Mały munsterlander - wygląd

Munsterlander mały – opis rasy, szczeniaki, opinie, hodowla

Munsterlander mały to pies, który potrzebuje sporo ruchu, ale ma też dużo do zaoferowania i doskonale dogada się z rozmaitymi towarzyszami, zarówno w domu, jak i poza nim.

Mały munsterlander – opis rasy

Munsterlander mały (lub w oryginalnym zapisie münsterländer) to pochodzący z Niemiec (dokładnie, jak wskazuje nazwa, z okolic Münster w Westfalii) pies z grupy wyżłów, z sekcji wyżłów kontynentalnych, spośród których jest rasą o najmniejszych rozmiarach.

Jego przodkiem jest najprawdopodobniej staroniemiecki wyżeł długowłosy, od którego pochodzą również współczesny wyżeł niemiecki długowłosy oraz oczywiście duży munsterlander.

Mały munsterlander wykorzystywany był pierwotnie do polowań na ptaki i to pod tym kątem (zdolności tzw. stójki czyli wystawiania zwierzyny) selekcjonowany był przez wiele lat przez myśliwych.

Klub rasy powstał na początku XX wieku, a w 1921 r. zatwierdzony został pierwszy wzorzec. Rasa została ostatecznie uznana przez FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną, w 1964 r.

Mały munsterlander – wygląd

Munsterlander mały to pies o mocnej, eleganckiej sylwetce, raczej niezbyt dużych rozmiarów – psy osiągają wysokość w kłębie od 52 do 56 cm, a suki od 50 do 54 cm (dopuszczalne są wahania do 2 cm w górę lub w dół). Ich waga wynosi odpowiednio 20 – 27 kg i 18 – 22 kg.

Reklama

Ma ciemnobrązowe oczy i szerokie, wysoko osadzone uszy, a jego sierść jest średniej długości, gęsta i mocno przylegająca. Umaszczenie jest biało-brązowe lub w odcieniu tzw. brązowej pleśni. Dozwolone są też znaczenia na kufie i oczach.

Mały munsterlander – charakter

Mały munsterlander to spokojny pies o zrównoważonym temperamencie. Jest radosny i przyjazny, a pod kątem cech fizycznych zwinny i wytrzymały.

Reklama

Lubi towarzystwo człowieka. Szczególnymi uczuciami obdarzy prawdopodobnie jedną wybraną osobę, ale całe stado domowników będzie dla niego bardzo ważne i mocno się do nich przywiąże. Niestety może też mieć skłonność do lęku separacyjnego.

Być może ze względu na tę wrodzoną sympatię chętnie współpracuje z człowiekiem i wykonuje jego polecenia. Jest to co prawda rasa myśliwska, ma więc we krwi niezależność i samodzielne podejmowanie decyzji, jednak jest jednocześnie inteligentny i zdolny, więc jeśli trening będzie odpowiednio urozmaicony, powinien w większości przebiegać sprawnie.

Mały munsterlander – hodowla

Mały munsterlander nadaje się do domu z dziećmi – w zabawie z nimi wykazuje się tolerancją i wyrozumiałością. Nie musi też być jedynakiem – chętnie przebywa zarówno w towarzystwie innych zwierząt domowych, jak i nowo napotkanych na spacerze obcych czworonogów.

Nie będzie miał też problemu z zaakceptowaniem nieznajomej osoby, pod warunkiem, że zobaczy zaufanie, jakim cieszy się ze strony pozostałych domowników. Jeśli ktoś wzbudzi jego podejrzenia, np. próbując potajemnie dostać się na teren posesji, z pewnością nie omieszka zaalarmować swojej rodziny głośnym szczekaniem.

Reklama

Może się więc z powodzeniem sprawdzić także jako pies stróżujący, chociaż oczywiście samo przebywanie na posesji nie może nigdy zastąpić psu codziennych spacerów i kontaktu ze światem zewnętrznym. Zwłaszcza na wczesnym etapie życia stykanie się z nowymi bodźcami – ludźmi, miejscami, zwierzętami i zapachami – jest kluczowe dla prawidłowego procesu socjalizacji.

Ogólnie nie będzie raczej sprawiał kłopotów, ale potrzebuje dosyć dużo aktywności fizycznej. Bardzo chętnie pozna w związku z tym rozmaite psie sporty, szczególnie takie, które opierały się będą na tropieniu czy aportowaniu. Lubi też przebywać w wodzie.

Jako że jest to mały pies myśliwski, wykazuje tendencję do ucieczek, nie należy więc puszczać go luzem na otwartej przestrzeni – pies może spokojnie wyszaleć się na dobrze zabezpieczonym terenie takim jak psi wybieg.

Jest łatwy w pielęgnacji i jest rasą generalnie zdrową i odporną. Warto zwrócić jedynie uwagę na uszy, które ze względu na swoją budowę mogą być podatne na stan zapalny. Psa należy też regularnie czesać oraz w razie potrzeby przycinać zbyt długie pazury.

Reklama
Reklama

Mały munsterlander – cena

Niestety aż do teraz munsterlander mały jest popularny głównie wśród myśliwych, więc doczekanie się wymarzonego szczeniaka może chwilę potrwać, zwłaszcza że nie jest to rasa bardzo znana w Polsce, a raczej w Holandii, we francji, Skandynawii oraz oczywiście w ojczystych Niemczech.

W przypadku małego munsterlandera szczeniaki prawdopodobnie kosztowały będą między 2000 i 2500 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Jindo - opis rasy psa

Pochodzenie rasy nie jest znane. Jej nazwa pochodzi od wyspy Jindo położonej na południowy zachód [...]

Reklama

Czytaj dalej

Najstarsze rasy psów

Psy towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze udomowione psy są potomkami wilków i innych dzikich [...]

Labradoodle – opis rasy.

Klasyfikacja FCI – brak wzorca; rasa nie jest uznawana przez FCI; Labradoodle rasa psów z wyglądu [...]

Dodaj komentarz

Reklama