CHARAKTER PSÓW RASY CIRNECO DELL’ETNA:

Cirneco dell’etna – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 7, nr wzorca 199.

Doskonały myśliwy, o bardzo silnym instynkcie łowieckim. Lubiący aktywność fizyczną, przez to źle czujący się sam w domu. Odpowiedni pupil dla osób spokojnych i cierpliwych, potrzebujący konsekwentnego, ale delikatnego prowadzenia.

RYS HISTORYCZNY RASY

Rasa cirneco dell’etna to najstarsze psy zamieszkujące naszą planetę. Istnieje teoria, że zwierzęta te pochodzą od starożytnych czworonogów biorących udział w polowaniach, w dolinie Nilu, w czasach panowania potężnych faraonów. Natomiast na terenach Sycylii cirneco dell’etna pojawiły się razem z Fenicjanami albo Kreteńczykami. 

Z kolei najnowsze doniesienia mówią, że są to psy bezpośrednio pochodzące z włoskiej wyspy leżącej na Morzu Śródziemnym. Ich pradawni przodkowie polowali na króliki właśnie na tych obszarach. Zwierzęta te przebywały przede wszystkim w okolicach wulkanu Etna, gdzie otaczająca przestrzeń była pokryta zastygłą lawą. Świadczą o tym przedmioty odnalezione w pobliżu Etny (monety, ryciny oraz wszelkie mozaiki). Wykopaliska te datuje się na V-III wiek p.n.e.

Nazwa rasy „cirneco” pochodzi od greckiego słowa „kyrenaikos” (cyrenejski) i oznacza mniej więcej „psa z Cyreny”. Pierwszy raz nazwa ta pojawiła się w sycylijskim edykcie pochodzącym z 1533 roku, który zakazywał polowań właśnie z tymi czworonogami.

Reklama

Cirneco dell’etna nie były znane nigdzie indziej tylko na terenach Sycylii. Dopiero w 1932 roku tamtejszy lekarz weterynarii Mauricio Migneco, zwrócił uwagę na dużą tendencję spadkową popularności tej rasy. Dzięki temu grupa miłośników tych psów postanowiła przywrócić rasie świetlność.

Największą entuzjastką cirneco dell’etna była baronowa Agata Paternó Castello. Przez 26 lat intensywnie hodowała te czworonogi. Początkowo zebrała na Sycylii osobniki mające najlepszy typ, następnie założyła, a tym samym rozpoczęła planowaną hodowlę. Wzorzec tej rasy pojawił się w roku 1939, a pierwszy ich klub utworzono w 1951 roku.

Reklama

Ok. 3 000 osobników rasy cirneco dell’etna jest zarejestrowanych w swej ojczyźnie. Są tam najbardziej popularne, jednakże na terenach Finlandii oraz Stanów Zjednoczonych też mają licznych miłośników.

W Polsce rasa ta pojawiła się wraz z pierwszymi osobnikami w 2005 roku. Obecnie na naszym obszarze występuje tylko 5 czworonogów. Miotu psów cirneco dell’etna do tej pory u nas nie było.

CIRNECO DELL’ETNA WYGLĄD:

Pies tej rasy to zwierzę w typie pierwotnym. Jest czworonogiem średniej wielkości, o bardzo eleganckiej oraz smukłej sylwetce. Cirneco dell’etna wpisuje się w kształt kwadratu – oznacza to, że długość jego tułowia jest równa jego wysokości w kłębie. Pies ten ma czaszkę o podłużnym, owalnym kształcie. Jego nos jest prostokątny, duży, o barwie identycznej z umaszczeniem (ciemnoorzechowy, jasnoorzechowy lub cielisty). Cirneco dell’etna ma oczy małe, w kolorze orchy, nie za ciemne. Ewentualnie mogą być barwy bursztynowej albo szarej. Umiejscowione są bocznie, owalnego kształtu, a pigmentacja ich obwódek odpowiada kolorowi nosa. Jego uszy są sztywne, stojące, osadzone wysoko i blisko siebie. Mają one trójkątny kształt. Szyja pozbawiona podgardla, stożkowata, widocznie umięśniona. Cirneco dell’etna ma kończyny proste i umiejscowione równolegle do siebie. Skóra jego jest delikatna, doskonale przylega ona do ciała. 

Sierść tego psa jest krótka, a sam włos jest prosty i sztywny porównywalnie do końskiego. Ubarwienie jakie jest akceptowane przez FCI to: jednobarwne płowe, płowe z mniejszą lub większą ilością bieli, jednobarwne białe albo białe z rudymi łatami, ewentualnie – płowe z jaśniejszymi lub ciemniejszymi pojedynczymi włosami.

Reklama

Dorosłe samce osiągają wysokość w kłębie od 46 do 50 cm, a ich waga wynosi zazwyczaj 10-12 kg. Suki są odrobinę mniejsze – od 42 do 46 cm i lżejsze – od 8 do 10 kg.

Długość życia cirneco dell’etna wynosi 12 lat.

CIRNECO DELL’ETNA PIELĘGNACJA I ZDROWIE: 

Zabiegi pielęgnacyjne jakich wymaga cirneco dell’etna to od czasu do czasu szczotkowanie gumowym zgrzebłem całego ciała. W związku z dużymi i sterczącymi uszami, należy również kontrolować ich kondycję oraz czystość. 

To bardzo zdrowa rasa psów. Sporadycznie pojawiają się alergie. Z kolei z powodu braku podszerstka nie lubią one zimna ani wilgoci.

Reklama
Reklama

CHARAKTER PSÓW RASY CIRNECO DELL’ETNA: 

Czworonogi te są zarówno spokojne i delikatne oraz uparte, niezależne. Mogą być lekko nerwowe. Mają bardzo silny instynkt myśliwski, co wiąże się z tym, że większość zwierząt traktują jako swój cel. Zadziwiające jest, że mimo swej natury cirneco dell’etna potrafi żyć w zgodzie z kotami. 

Psy tej rasy cechują się dużą spostrzegawczością, którą mogą wykorzystywać do osobistych celów. 

Potrzebują dużej dawki ruchu, jednakże w związku z tym, że czworonogi te należą do grupy chartów nie wolno ich w trakcie spacerów spuszczać ze smyczy, zwłaszcza w miejscu, gdzie mógłby złapać trop dzikiej zwierzyny.

Cirneco dell’etna to przyjacielskie zwierzę, potrzebujące kontaktu z człowiekiem. Lubi się bawić, a pozostawiony sam na dłużej niż 3-4 godziny w domu – z nudów, niszczy przedmioty. Czworonogi te są nieufne wobec obcych osób, a nieprzyzwyczajone do obecności dzieci – unikają kontaktu z nimi.

Psy rasy cirneco dell’etna są odpowiednimi czworonogami dla osób aktywnych, lubiących wyzwania i mających czas na odpowiednią socjalizację oraz szkolenie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Dog z majorki - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa II, sekcja 2.1, nr wzorca 249. Pies z majorki to zwierzę szybko uczące [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama