Landseer

Duże psy – największe rasy psów dużych

Duże psy są cudowne, prawda? Można czuć się przy nich naprawdę bezpiecznie idąc na spacer o dowolnej porze, a także porządnie się do nich przytulić. Jeśli zastanawiasz się nad adopcją dużej rasy psa, masz naprawdę spore pole do popisu – ras dużych psów jest naprawdę sporo! Dzisiaj opowiem o kilku, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. 

Rasy psów dużych – ranking 

Bernardyn 

Ranking „największe rasy psów” nie byłby kompletny bez wspomnienia o tej rasie psiaka. O bernardynie wspominałam już wiele razy. Trudno się dziwić, w końcu jest to naprawdę przepiękny, silny i opiekuńczy pies. Możecie kojarzyć bernardyna z filmu „Beethoven”, gdzie główny bohater jest właśnie psiakiem tej rasy. Bernardyny są naprawdę dużymi psiakami, zaliczają się do największych i najcięższych psów świata. Górna granica jego wagi to ponad 100 kg! Największą wadą bernardyna jest niestety jego krótki czas życia – te psy żyją około 8 – 10 lat, co dla kochających właścicieli jest z pewnością zbyt krótkim czasem. Bernardyn nie jest jednak odosobnionym przypadkiem – praktycznie wszystkie duże psy żyją raczej krócej, niż dłużej. 

Mastif tybetański

Mastify są wpisane na listę groźnych ras. Są to naprawdę bardzo dostojne i piękne zwierzęta. Należą do molosów typu górskiego. Są wpisane na wspomnianą listę ze względu na swoją siłę i rozmiar, jednak tak naprawdę mastify są bardzo spokojnymi i przywiązany do swoich opiekunów psiakami. Często są porównywane do kotów, bo mają bardzo „koci” charakter. Są nieufne w stosunku do obcych. Są coraz bardziej popularne w Polsce. 

Landseer

Landseer nie jest niestety jeszcze zbyt popularny w naszym kraju, ale powoli zaczyna się to zmieniać. Podobnie jak mastif tybetański, należy on do molosów typu górskiego. Landseery ważą około 70 kg i podobnie jak mastify, są to bardzo spokojne psiaki (wydawać by się mogło, że im większy pies, tym jest spokojniejszy, prawda?), które były i są wykorzystywane jako wodni ratownicy. To świetny wybór na psiaka dla całej rodziny. Są kochające o opiekuńcze. Wszystkie kontakty z dziećmi powinny jednak zawsze odbywać się pod okiem rodziców, ponieważ ze względu na swoje rozmiary, landseer mógłby niechcący je skrzywdzić. 

Nowofunland

Nowofunlandy są przepiękne! Są one bezpośrednimi przodkami landseer i tak naprawdę niewiele się od niego różnią. Główne różnice można zaobserwować w wadze (nowofunland jest cięższy) i we wzroście (nowofunland jest niższy). Również świetnie radzi sobie w wodzie, podobnie jak golden, posiada on między palcami błony pławne, które sprawiają, że o wiele lepiej radzi sobie z pływaniem w wodzie. Jest to psiak, który uwielbia dobrą zabawę. Jest bardzo inteligentny i podatny na szkolenie. Kolejny świetny psiak dla rodziny z dziećmi i podobnie jak w przypadku landseera, kontakty z dziećmi wymagają opieki, w końcu to naprawdę duży pies. 

Reklama

Polski owczarek podhalański

Ten przepiękny psiak o niesamowitym, białym futrze pochodzi aż z XVII wieku. Wspomina się, że pochodzi z okolic Podhala. Te psiaki ważą około 50 kg i osiągają mniej więcej 70 cm w kłębie ( co jest naprawdę imponującym wynikiem). Do dzisiaj są uważane za świetne psy pasterskie, pilnują one stada i bronią go przed intruzami. Polskie owczarki podhalańskie to bardzo mądre psiaki, które mocno przywiązują się do swojego opiekuna. Warto rozważyć adopcję tego psiaka, o ile oczywiście macie wystarczająco miejsca w domu – ten pies zdecydowanie nie nadaje się do mieszkania w bloku.

Cane Corso italiano

Jest to psiak, który z roku z rok staje się coraz popularniejszy. Jego sylwetka jest bardzo wysportowana i atletyczna. Ma około 70 cm w kłębie i waży mniej więcej 50 kg. Mimo swojego groźnego wyglądu, jest naprawdę łagodnym psem, który świetnie nada się dla dzieci. Jest bardzo cierpliwy i zrównoważony, szczególnie wcześniej poddany szkoleniu. Szkolenie musi być jednak specjalnie dobrane do jego potrzeb, musi być także prowadzone spokojnie i konsekwentnie. Cane Corso italiano ma wrażliwą psychikę i potrzebuje odpowiedzialnego, spokojnego opiekuna. Potrzebuje również naprawdę dużej ilości towarzystwa, dlatego jeśli często i dużo nie ma Cię w domu, lepiej będzie zdecydować się na inną rasę.

Reklama

Dog niemiecki 

Dogi niemieckie są uważane za jedne z największych psów świata. To piękne, potężne i silny psiaki, które bardzo często pojawiają się w kulturze i w sztuce. Dogi niemieckie naprawdę często występują w filmach, powieściach (dog niemiecki wystąpił w filmie „W pustyni i w puszczy”). Nawet Scooby Doo jest dogiem niemieckim! Ten psiak ma aż 80 cm w kłębie (suczki mają nieco mniej) i podobnie jak inne olbrzymy, ma naprawdę łagodne serce. Jest to bardzo uczuciowy i kochający swoich opiekunów psiak. Jest również bardzo sympatyczny w stosunku do obcych. Uwielbia pieszczoty, uwielbia zabawę i długie spacery. Lubi ruch i potrzebuje go dużo, warto mieć to na uwadze, kupując psa rasy dog niemiecki. Uwielbia dzieci, dlatego świetnie nada się dla rodzin z dziećmi. Jednak lepiej, jeśli będą to raczej starsze dzieci. Mimo tego, że psiak ten jest łagodny, jest duży i ciężki, dlatego mógłby niechcący skrzywdzić malucha. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama