiłki.

PORTUGALSKI PIES DOWODNY CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Pies wodny potrzebuje być blisko właściciela. Zazwyczaj jest najbardziej przywiązany do osoby, która spędza z nim najwięcej czasu np. szkoląc go. W takiej sytuacji uznaje go za przewodnika, dlatego lubi brać udział w każdym jego zajęci. Portugalski pies dowodny swoją rodzinę szanuje, jest wobec niej łagodny, jednakże wykazuje mniejsze posłuszeństwo do reszty członków aniżeli w stosunku do swojego głównego opiekuna. Mają cierpliwość do dzieci i traktuje je w sposób delikatny. Potrafi żyć w zgodzie zarówno z innymi przedstawicielami swojego gatunku, jak i wszelkimi zwierzętami domowymi.

Pies ten ma doskonały węch oraz słuch. Odznacza się dużą zwinnością, rewelacyjnie pływa i nurkuje. Kocha biegać, chodzić na długie spacery, przebywać na świeżym powietrzu. Ma duża skłonność do szybkiego uczenia się komend, zadań czy psich sztuczek. 

Reklama
Reklama

Portugalski pies dowodny to rewelacyjny towarzysz ludzi aktywnych fizycznie, miłośników wody (np. żeglarzy), energicznej i ruchliwej rodziny z dziećmi.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Owczarek grecki – opis rasy.

Rasa nieuznana przez FCI. Owczarek grecki to zwierzę o silnym instynkcie stróżującym i bardzo stabilnym charakterze. [...]

Reklama

Czytaj dalej

AKITA AMERYKAŃSKA

Akita Amerykańska to wychodowana przez Amerykanów rasa wywodząca się od japońskich akit. Akity Amerykańskie charakteryzują [...]

Dodaj komentarz

Reklama