Hiszpański pies dowodny charakter

Hiszpański pies dowodny opis rasy

Hiszpański pies dowodny jest psiakiem o mocnej budowie i średnim wzroście. Jego włos jest wełnisty i kręcony, a charakter bardzo pogodny i zrównoważony. Są to niezwykle radosne psiaki, które bardzo szybko się uczą i nie przejawiają skłonności do dominacji. Są posłuszne wobec swojego opiekuna i świetnie sprawdzają się jako psy pasterskie. 

Hiszpański pies dowodny – charakter 

Psiaki te uwielbiają i potrzebują ruchu, dlatego jeśli nie możesz zapewnić psiakowi tej rasy jego odpowiedniej ilości, lepiej będzie zdecydować się na innego psa. Uwielbia zabawę, szczególnie aportowanie. Bardzo lubi inne zwierzęta i nie ma żadnego problemu z tym, że są w domu. Traktuje je bardzo delikatnie. Jest nieufny wobec obcych, co sprawia, że jest fantastycznym stróżem. 

Hiszpańskie psy wodne są psiakami pracującymi, które są używane do dzisiaj przede wszystkim w Hiszpanii nie tylko jako psy pasterskie, ale również myśliwskie, rybackie i stróżujące. Są również szkolone do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych. Sprawdzają się również bardzo dobrze jako psy ratownicze. 

Psy dowodne jest naprawdę łatwo wychować, dlatego nadają się wręcz idealnie dla początkujących opiekunów. Bardzo ważna jest jednak socjalizacja, szczególnie pod kątem oswojenia ich z nieznanymi dźwiękami i zjawiskami, w innym przypadku mogą stać się strachliwe. Uwielbiają pływać i aportować. 

Psiaki te bardzo mocno przywiązują się do jednego opiekuna, chociaż kochają każdego członka rodziny. Są bardzo spokojne i praktycznie niehałaśliwe, uwielbiają spać i odpoczywać. Czasami trzeba zachęcić je nieco do spaceru i nie można zrażać się ospałością pupila. Ruch jest dla tej rasy bardzo ważny, szczególnie patrząc na to, że ma tendencję do nadwagi. 

Reklama

Hiszpański pies wodny – zdrowie 

Rasa ta jest dość odporna na warunki atmosferyczne i nie ma predyspozycji do wielu chorób. Może jednak cierpieć na dysplazje stawów i choroby oczu, szczególnie na jaskrę i zaćmę. Niektóre psiaki rodzą się również z krótszym ogonem. 

Pies dowodny – historia 

Hiszpańskie psy wodne są starą rasą i trudno określić skąd konkretnie pochodzą, bowiem powstało na ten temat wiele różnych teorii. Jedna mówi o tym, że zostały one przywiezione do Hiszpanii z Afryki Północnej w 711 roku podczas inwazji Maurów. Inna z kolei mówi o tym, że psiaki zostały przywiezione do Europy przez Fenicjan. Niektórzy uważają, że mają one korzenie azjatyckie. Trudno tak naprawdę zweryfikować te teorie. 

Reklama

Jedno jest pewne – psiaki o podobnym wyglądzie i kudłatej, kędzierzawej sierści zamieszkiwały półwysep Iberyjski od wczesnego średniowiecza. Były niezwykle przydatne do wypasu kóz i owiec, były również niezastąpione podczas polowań na ptactwo, czy podczas wyciągania z wody sieci rybackich. Jednak dopiero w latach 70 XX wieku Antonio Garcia Perez i Santiago Montesinos zaczęli starać się o uznanie tej wspaniałej rasy przez FCI. Ich wysiłki skończyły się sukcesem w 1985 roku. Obecnie psiaki te są bardzo popularne w Hiszpanii i w krajach skandynawskich. W Polsce obecnie działa kilka hodowli. 

Psy dowodne – pielęgnacja 

Wbrew pozorom pielęgnacja tej rasy jest naprawdę mało kłopotliwa – nie wymaga bowiem ani częstego czesania, ani kąpieli. Strzyżenie powinno odbywać się od jednego do dwóch razy w roku. Podobnie jak pudle, hiszpańskie psy nie linieją, przez co mogą nieco lepiej nadawać się dla alergików (ale mimo wszystko należy sprawdzić przed adopcją, czy alergia nie będzie się nasilać). Psiakowi trzeba oczywiście również regularnie czyścić uszy, przycinać pazury i przecierać oczy zwilżonym wacikiem kosmetycznym. 

Pies hiszpański – opis rasy 

Hiszpański pies dowodny ma od 44 – 50 cm (psy) i od 40 – 46 cm (suczki). 

Jego waga waga się od 18 – 22 kg w przypadku psów i od 14 – 18 kg w przypadku suczek. Pupile tej rasy żyją od 10 – 14 lat. 

Reklama

Hiszpański pies dowodny cena 

Cena szczeniaka to koszt od 3000 do 4000 zł, jednak na szczeniaka w Polsce trzeba niestety trochę poczekać z uwagi na to, że w naszym kraju działa niewiele hodowli tej rasy. Miesięczny koszt utrzymania to od 70 – 150 zł miesięcznie. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Podróż z psem - poradnik

Wakacje, niezależnie od tego, czy wybieramy się na nie latem, zimą, czy w jakiejkolwiek innej [...]

Dodaj komentarz

Reklama