Cairn terrier to pozytywnie zakręcony i aktywny pies, który kocha ruch prawie tak samo jak towarzystwo człowieka. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Cairn Terrier – opis rasy
Kolebką tej rasy jest Inverness w Szkocji. Żyjący na przełomie XVI i XVII wieku król Jakub VI wysłał prawdopodobnych przodków współczesnego cairn terriera jako prezent do Francji – ochrzczone wtedy zostały “ziemnymi terierami”.
Oficjalny początek cairn terriera przypisać można natomiast kapitanowi Macleodowi z Drynoch, który w połowie lat 30. XIX wieku założył hodowlę tych psów na wyspie Skye. W celu wprowadzenia rozróżnienia między nimi a skye terrierami, ukuto nazwę terrier cairn, odnoszącą się do stosowanych w tamtych czasach w charakterze ogrodzenia posiadłości kamiennych kopców. To właśnie w nich ukrywały się często małe zwierzęta, na które polować miały te psy. W 1912 roku cairn terrier został oficjalnie uznany za rasę przez angielski związek kynologiczny.
Na początku cairn terriery wykorzystywane były jako psy myśliwskie. Uczestniczyły w polowaniach na wydry, w trakcie których miały za zadanie wypłoszyć ofiary z wody. Na podobnych zasadach brały udział w polowaniach na zwierzęta leśne – jako psy niezbyt pokaźnych rozmiarów, potrafiły przedostać się przez gęste krzaki i wcisnąć w małe szczeliny, z których wystraszone uciekały następnie lisy czy borsuki.
Cairn Terrier – wygląd
Tym, co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy u cairn terriera jest jego rozwichrzona fryzura i niewielkie rozmiary – osiąga wysokość w kłębie około 28-31 cm i wagę 6-7,5 kg.
Jest gęsto pokryty twardą, krótką sierścią, pod którą kryje się miękki podszerstek. Doskonale przystosowuje się dzięki temu do różnych warunków pogodowych.
Umaszczenie może być zarówno pręgowane, jak i jednolite, w kolorach od kremowych i pszenicznych, przez płowe, rude i czerwone, na szarym, a nawet prawie czarnym kończąc. Całkiem czarny, czarny pręgowany czy biały cairn terrier nie jest uznawany przez oficjalny wzorzec rasy.
Cairn Terrier – charakter
Cairn terrier to pies, którego wszędzie pełno – jest żywiołowy i aktywny, chętnie uczestniczy we wszelkich zabawach i treningach. Do tego jest wesoły i towarzyski, łatwo zaprzyjaźnia się z różnymi ludźmi i zwierzętami. Jednocześnie nie da sobie w kaszę dmuchać – ma silny charakter i temperament, którego nie waha się czasem okazać ze względu na wrodzoną pewność siebie i dosyć dużą dawkę niezależności (potrafi to też czasami przyjąć formę bezsensownego uporu).
Jest oddanym, lojalnym i przywiązanym do swojego opiekuna psem, ale potrafi przy tym zachować zdrowy rozsądek i potrafi wykazać się dużą wyrozumiałością w stosunku do opiekuna – cairn terier rozumie, że ten nie zawsze jest w stanie znaleźć dla niego chwilę i w 100% się na nim skupić i potrafi się w tym czasie zająć sam sobą. Jeśli ma swoje własne, ulubione zabawki, z chęcią skupi uwagę na nich zamiast – jak niektóre psy – demolować sprzęty czy wygrzebywać ubrania ukochanego człowieka.
Sprawdzi się także w roli psa stróżującego, ponieważ jest czujny i z łatwością wyłapuje wszelkie podejrzane ruchu czy dźwięki na terenie posesji. Nie jest przy tym agresywny.
Cairn Terrier – szczeniaki
W przypadku cairn terriera hodowla nie jest dużym wyzwaniem. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków i jeśli tylko zapewni się mu odpowiednią dawkę ruchu, dobrze odnajdzie się zarówno w mieszkaniu, jak i w domu jednorodzinnym z ogrodem. Nie powinno się go tylko izolować, ponieważ bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem i źle znosi całkowitą samotność.
Jest dobrym psem do domu z dziećmi, ale potrzebuje być przez nie traktowany z odpowiednim szacunkiem – jeśli maluch nie jest jeszcze w stanie zrozumieć, że pies to żywa istota zdolna np. do odczuwania bólu, lepiej zastanowić się nad inną rasą.
Zazwyczaj dobrze dogaduje się też z innymi przedstawicielami swojego gatunku, trochę gorzej natomiast z kotami czy innymi małymi zwierzętami – cairn terrier wykazuje bowiem silny instynkt przypisywany zazwyczaj kotom, tzn. pogoni za gryzoniami. Jednocześnie bardzo lubi aktywność fizyczną i przebywanie na zewnątrz. Pozostawienie go więc na długi czas w dużym ogrodzie z pewnością dostarczy mu sporo radości, ale z drugiej strony może przynieść niespodziewane konsekwencje w postaci zniszczonych w trakcie pogoni rabatek.
Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmie się w tym zakresie, zarówno szczeniak, jak i dorosły cairn terrier potrzebuje dużo ruchu i codziennych spacerów – spełniają one bowiem dla psa dużo więcej funkcji niż te związane z potrzebami fizjologicznymi. Zwłaszcza młody pies potrzebuje kontaktu ze światem zewnętrznym, który jest niezbędny dla jego prawidłowej socjalizacji.
Cairn terrier kocha ruch i chętnie będzie angażował się w “triathlonowe” dyscypliny – odnajdzie się zarówno w joggingu, pływaniu, jaki towarzyszeniu opiekunowi w przejażdżce rowerowej. Należy jednak pamiętać, aby nie forsować zanadto szczeniaka – jego organizm jeszcze się rozwija, więc wysiłek nie powinien być zbyt intensywny. Kiedy już podrośnie, można śmiało spróbować z nim takich dyscyplin jak agility czy flyball – powinien się w nich doskonale sprawdzić.
Trzeba pamiętać, że najbezpieczniej jest wyprowadzać go na smyczy, chyba że mamy pewność, że nam nie ucieknie, np. kiedy odwiedzamy psi wybieg. Jego instynkt może mu nakazać gonitwę za jakąś potencjalną zdobyczą, więc dobrze jest już od samego początku uczyć szczeniaka chodzenia na smyczy.
Cairn Terrier – cena
Cena szczeniaka cairn terriera powinna wynieść około 1500-300 złotych. Jak zawsze w przypadku psów rasowych trzeba uważać na podejrzanie niskie ceny – zazwyczaj prawdziwy koszt ponoszą wtedy zwierzęta, które przetrzymywane są przez pseudohodowców w skandalicznych warunkach.
Warto śledzić też internet w poszukiwaniu ogłoszeń “cairn terrier oddam” albo informacji o możliwości adopcji na stronach lokalnych schronisk dla zwierząt.