Braque Saint- Germain – opis rasy psa

Braque Saint Germain w przeciwieństwie do wielu innych europejskich psów myśliwskich, ma dobrze udokumentowaną historię. Rasa ta po raz pierwszy została wyhodowana w królewskich hodowlach w Compiégne około 1830 roku jako potomstwo krzyżówki wyżła kontynentalnego i angielskiego. 

Braque Saint Germain – historia rasy 

Nazwa psa Braque Saint Germain pochodzi od regionu, w którym po raz pierwszy rasa ta zdobyła duże uznanie, czyli dokładnie w Saint Germain en Laye. Początkowo była ona hodowana jako myśliwska, jednak jej wszechstronność sprawiła, że szybko stała się również wystawową. W 1863 roku podczas pierwszej francuskiej wystawy psów, Braque Saint Germain była najczęściej pokazywaną rasą. W 1954 roku została ona oficjalnie uznana przez Federation Cynologique Internationale, z kolei przez United Kennel Club dopiero w 2006 roku. W regionie, z którego pochodzi ta rasa nadal pozostaje stosunkowo popularnym psem wystawowym, towarzyszącym i myśliwskim, jednak poza Europą jest uważana za nieco rzadszą.

Braque Saint Germain – wygląd

Wygląd Braque Saint-Germain jest szczególnie ważny dla hodowców, mimo że są one przede wszystkim psami do obrony. Historycznie brały one udział w wielu francuskich wystawach psów rasowych. Przedstawiciele rasy Braque Saint-Germain powinni być średniej budowy, o dobrym umięśnieniu i mocnym kośćcu. Czaszka tych psów powinna być okrągła i mieć taką samą długość jak kufa. Różowy nos powinien mieć szeroko otwarte nozdrza, a duże, złote oczy powinny mieć spokojny i zrelaksowany wyraz. Ich uszy są zakrzywione na czubku i nie powinny sięgać dalej niż do poziomu oczu. Łopatki psa rasy Braque Saint-Germain są imponująco długie, a jego kończyny powinny być mocne i ciężkie. Psy te mają szeroką klatkę piersiową i prosty grzbiet, a także lekko opadający zad. Zwężający się ogon psa jest noszony pod charakterystycznym kątem.

Krótka sierść Braque Saint-Germaina powinna być w kolorze zgaszonej bieli z pomarańczowymi oznaczeniami, przy czym preferuje się, aby ich uszy były całe pomarańczowe. Samce rasy Braque Saint-Germain osiągają wysokość od 56cm do 62cm wysokości, podczas gdy samice osiągają wysokość między 53cm a 60cm. Większość przedstawicieli  tej rasy waży od 18kg do 27kg.

Braque Saint-Germain – charakter i temperament

Choć prawdą jest, że Braque Saint-Germain tradycyjnie wyróżniał się na wystawach, jest on przede wszystkim psem myśliwskim – jego charakter jest takim, jakiego oczekuje się od zwierzęcia pracującego. Rasa ta jest łatwa w szkoleniu i uwielbia być aktywna oraz mieć zapewnione zadania do wykonania. Psy rasy Braque Saint-Germain mają również tendencję do pracy w sforze, co oznacza, że zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi psami.

Choć niezaprzeczalnie mają naturalny instynkt pogoni za małymi zwierzętami, anegdoty mówią, że dobrze dogadują się z czworonożnymi współlokatorami, z którymi były zapoznawane od najmłodszych lat. Braque Saint-Germain jest naprawdę psem rodzinnym i najlepiej czuje się w domu, gdzie przebywa w towarzystwie człowieka. Zwierzęta te są szczególnie czułe w stosunku do tych, którym ufają i będą ściśle związane z każdym członkiem swojej rodziny.

Reklama

Braque Saint-Germain nie jest rasą, którą charakteryzuje wykazywanie agresji, co oznacza, że są one odpowiednie dla dzieci. Chociaż prawdą jest, że ta rasa będzie chętnie przyjaźnić się z każdym dzieckiem, w przypadku bardzo małych dzieci zaleca szczególną ostrożność.

Braque Saint-Germain – szkolenie

Szkolenie psów rasy Braque Saint-Germain może być prawdziwą rozkoszą. Pies ten posiada inteligencję, która pozwala mu stosunkowo łatwo wykonać większość postawionych przed nim zadań. Trenerzy odnoszą największy sukces skupiając się na tych zachowaniach, które są najbardziej naturalne dla tej rasy, jak np. aportowanie. Często mówi się, że Braque Saint-Germain jest psem odpornym i znacznie mniej wrażliwym niż inne blisko spokrewnione rasy. Trenerzy mają możliwość stosowania bardziej stanowczych metod niż można by się spodziewać, jednak nadal najlepsze rezultaty osiągają stosując techniki pozytywnego (a nie negatywnego) wzmocnienia.

Reklama

Braque Saint-Germain – zdrowie

Niestety, nie ma żadnych konkretnych danych dotyczących zdrowia Braque Saint-Germain i nie przeprowadzono żadnych badań na tej rasie do tej pory. Braque Saint-Germain jako pies pracujący, jest powszechnie uznawany za rasę odporną, jednak rozsądny właściciel powinien zwracać uwagę na te potencjalne schorzenia:

  • Dysplazja stawów biodrowych

Ocenę bioder powinni przeprowadzać odpowiedzialni hodowcy, aby zapewnić, że dana populacja Braque Saint-Germain pozostanie zdrowa. Proste zdjęcie rentgenowskie bioder pozwoli lekarzowi weterynarii ocenić jakość stawów biodrowych i poinformować hodowcę, czy są one wystarczająco dobre, aby umożliwić reprodukcję.

  • Infekcje uszu

Braque Saint-Germain może zmagać się z infekcjami uszu, wówczas gdy są one zaniedbywane – przewód słuchowy zostaje zatkany przez nagromadzenie woskowiny i zanieczyszczeń. Uszy chorego zwierzęcia mogą być czerwone, gorące i wrażliwe. Psy dotknięte infekcją mają tendencję do potrząsania głową i pocierania pyskiem o podłogę.

Braque Saint-Germain – ćwiczenia i poziom aktywności

Braque Saint-Germain jest psem, który uwielbia ruch. Zwierzęta te są bardzo wytrzymałe, co szczególnie widoczne jest podczas pracy i długotrwałego wysiłku. Warto jednak pamiętać, że pies rasy Braque Saint-Germain trzymany wyłącznie jako zwierzę towarzyszące powinien otrzymywać godzinę lub dwie solidnych ćwiczeń każdego dnia.

Reklama

Wszelkie próby trzymania psów tej rasy w małym mieszkaniu lub ćwiczenie ich przez mniejszą niż zalecaną ilość czasu, prawdopodobnie doprowadzą do tego, że pies będzie sfrustrowany i będzie trudnym zwierzęciem. W takich sytuacjach mogą pojawić się lęki, nadpobudliwość i zachowania destrukcyjne.

Braque Saint-Germain – pielęgnacja

Krótka sierść Braque Saint-Germain wymaga szczotkowania nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu. Pazury mogą wymagać przycinania co kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli pies nie chodzi po twardych powierzchniach pozwalających mu ścierać je w sposób naturalny. Najważniejszym obowiązkiem pielęgnacyjnym, którego właściciel nie może zaniedbać, jest utrzymanie właściwej higieny uszu. Uszy powinny być czyszczone co jeden lub dwa tygodnie za pomocą preparatu do czyszczenia uszu dla psów. Właściciele powinni również zadbać o to, aby uszy po kontakcie z wodą były osuszone od wewnątrz i na zewnątrz.

Pleple2000, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Szpic duży - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. Największy przedstawiciel rodziny szpiców – szpic duży. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama