Greyhound jest dużym chartem i bardzo krótkiej, przylegającej do ciała sierści. Bardzo często jest wykorzystywane w psich wyścigach, w których radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Jest to bardzo łagodny i przyjazny pies o zrównoważonym charakterze. Ma bardzo silnie wykształcony instynkt łowiecki wobec małych zwierząt, dlatego integracja z kotami i mniejszymi zwierzętami powinna być przeprowadzona bardzo dokładnie, z wyczuciem i ostrożnością, najlepiej pod okiem doświadczonego behawiorysty.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Greyhound – charakter
Greyhound jest bardzo eleganckim i pełnym godności psiakiem o pełnym klasy chodzie. Jego budowa jest smukła i bardzo proporcjonalna, a usposobienie niezwykle przyjazne, zarówno w stosunku do dzieci, jak i do zwierząt. Są to psiaki kochające dzieci i bardzo wierne swojej rodzinie. Bardzo dobrze nadają się do trzymania w mieszkaniu pod warunkiem, że opiekun zadba o odpowiednią ilość ruchu dla nich. Charty późno dojrzewają i są naprawdę wrażliwymi psiakami, dlatego powinny być traktowane delikatnie. Są nieufne w stosunku do obcych.
Greyhoundy uwielbiają spacery i bieganie, ale nie jest prawdą obiegowa opinia niektórych osób, że potrzebują wielu godzin biegu, by pozbyć się nadmiaru energii. Zupełnie nie jest to zgodnie z prawdą. O ile greyhound nie startuje w zawodach, musi tak naprawdę wybrać się tylko na jeden długi spacer w ciągu dnia i kilka krótszych. Sprawa wygląda oczywiście inaczej u psów sportowców, ale są one prowadzone przez profesjonalistów.
Greyhound ma niezwykle dobry wzrok i jest bardzo szybki. Od wieków był niezastąpiony w polowaniach na zające, lisy, sarny i jelenie.
Obecnie psiaki te startują w dwóch konkurencjach – jedna z nich to pogoń na sztucznym zającem, a druga to coursingi, kiedy do konkurencji stają dwa psiaki. Oceniana jest technika pogoni i szybkość, a wabik jest ustawiony tak, by jak najwierniej oddawał tor ucieczki zająca.
Jeśli chodzi o wychowanie, greyhoundy są psami dość łatwymi w ułożeniu w porównaniu do innych chartów. Jeśli zadbamy o ich wychowanie od małego, będą one bardzo posłuszne i będą reagowały prawie na każde wezwanie. Nieposłuszeństwo w przypadku tej rasy jest tylko i wyłącznie winą złego wychowania, czyli właściciela. Szkolenie z posłuszeństwa będzie bardzo dobrym pomysłem dla greyhounda.
Zanim zdecydujesz się jednak na zakup tej rasy, trzeba wiedzieć, że greyhound ma skłonności do gonienia absolutnie wszystkiego co się rusza. Spacery powinny być zatem bardzo dobrze przemyślane, ponieważ nieodpowiedzialność opiekunów w tym wypadku może skończyć się tragicznie dla psiaka, może on np. wpaść pod samochód goniąc za czymś, co go zainteresowało.
Rasa ta będzie świetna dla wszystkich, którzy szukają cudownego psa rodzinnego i nie będą powściągliwi w okazywaniu mu uczuć, a także dobrze zadbają o bezpieczeństwo na spacerach. Odpowiedzialny właściciel to osoba, której greyhound potrzebuje na opiekuna.
Chart greyhound – zdrowie i żywienie
Jest to dość zdrowy psiak, choć czasami miewa tendencję do nowotworów, skrętu żołądka, chorób oczu i bywa nadwrażliwy na narkozę. Greyhoundy bywają również chore na niedoczynność tarczycy, czasami znajduje się u nich szmery w sercu.
Ciekawe jest jednak to, że jako jedna z niewielu raz nie ma problemów z dysplazją bioder.
Jeśli chodzi o żywienie, psiaki te lubią dużo jeść, ale są niestety dość wybredne. Dlatego należy bardzo dokładnie ułożyć jego dietę, szczególnie biorąc pod uwagi jego rozmiary i to, że z łatwością można doprowadzić do niedoborów. Utrzymanie greyhounda jest również dość kosztowne z uwagi na jego spore wydatki energetyczne.
Chart angielski greyhound – historia
Greyhoundy to bardzo dumne psy o smukłej sylwetce i długiej, silnej szyi. Skąd wzięła się nazwa rasy? Prawdopodobnie wywodzi się od jego barwy, szczególnie, że wielu przedstawicieli kiedyś było szarych. XVII wieczny pisarz Caius uznał jednak, że nazwa pochodzi od zniekształconego wyrazu łacińskiego gradus, który oznacza stopnień. Miałoby to odnosić się do wysokiego stopnia, jaki te psy zajmowały w społeczeństwie, były bowiem uwielbiane przez arystokrację.
Niezależnie jednak od tego skąd wywodzi się nazwa tego psiaka, można stwierdzić z dużą pewnością, że wywodzi się on z okolic pustynnych. Wskazuje na to nie tylko jego budowa, ale również właściwości sierści, czyli brak podszerstka. Przodkami tych psów były psiaki w typu saluki, które były bardzo popularne w Egipcie i służyły do polowań, a po śmierci właściciela były grzebane razem z nim. Świadczą o tym znaleziska znajdywane przez archeologów w grobowcach, co znaczy, że psy o tak gładkiej sierści występowały już około 2000 lat p.n.e.
Greyhoundy trafiły najprawdopodobniej z Egiptu do Afganistanu, gdzie przez mroźny klimat ich sierść stała się o wiele grubsza. Z Afganistanu zaś najprawdopodobniej przybyły z Celtami na Wyspy Brytyjskie, gdzie bardzo szybko stały się symbolem majątku i statusu społecznego właścicieli. Psiaki te stały się absolutnymi ulubieńcami szlachty, która ograniczyła niżej urodzonym ludziom możliwość zakupu tej rasy, by nie kojarzyła się z pospólstwem.
Polowań z chartami zaprzestano dopiero w XIX wieku, a greyhoundy zaczęły osiągać imponujące sukcesy na torach wyścigowych zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za oceanem i na całym świecie. Zawody były ogromnie popularne, a główne nagrody były bardzo wysokie, niektóre sięgały nawet 50 000 dolarów!
Największa cena jaką kiedykolwiek zapłacono za psa wyścigowego to zawrotne 72 000 dolarów. Bardzo sławnym chartem był również Master McGrath. Był to greyhound znany z tego, że tylko raz w życiu przegrał wyścig. I to tylko i wyłącznie dlatego, że podczas biegu załamał się pod nim lód.
Greyhoudny od czasów Henryka VIII poddawano selekcji na psy wyścigowe i polujące. Obecnie czasami krzyżuje się te dwa typy w celu uzyskania bardziej uniwersalnego psiaka, który nadaje się zarówno na wyścigi, jak i na wystawy. Krzyżówek nie przeprowadza się jedynie w Anglii, Stanach Zjednoczonych i Australii.
Na początku psy wystawowe i wyścigowe nie różniły się od siebie w ogóle budową, z czasem jednak psy wystawowe zaczęły być bardziej wnikliwie selekcjonowane pod katem wyglądu. Psiaki miały być smukłe, eleganckie i dostojne. Ich umiejętności zeszły zdecydowanie na drugi plan. Obecnie wystawowe greyhoundy są naprawdę piękne i dostojne, ale zdecydowanie nie dorównują umiejętnościami osobnikom, które biegają na torze.
Do Polski greyhoundy trafiły już przed wojną, ale na wystawach zaczęły być prezentowane dopiero w latach 70 XX wieku. I były to zaledwie pojedyncze osobniki. Obecnie w Polsce działa kilka hodowli, ale nie jest to popularna w naszym kraju rasa.
Greyhound pies – pielęgnacja Pielęgnacja tej rasy nie powinna przysparzać problemów, nie jest ona bowiem praktycznie w ogóle skomplikowana. Greyhoundy bardzo mało linieją i tak naprawdę wystarczy je wyszczotkować raz na jakiś czas gumową rękawicą z wypustkami. Z uwagi na brak podszerstka naprawdę bardzo nie lubią wilgoci i zimna, a podczas mrozów będą potrzebowały ubranka.
Psiakowi należy regularnie przycinać pazury, czyścić uszy i przemywać wilgotnym wacikiem oczy.
Kąpiele powinny odbywać się w zależności od potrzeb.
Greyhound cena i opis rasy
Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jest to psiak o bardzo wysokiej inteligencji i łagodnym charakterze.
Jego wysokość powinna wahać się od 71 do 76 cm w przypadku psa i od 68 do 71 cm w przypadku suczki. Waga to od 27 do 40 kg u psa i od 26 do 34 kg u suczki.
Średnia życia greyhounda wynosi od 12 – 14 lat, a szczeniak kosztuje od 2000 – 3000 zł.
Jest to rasa bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, gdzie każdego roku rodzi się aż 300 000 szczeniaków. Niestety nie wszystkie z nich nadają się do celów wyścigowych, a bardzo wielu opiekunów jest zbyt leniwych, by je odpowiednio wychować. Niestety przez to wiele z tych psiaków jest usypianych albo przekazywanych do laboratoriów na eksperymenty. Jest to naprawdę bardzo smutne, ale trzeba przyznać, że w USA problem usypiania „zbędnych” psów i kotów jest naprawdę duży i mimo walki wielu organizacji, nadal nie udało się go zażegnać.