Rasa kerry blue terrier

Kerry blue terrier – opis rasy

Kelly blue terrier jest średniej wielkości terrierem o niezwykłej sierści, która naprawdę wygląda, jakby była lekko niebieska, a do tego jest niebywale miękka i pofalowana. To pełen energii psiak, który uwielbia zabawę na świeżym powietrzu i bywa zadziorny, a nawet awanturniczy w stosunku do innych psów. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, potrzebuje długich i dość intensywnych spacerów, przez co bardzo dobrze odnajdzie się w domu, gdzie aktywność fizyczna jest na porządku dziennym. 

Kerry blue terrier – charakter 

Jest to psiak o bardzo silnej i krępej budowie, przez co sprawia wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Jeśli chodzi zaś o jego charakter, jest on dość typowy dla terrierów – kerry to prawdziwy uparciuch, który potrzebuje solidnego wychowania i socjalizacji, ponieważ z łatwością potrafi wejść opiekunowi na głowę, a kiedy już to zrobi, bardzo trudno będzie opanować. Miewa również dość silną tendencję do robienia w ogrodzie podkopów i uciekania. Lubi również niestety polować na koty i szczury (chociaż to ostatnie może być naprawdę przydatne). Nie powinien atakować zwierząt domowych, szczególnie, jeśli razem się wychowywały. 

Kerry ma duszę indywidualisty i samodzielnego myśliwego, warto zdawać sobie z tego sprawę przed zakupem tej rasy. Jeśli w domu są inne zwierzęta, trzeba przeprowadzić odpowiednio integrację, najlepiej pod okiem behawiorysty. Generalnie jednak zwierzęta powinny się wychowywać razem z kerry’m, w innym wypadku istnieje niestety dość wysoka szansa, że zostaną jego przekąską. Dobrze również wiedzieć, że to, że kerry toleruje kota, czy inne zwierzę z którym się wychował, w żadnej mierze nie oznacza, że będzie tolerował inne zwierzęta. Bynajmniej. 

Niezbyt dobrze znosi również obecność innych samców, szczególnie tej samej rasy. Jest to naturalna cecha kerry’ego i odpowiednim wychowaniem można ją jedynie osłabić, nie ma jednak co liczyć na to, że uda się jej całkowicie pozbyć. 

Poza powyższymi wątpliwymi relacjami z innymi czworonogami, kerry jest bardzo miłym i z reguły nie sprawiającym kłopotu psiakiem, który wręcz uwielbia zabawę i głaskanie. Jest bardzo delikatny i opiekuńczy w stosunku do dzieci, o tę relację akurat nie trzeba się martwić. 

Reklama

Jest to również bardzo inteligentny i szybko uczący się psiak, trzeba jednak pamiętać o tym, że ma problem z posłuszeństwem i mimo tego, że można to w ogromnym stopniu opanować, nie należy liczyć na to, że kerry będzie ślepo posłusznym psiakiem. 

Jest to psiak wychowany stricte do polowań, a jego opiekun powinien być raczej doświadczony albo przynajmniej udać się z tym psiakiem na szkolenie. 

Reklama

Nie jest to rasa dla osób często przebywających poza domem. Kerry uwielbia towarzystwo swoich domowników i jest bardzo nieszczęśliwy, kiedy zostaje sam. 

Kerry blue terrier – zdrowie 

Jest to bardzo zdrowy psiak, który raczej nie ma predyspozycji do chorób genetycznych. Jego żywienie z kolei jest mało wymagające, ale trzeba pamiętać o tym, że kerry jest niezwykłym łakomczuchem. 

Kerry blue terrier – historia 

Kerry jest nazwą hrabstwa w Irlandii. Psiaki do niego podobne zamieszkiwały te tereny od setek lat. Legenda głosi, że w Irlandii tylko szlachta mogła polować z wilczarzami, dlatego chłopi wyhodowali terriery dla swojego użytku. Pierwsze kerry blue pojawiły się na wystawie w 1913 roku. Do Polski trafiły w okresie międzywojennnym. Były u nas popularne w latach 60 i 70. 

Blue terrier – pielęgnacja 

Co ciekawe, im starszy terrier, tym jaśniejszą ma sierść. Jest to wynikiem działania dominującego genu. Psiaki te nie linieją, dlatego trzeba je regularnie (co mniej więcej 6 – 10 tygodni) strzyc. Bardzo ważne jest również regularne czesanie, dbanie o uszy i pazury. 

Reklama

Blue terrier – hodowla 

Kerry żyje średnio od 12 – 14 lat. 

Jego wielkość to od 45,5 – 49,5 cm (psy) i 44,5 – 48 cm (suczki). Waga tych psiaków to od 15 – 18 kg. 

Blue terrier – cena 

Cena szczeniaka tej rasy waha się od 3000 do 4000 zł w zależności od hodowli. Jego miesięczny koszt utrzymania oscyluje od 200 – 250 zł miesięcznie.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Pudelpointer- opis rasy psa

Pudelpointer to wszechstronny pies myśliwski zaklasyfikowany do grupy wyżłów kontynentalnych, podlegający próbom pracy, pracujący zarówno [...]

Arystokratyczne rasy psów

Historia psa i człowieka biegnie wspólnie nieprzerwanie od blisko dwudziestu tysięcy lat. Człowiek wykorzystywał psa [...]

Reklama

Czytaj dalej

Najstarsze rasy psów

Psy towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze udomowione psy są potomkami wilków i innych dzikich [...]

Dodaj komentarz

Reklama