Petit basset griffon vendéen – opis rasy

Petit basset griffon vendéen to według wzorca rasy „diabeł w polu, anioł w domu” – łączy w sobie żywiołowość i chęć do pracy z czułym i przyjacielskim usposobieniem w stosunku do ludzi.

Petit basset griffon vendéen – opis rasy

Petit basset griffon vendéen dzieli swoją historię z grand griffon vendéenem – przez dłuższy czas te dwie rasy nie były od siebie oddzielone, ale traktowane były jako dwie odmiany, różniące się jedynie rozmiarem. Ich początki sięgają co najmniej XVI wieku, a na region, z którego pochodzi, wskazuje sama nazwa – poza tym, że z racji swego brzmienia i zapisu naprowadza na Francję, człon “vendéen” oznacza psa “wandejskiego”. Wandea jest z kolei historyczną krainą zachodniej Francji, w regionie Kraj Loary – to z tamtejszych wiejskich terenów miał oryginalnie pochodzić basset griffon.

Z czasem brak rozróżnienia pomiędzy większymi i mniejszymi przedstawicielami rasy doprowadził do szeregu problemów. Niektóre psy, które miały być mniejsze, w rzeczywistości osiągały podobną masę co psy większe pod kątem wysokości, a ich łapy zaczynały się wykrzywiać. Interwencję w tej sprawie podjął w 1947 roku Abel Dezamy – postanowił odróżnić mniejszą odmianę za pomocą osobnego wzorca i w ten właśnie sposób powstał petit basset griffon vendéen.

Rasa przez wiele lat popularna była głównie w swojej ojczystej Francji, gdzie wykorzystywana była przede wszystkim przez myśliwych – petit basset griffon vendéen uczestniczył w polowaniach na jelenie i dziki, a także tropił króliki i zające (sfora tych psów wygrała m.in. pierwszą edycję Pucharu Francji w polowaniu na króliki).

Petit basset griffon vendéen – wygląd

Petit basset griffon vendéen jest psem małych do średnich rozmiarów. Zarówno samce jak i samice osiągają wysokość w kłębie pomiędzy 34 i 38 cm, z tolerancją do 1 cm (u grand basset griffon vendéenów przedział ten wynosi 39 – 44 cm). Ich waga zawiera się z kolei w przedziale od 14 do 18 kg.

Reklama

Jego tułów jest wydłużony, grzbiet prosty, zad dobrze umięśniony i dość szeroki, a klatka piersiowa dość głęboka i niezbyt szeroka. Kościec jest u tej rasy dość mocny, ale proporcjonalny do wielkości psa. Ogon jest noszony szablasto wygięty, jest wysoko osadzony, raczej krótki i o ile u nasady jest dość gruby, to ku końcowi  stopniowo się zwęża.

Petit basset griffon vendéen ma dobrze umięśnioną, mocną i długą szyję bez podgardla, a głowę nosi dumnie i pewnie. Ma nieco wydłużoną i niezbyt szeroką czaszkę, która pod oczami jest wyraźnie głęboko rzeźbiona. Same oczy są dość duże i mają inteligentny wyraz. Mają ciemny kolor, a białka nie są widoczne, podobnie jak spojówka.

Reklama

Nad oczami znajdują się brwi w płowym kolorze – ich włos skierowany jest do przodu, ale jednocześnie nie zasłania psu oczu. Poniżej linii oczy osadzone są wąskie, cienkie, miękkie, porośnięte długim włosem i owalnie zakończone uszy. Są zwrócone do wewnątrz, ale wyciągnięte do przodu nie sięgają do końca kufy.

Kufa jest lekko wydłużona, chociaż krótsza niż u grand basset griffon vendéena, a wargi porośnięte są obfitymi wąsami. Nos jest duży, jego nozdrza są rozwarte i w większości przypadków ma czarny kolor – wyjątkiem są tu jedynie psy o umaszczeniu w kolorze biało – pomarańczowym, u których nos może być brązowy.

Skóra petit basset griffon vendéena jest dość gruba, a włos twardy i niezbyt długi – nie powinien nigdy być wełnisty ani jedwabisty. Jeśli chodzi o umaszczenie, możliwych jest wiele wariantów – może ono być białe w czarne łaty, czarne podpalane, czarne z piaskowym podpalaniem, płowe z białymi odmianami (pomarańczowe z białym), czarne podpalane czaprakowe z białymi znaczeniami (tricolor), płowe z czarnym nalotem, piaskowe z czarnym nalotem lub z czarnym nalotem i białymi znaczeniami. Funkcjonują też tradycyjnie używane nazwy umaszczenia petit basset griffon vendéena: maść zajęcza, wilcza, borsucza i dzicza.

Petit basset griffon vendéen – charakter

„Diabeł w polu, anioł w domu oto nasz basset” – tak charakter rasy w skrócie opisany jest we wzorcu. Oddaje to dobrze faktyczną umiejętność petit basset griffon vendéena w zakresie dostosowywania się do różnych okoliczności. Zważywszy na fakt, że jest to rasa pracująca, ma w sobie ogromne pokłady energii i uwielbia wszelkie formy zabawy i aktywności fizycznej – to właśnie wtedy potrafi w największym stopniu pokazać swoją wytrzymałość, nieustępliwość i ową “diabelską” naturę.

Reklama

Z drugiej strony w stosunku do domowników jest rzeczywiście aniołem – mocno przywiązuje się do człowieka i potrafi pięknie okazywać mu swoje uczucia. Petit basset griffon vendéen jest uważany za psa bardzo ekspresyjnego – wpływa na to nie tylko jego ogólna żywiołowość i temperament, ale także sposób komunikowania się przez intensywne machanie ogonem czy mimikę przypominającą ludzki uśmiech. Jednocześnie jeśli od najmłodszych lat przyzwyczajony jest do nieobecności człowieka, potrafi dobrze poradzić sobie z chwilową samotnością. Jest też przyjacielski i pełen zaufania w stosunku do nowo poznawanych osób.

Jako rasa wykorzystywana przez długi czas w polowaniach petit basset griffon vendéen jest inteligentny oraz niezależny – były to cechy bardzo pożądane, ponieważ pies musiał niejednokrotnie podejmować samodzielnie decyzje, w oddaleniu od myśliwego. Powoduje to, że współcześnie rasa ta wciąż cechuje się dużą dozą samodzielnego myślenia, które momentami może przekształcać się w upór i własne zdanie na temat np. wykonywania tego, czego oczekuje od niego opiekun.

Petit basset griffon vendéen – hodowla

Petit basset griffon vendéen może się doskonale sprawdzić jako towarzysz dla dzieci – będą w stanie dotrzymać sobie wzajemnie kroku jeśli chodzi o wspólną zabawę, a pies będzie się do najmłodszych odnosił z czułością i cierpliwością. Kluczowe jest natomiast w tym wypadku nauczenie dzieci odpowiedniego obchodzenia się z psem. Petit basset griffon vendéen dogada się też łatwo z innymi psami i jedynie obecność w domu kotów lub innych mniejszych zwierząt może okazać się mocno problematyczna – jego silny instynkt łowiecki może nie pozwolić mu na partnerskie funkcjonowanie z takimi czworonogami. Ze względu na swoje towarzyskie nastawienie do obcych nie sprawdzi się też raczej jako pies stróżujący.

Petit basset griffon vendéen potrzebuje dużo aktywności fizycznej – współcześnie nie musi już uczestniczyć w polowaniach i doceniany jest jako typowy pies rodzinny, jednak jego opiekunowie powinni zadbać o to, żeby dostawał regularnie odpowiednią dawkę ruchu. Dobrym pomysłem może być wypróbowanie psich sportów takich jak agility czy tropienie, które pozwolą psu zmęczyć się zarówno fizycznie, jak i intelektualnie albo dłuższe wycieczki za miasto czy wspólne bieganie.

Reklama
Reklama

Oczywiście tak jak w przypadku każdego psa, niezależnie od tego czy petit basset griffon vendéen mieszkał będzie w mieście czy na wsi, podstawą opieki będą codzienne spacery – tylko w ten sposób pies ma szansę na prawidłową socjalizację, poprzez kontakt z nowymi miejscami, zwierzętami czy ludźmi. Należy przy tym pamiętać, że jako rasa myśliwska ma on dużą tendencję do ucieczek, należy więc zawsze wyprowadzać go na smyczy lub upewniać się, że dany teren jest odpowiednio zabezpieczony.

Petit basset griffon vendéen – cena

Cena szczeniaka petit basset griffon vendéen to koszt około 2000 – 3500 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Najstarsze rasy psów

Psy towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze udomowione psy są potomkami wilków i innych dzikich [...]

Reklama

Czytaj dalej

Irlandzki Spaniel Dowodny- opis rasy

Spis treści: ( kliknij aby przejść )Irlandzki spaniel wodny – charakterIrlandzki spaniel wodny - zdrowie i żywienieSpaniel irlandzki [...]

Dodaj komentarz

Reklama