Toy Fox Terrier- opis rasy i najważniejsze informacje

Psy rasy Fox Terrier Toy to zwierzaki, które charakteryzują się ogromnym oddaniem i bezgraniczną miłością do swojego właściciela. Są bardzo wylewne w okazywaniu uczuć i potrzebują dużej dawki ruchu w ciągu dnia, ale pod odpowiednią opieką sprawdzą się jako wierni towarzysze zarówno na wsi jak i w mieście. Inną nazwą Fox Toy Terriera jest Amerykański Toy Terrier.

Historia rasy Fox Terrier Toy

Pierwotnym przeznaczeniem rasy Toy Fox Terrier miało być tępienie szczurów. W latach 30 XX wieku amerykańscy miłośnicy ras miniaturowych postanowili skrzyżować Fox Terriera z przedstawicielami innych małych ras psów, między innymi z Manchester Terrierem, Pinczerem miniaturowym, rasą Lebrel oraz Chihuahua, której cechy takie jak okrągła głowa i szpiczaste uszy są wyraźnie zarysowane u Fox Toy Terrierów. W 2003 roku oficjalny standard rasy został uznany przez American Kennel Club.

Charakter i temperament Amerykańskiego Toy Terriera

Psy rasy Amerykański Toy Terrier są z natury bardzo przyjazne w stosunku do człowieka. Posiadają dużo energii którą należy odpowiednio spożytkować. Fox Toy Terrier uwielbia się bawić i spędzać czas ze swoim właścicielem lecz należy pamiętać o odpowiedniej tresurze oraz socjalizacji tej rasy już od najmłodszego wieku. Terrierom należy od małego wyznaczać granice i wpajać jasne zasady, ponieważ w przypadku Amerykańskich Toy Terrierów pominięcie tej kwestii może skutkować próbami przejęcia kontroli przez psa oraz całkowitym brakiem posłuszeństwa wobec właścicieli.

Psy tej rasy powinny mieć możliwość uwolnienia swojej energii nie tylko poprzez wysiłek fizyczny ale również psychiczny, taki jak np. zabawa na macie węchowej. Ze względu na swoją wysoką inteligencję Fox Toy Terriery z łatwością uczą się nowych gier i zabaw, dzięki czemu świetnie dogadują się z dziećmi oraz chętnie spędzają z nimi czas. Należy jednak zwrócić uwagę, że ze względu na niewielkie gabaryty tych psów, z łatwością może stać się im krzywda.

Wygląd Fox Toy Terriera

Amerykańskie Terriery Toy posiadają typowe dla większości terrierów sportowe proporcje, co oznacza, że długość i wysokość jego ciała wynosi prawie tyle samo. Ich głowy są okrągłe z średniej wielkości, trójkątnymi uszami rozstawionymi dość blisko siebie. Fox Terrier Toy przeważnie waży do 3kg.

Reklama

Mimo że terriery mają głównie szorstką, matową, dość sztywną sierść, psy rasy Fox Terrier Toy mają futro bardzo przyjemne i miękkie w dotyku. Krótka, błyszcząca sierść tych psów, zgodnie ze standardami rasy może występować w kilku kolorach, których kolorem bazowym będzie biały:

  • biały ze znaczeniami czarnymi, rudymi, brązowymi- więcej niż połowa ciała psa będzie biała, na pysku, głowie, policzkach oraz dookoła oczu pojawi się brąz lub rudy
  • biały z podpalaniem i brązem- brąz i podpalanie wystąpi na głowie, ciało psa pozostanie prawie w całości białe
  • biało- czarny- całość ciała psa biała z możliwością wystąpienia czerni jedynie na głowie

Zdrowie Fox Terrier Toy

Jak u wielu innych ras psów u Fox Toy Terrierów mogą występować pewne choroby i dolegliwości związane z jego budową lub trybem życia psa. Najczęściej występujące u tej rasy psów choroby to:

Reklama
  • dyslokacja rzepki, inaczej zwichnięcie rzepki- przyczynami zwichnięcia może być uderzenie, upadek psa, wady postawy
  • zaburzenia widzenia
  • zapalenie ucha- należy dbać o higienę uszu psa, aby nie dopuścić do nadmiernego wydzielania się woskowiny

Psy rasy Fox Terrier Toy cieszą się jednak na ogół dobrym i długim zdrowiem, mogą bowiem dożyć do 13, a nawet 15 lat.

Pielęgnacja Amerykańskiego Toy Terriera

Psy rasy Fox Toy Terrier nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Zaleca się czesanie psa przynajmniej raz w tygodniu aby sierść była gładka i błyszcząca. Amerykańskie Toy Terriery można również kąpać i przycinać im pazury jeśli zajdzie taka potrzeba.

Cena Fox Terrier Toy

W zależności od hodowli, płci czy rodziców szczeniaka cena może wahać się od 4000 zł do nawet 7000 zł.

Zobacz listę amerykańskich ras psów.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Natalia Hrabia

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama