Afrykański Chart Azawakh rasa psa

Chart Afrykański ( Azawakh ) – cena, szczeniaki, hodowla

Chart afrykański był od zawsze doceniany na swoich ojczystych terenach, nadal jednak jest stosunkowo mało znaną rasą w Polsce. Jaki jest i w czym wykazuje się podobieństwem do innych chartów, a co go wyróżnia? 

Chart afrykański – opis rasy 

Chart afrykański, podobnie jak chart afgański, jest rasą bardzo starą, wyhodowana już w Starożytności. Geograficznie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Afryki, a dokładnie z północnej części kontynentu i pustyni Sahara (temu miejscu zawdzięczamy też rasy takie jak saluki i sloughi). 

Pierwotnie był to pies myśliwski, pomagający lokalnym ludom koczowniczym w polowaniach na zwierzynę, z po powrocie do obozowiska pełnił funkcję stróżującą. Psy afrykańskie nie były jednak przez lokalnych ludzi traktowane instrumentalnie – bardzo doceniali ich rolę, pozwalając im spać razem z ludźmi (przynosiło to zresztą obu stronom korzyść w postaci dodatkowego źródła ciepła w nocy). Uwieczniali je także w malowidłach czy rzeźbach, a otrzymanie ich w prezencie było wyrazem dużego szacunku. 

Na przestrzeni lat chart afrykański zaczął być coraz częściej doceniany także jako pies wyścigowy i towarzyszący i choć obecny poziom globalizacji powoduje, że rasa może znaleźć miłośników w każdym zakątku globu (do jej popularyzacji przyczynił się m.in. Xavier Przeździecki – Francuz o polskich korzeniach), nadal nie ma zbyt wielu hodowli w Europie czy Stanach Zjednoczonych. 

Chart afrykański – wygląd 

Chart afrykański to całkiem duża rasa – osiąga wysokość w kłębie 64- 74 cm u psów i 60 – 70 cm u suk, a ich waga to odpowiednio 20 – 25 kg i 15 – 20 kg. Ma oczywiście wiele cech charakterystycznych chartów – szczupłą, wydłużoną głowę, i sylwetkę, długie łapy i uszy. 

Reklama

U charta afrykańskiego krótkowłosy typ został protoplastą całej rasy. Jego sierść jest delikatna, a umaszczenie dopuszczalne według wzorca to jednolity kolor oscylujący między płowym i czerwonym lub brązowym. 

Chart afrykański – charakter 

Chart afrykański, jak przystało na starą rasę, do tego o korzeniach psa stróżującego i myśliwskiego, będzie cechował się niezależnym myśleniem (potrzebnym do podejmowania samodzielnych decyzji w trakcie polowania) i czujnością (niezbędną do ochrony stad zwierząt hodowlanych, na które w nocy czyhają drapieżniki). 

Reklama

Potrafi bardzo pokochać człowieka i potrzebuje z nim kontaktu, ale zazwyczaj wybiera jedną osobę, którą uznaje za przewodnika całego stada. Nie zmienia to faktu, że chętnie przebywa blisko każdego członka rodziny, a także bardzo docenia wspólnie spędzony czas, kontakt fizyczny i pieszczoty czy wyrazy aprobaty i czułości (nie wspominając o spaniu w łóżku, które daje mu ogromne poczucie bezpieczeństwa). 

W stosunku do obcych wykazuje duży dystans i niełatwo jest zapracować na jego zaufanie. Bacznie obserwuje każdy ruch nieznajomego, a ze względu na lata pracy jako pies stróżujący, do dziś wykazuje się nie tylko silnym instynktem terytorialnym, ale także wyostrzonymi, gotowymi do obrony zmysłami. Jeśli uzna, że ktoś stanowi zagrożenie, z pewnością poinformuje o tym bardzo głośno swoją rodzinę. Z drugiej strony ma doskonałą pamięć, więc jeśli raz pokaże się mu, że dana osoba nie jest intruzem, a przyjacielem, będzie miał to na uwadze następnym razem, kiedy pojawi się na jego terenie. 

Chart afrykański – hodowla 

Chart afrykański dobrze odnajdzie się w różnych warunkach mieszkaniowych, pod warunkiem że niezależnie od wielkości podwórka (lub jego braku) zapewni mu się odpowiednią ilość uwagi, a przede wszystkim aktywności. Oczywiście rasa ta ma wspaniałe predyspozycje do pełnienia roli domowego stróża, należy jednak pamiętać, że poza instynktem terytorialnym ten pies afrykański, zupełnie niczym lis, wprost uwielbia kopać nory. Piękny i starannie pielęgnowany ogródek może więc z tego powodu być narażony na zniszczenia. 

Chart afrykański, jak wszystkie inne psy z tej grupy, wyróżnia się zwinnością i umiejętnością szybkiego biegu, zwłaszcza na krótkich dystansach – są to jedne z ​najszybszych ras psów na świecie. Warto wykorzystać te naturalne predyspozycje i wypróbować z nim różnych psich dyscyplin sportowych opartych na bieganiu, jak coursing czy agility. Nieco gorzej może iść praca nad nauką podstawowych komend i posłuszeństwa – niezależność myślenia może się czasem przekształcić u charta afrykańskiego w upór. Nie należy się tym jednak zniechęcać – konsekwencja i pozytywna motywacja doprowadzą w końcu do założonego celu. 

Reklama

Jak przystało na zwierzę pochodzące z Afryki, doskonale radzi sobie z wysokimi temperaturami, jednak nie najlepiej z niskimi – warto w związku z tym zawczasu zaopatrzyć się w specjalne ubranko, które będziemy mu zakładać na zimowe spacery. 

Ze względu na silne instynkty terytorialne i stróżujące, bardzo istotna jest prawidłowa socjalizacja szczeniaka charta afrykańskiego i przyzwyczajenie go do tego, że w życiu spotykał będzie wiele nieznajomych osób czy zwierząt i nie oznacza to, że stanowią dla niego zagrożenie. 

Chart afrykański – cena 

Cena charta afrykańskiego to około 2500 – 4000 złotych. Prawdopodobnie czekanie na szczeniaka potrwa jednak chwilę ze względu na niewielką liczbę hodowli w Polsce. 

W międzyczasie warto śledzić ogłoszenia w internecie i na grupach facebookowych, takich jak charty w potrzebie – być może pojawi się możliwość stworzenia domu dla psa po przejściach, który tak samo jak szczeniak zasługuje na miłość i opiekę człowieka.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

AKITA AMERYKAŃSKA

Akita Amerykańska to wychodowana przez Amerykanów rasa wywodząca się od japońskich akit. Akity Amerykańskie charakteryzują [...]

Reklama

Czytaj dalej

Bolończyk - opis rasy, charakter

Bolończyk jest delikatnym i prześlicznym psiakiem do towarzystwa. Charakteryzuje go falowana, śnieżnobiała sierść i ciemne, [...]

Dodaj komentarz

Reklama