Foxhound amerykański- opis rasy psa

Foxhound amerykański według klasyfikacji FCI został zaliczony w poczet ras psów gończych. Został przypisany do grupy VI – psy gończe, posokowce i rasy pokrewne, sekcja 1.1 – duże psy gończe. Foxhound amerykański podlega próbom pracy. Jest to niezwykle ważna informacja, ponieważ chcąc wystawiać psa i ubiegać się o Międzynarodowego Championa Piękności najpierw należy uzyskać dyplom użytkowości psów myśliwskich wystawianych przez Polski Związek Łowiecki. 

Historia i pochodzenie rasy foxhound amerykański

Rasa ta jest spokrewniona z angielskim foxhoundem.  Historia jego angielskiego kuzyna zaczęła się w XVI wieku, kiedy to miejscowa szlachta postanowiła zwiększyć ilość polowań na lisy. Pojawiła się więc potrzeba takiego psa, który znajdowałby się w tej nowej rozrywce, a przy tym był bardzo wytrzymały, zawzięty i skuteczny w pracy. Właśnie z Anglii w 1650 roku foxhound angielski trafił do Ameryki. Osobniki te przyczyniły się do powstania pierwszych linii hodowlanych amerykańskich psów gończych. Inteligencja, wyjątkowa zaciętość i charakterystyczny wygląd tych psów szybko przypadły do gustu Amerykanom. Szczególnie miejsce w sercach ludzi zajął ten pies w wyższych sferach, gdzie towarzyszyły myśliwym podczas polowań. Wraz upływem czasu postanowiono udoskonalić specyficzne cechy rasy dodając krew psów irlandzkich, otrzymując tym samym osobniki silniejsze i znacznie szybsze. Poza Ameryką jest to rasa bardzo rzadko spotykana. Większą popularnością cieszy się jego angielski kuzyn.

Wygląd foxhounda amerykańskiego

Amerykański foxhound wyglądem jest bardzo zbliżona do swojego angielskiego kuzyna – foxhounda angielskiego, jednakże jest on od niego nieco większy i szczuplejszy. Pies osiąga w kłębie wysokość od 56 do 64 centymetrów, suka tymczasem przeważnie jest nieco mniejsza, a jej wysokość waha się między 53 a 61 centymetrów. Masa ciała foxfounda amerykańskiego wynosi od 30 do 35 kilogramów. Jego głowa jest wydłużona z długą, Prostą i nieco kwadratową kufą. Oczy psa rasy foxhound amerykański są duże, w kolorze brązowym lub piwnym o łagodnym i inteligentnym wyrazie. Uszy są stosunkowo nisko osadzone, długie, szerokie i zwisające, zaokrąglone na końcach.  Grzbiet dobrze umięśniony i mocny. Klatka piersiowa jest dość głęboka. Ogon osadzony jest raczej dość wysoko, lekko zagięty. Cała sylwetka jest mocna, harmonijna, sprawiająca wrażenie siły. Sierść foxhounda jest średniej długości, gładka i dość twarda. Wzorzec dopuszcza wszystkie umaszczenia.

Charakter foxhounda amerykańskiego

Rasa ta to typowy pies myśliwski, posiadający oblicze niezwykle czułego psa rodzinnego. Jest to pies ciekawy świata, towarzyski. Jest mocno zmotywowany na pracę z człowiekiem. Na przestrzeni lat charakter foxhounda amerykańskiego uległ zmianie. Z typowego charakteru psa myśliwskiego zaczął łagodnieć i coraz bardziej kierować się w stronę psa rodzinnego. Psy myśliwskie z reguły są dość niezależne, ponieważ hodowane były do szybkiego i samodzielnego podejmowania decyzji. Amerykański foxhound jest dosyć niezależny, jak każdy pies myśliwski ma tendencję do samodzielnego podejmowania decyzji, jeśli mu się na to pozwoli. Rasa ta w pracy jest wykorzystywana raczej w sforze, dlatego też nie miewa problemów z komunikacją z innymi psami. Warto zapewnić mu towarzystwo w postaci innego psa. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Źle znosi rozłąkę ze swoim opiekunem, dlatego jeśli pupil ma zostawać sam podczas nieobecności opiekuna to musi być do tego skrupulatnie i od małego przyzwyczajany. Koniecznym jest odpowiednie zaspokojenie potrzeb psa przed czasem samotności. Stres u foxhounda amerykańskiego może przyczynić się do wystąpienia zachowań destrukcyjnych, takich jak niszczenie mebli czy szczekanie/wycie podczas nieobecności opiekunów. Jest to rasa psów pracujących, która do szczęścia i zachowania równowagi psychicznej potrzebuje dużo ruchu i zapewnienia możliwości pracy. Ten łagodny pies jest stosunkowo nieufny do nieznanych mu osób. W tej rasie szczególnie ważne jest, aby to pies wykonał pierwszy krok zapoznawczy w kierunku obcych ludzi. W innym wypadku może on zareagować gwałtownie. W chwilach zagrożenia, czyli zbyt natarczywego kontaktu może użyć zębów w swojej obronie, choć sam z siebie nigdy nie przejawia agresji. Amerykański foxhound zaliczany jest ras psów dość głośnych. Wynika to z faktu, iż podczas polowania używa on swojego charakterystycznego wokalu, który jest wysoko ceniony przez myśliwych. Wykazuje on szczególne predyspozycje do stróżowania, nie jest to jednak typowy pies obronny. Jego działania zazwyczaj ograniczają się jedynie do głośnego informowania swojego właściciela. Amerykański foxhound dobrze dogaduje się z dziećmi o ile te obchodzą się z nim delikatnie i nie są w stosunku do niego nachalne. Ze względu na dość duże rozmiary, a także energiczność tych psów zabawy z najmłodszymi powinny odbywać się pod kontrolą dorosłych. Psy te należą do grupy psów myśliwskich, dlatego też ich instynkt łowiecki może spowodować, że pogonią za napotkanym kotem. Najlepiej zabierać psa do lasu na długie spacery, chętnie weźmie on udział w joggingu z właścicielem, jeździe a rowerze czy podczas wędrówek górskich. Dla foxhounda las to naturalny teren, w którym czuje się najlepiej. Jeśli nie ma możliwości wybiegania się i węszenia, wykazuje zachowania destrukcyjne. Miłośnicy polowań często biorą szczeniaki na rok do domu, np. by zaznajomić je w ruchem ulicznym i zwierzętami domowymi.

Szkolenie i użytkowanie foxhounda amerykańskiego

To inteligenta rasa psów, wysoko ceniona przez myśliwych. Powoduje to, że są one z natury dość niezależne i samodzielne. Właściciel tego niezależnego psa powinien uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i konsekwentnie kształtować prawidłowe zachowania psa od szczeniaka.  Niezależność foxhounda amerykańskiego przyczynia się do tego, że nie są to psy łatwe w ułożeniu, jednakże ich pierwotne zadanie sprawiają, że są one bardzo zmotywowane do pracy z człowiekiem. Najważniejszym aspektem jest zrozumienie swojego psa i budowanie z nim relacji opartej właśnie na zrozumieniu i zaufaniu. Szkolenie psa powinno być przyjemnością dla właściciela jak i czworonoga. Kolejną bardzo istotną kwestią jest konsekwentne przestrzeganie ustalonych zasad przez wszystkich domowników. W innym wypadku pies, który dostaje sprzeczne sygnały, nie będzie się do nich stosować i zacznie testować i ustalać swoje granice i zasady. Ze względu na mocny instynkt myśliwski ważne jest, aby największą wagę kłaść na naukę przywołania. Zapewni to psu bezpieczeństwo, ale pozwoli również na swobodne zwiedzanie świata podczas spacerów.

Choroby najczęściej występujące u foxhounda amerykańskiego

Rasa ta cechuje się raczej dobrym zdrowiem. Ze względu na długie kości i dużą aktywność, mogą pojawić się urazy lub dysplazja stawowa. Długie i zwisające, słabo wentylowane uszy mogą ulegać częstym infekcjom.

Reklama

Żywienie foxhounda amerykańskiego

Podobnie jak inne rasy psów foxhounda amerykański powinien otrzymywać dobrej jakości pokarm, bogatym w mięso, podroby i dodatki takie jak warzywa, owoce czy suplementy.  Wymaga on diety wysokobiałkowej. Jest to szczególnie ważne w okresie szybkiego wzrostu by uniknąć późniejszych problemów ze stawami czy w wypadku psów pracujących.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Goldendoodle - opis rasy.

Goldendoodle jest krzyżówką takich ras jak golden retriver i pudel. W związku z tym, że [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama