Clumber spaniel to doskonała rasa dla każdego, kto nie będzie oczekiwać od swego psiego towarzysza bezwzględnego posłuszeństwa i wyników szkoleniowych. W zamian za taką dyspensę otrzyma przyjaciela oddanego, towarzyskiego i doskonale dogadującego się z ludźmi i innymi zwierzętami w każdym wieku.
Clumber spaniel – opis rasy
Clumber spaniel to rasa kojarzona z Wielką Brytanią (nazwa pochodzi od parku Clumber, znajdującego się w Nottinghamshire w środkowo-wschodniej Anglii), chociaż najprawdopodobniej pochodziła pierwotnie z Francji – spekuluje się, że na Wyspach znalazła się ze względu na Rewolucję Francuską. Jeden z hodowców miał ją chcieć w ten sposób ocalić przed podzieleniem losu wielu Francuzów w tych niespokojnych czasach.
Jej dokładna wcześniejsza historia nie jest znana – pierwsze sprawdzone informacje pochodzą z połowy XIX wieku – clumber spaniele były w tamtych czasach hodowane na potrzebę kolejnych członków brytyjskiej rodziny królewskiej, w tym księcia Wielkiej Brytanii i Irlandii Alberta, króla Edwarda VII i króla Jerzego V.
W 1884 roku clumber spaniel stał się jedną z pierwszych ras psów oficjalnie zarejestrowanych przez Amerykański Klub Kynologiczny.
Clumber spaniel – wygląd
Clumber to największy ze spanieli, ale na tle innych ras oraz w porównaniu z jego wagą wzrost ten nie jest imponujący – osiąga wysokość w kłębie od 43 do 51 cm, a wagę od 25 do nawet 39 kg (w przypadku clumber spaniela wydłużoną, ale mocną sylwetkę lub wręcz przysadzisty wygląd rzeczywiście można natomiast uzasadnić grubymi kośćmi, a także skórą).
Charakterystyczna jest także dosyć masywna, przypominająca kształtem kwadrat głowa, na której wyraźnie rysują się brwi psa. Duże uszy przypominają liść winorośli i są pokryte gęstą warstwą włosów.
Clumber ma prostą, obfitą i jedwabistą sierść.Umaszczenie to w głównie kolor biały, ale z niewielkimi znaczeniami w kolorze cytrynowym lub pomarańczowym. Często znaczenia będą się znajdowały na głowie i kufie i przypominały będą piegi.
Clumber spaniel – charakter
Clumber to idealny pies do towarzystwa – jest delikatnie usposobiony, pokojowy i łagodny, do tego oddany i lojalny. Bardzo lubi być blisko swojego opiekuna i chętnie zwija się w kłębek i zasypia obok niego. Jedzenie i spanie to z pewnością jedne z ulubionych zajęć tej rasy.
Do nieznajomych może podchodzić z rezerwą, ale bardzo często wykaże się zaufaniem i towarzyskim nastawieniem także do nich.
Clumber spaniel – hodowla
Clumber spaniel sprawdzi się w domu z dziećmi – z pewnością wykaże się w stosunku do nich anielską cierpliwością, a jego rozmiary nie będą stwarzały ryzyka przypadkowego wyrządzenia krzywdy (jest to zresztą rasa z natury bardzo spokojna, zabawa nie powinna się więc raczej wymknąć spod kontroli). Podobnie zachowa się w przypadku innych zwierząt – nie jest to typ, który za wszelką cenę musi udowodnić, że jest ważniejszy od innych.
Jeśli ktoś poszukuje psa, który nie będzie potrzebował dużo ruchu i aktywności fizycznej, clumber z pewnością będzie dobrym wyborem, chociaż pewna podstawowa dawka jest oczywiście nie do pominięcia. Z drugiej strony z pewnością nie obrazi się, jeśli będzie często zabierany nawet na dłuższe wyprawy – chociaż nie jest to typowy sportowiec, eksplorowanie otoczenia, aportowanie czy nawet pływanie, to zajęcia, które dają mu dużo radości (nie wspominając o kluczowej roli, jaką poznawanie świata pełni w procesie socjalizacji szczeniaka).
Na pewno nie jest to natomiast pies dla kogoś zainteresowanego intensywnym szkoleniem w zakresie posłuszeństwa – z tym ostatnim clumber może mieć niestety pewien problem, ponieważ jako pies uczestniczący w polowaniach wykształcił dosyć dużą samodzielność w podejmowaniu decyzji.
Jeśli chodzi o pielęgnację clumber spaniel dość mocno linieje, wymaga więc systematycznego czesania. Może też chrapać i nadmiernie się ślinić. Ze względu na jego charakterystyczną budowę należy uważać na kilka problemów zdrowotnych, na które może być szczególnie narażony, takich jak schorzenia kręgosłupa i powiek czy dysplazja stawów biodrowych.
Clumber spaniel to dosyć rzadka rasa i ze względu na ograniczoną liczbę hodowli potencjalny opiekun może mieć problem z doczekaniem się upragnionego szczeniaka – na pewno należy się uzbroić w cierpliwość.