Pasożyty u psa – wszystko co musisz wiedzieć

Pasożyty u psa dzielą się na zewnętrzne, takie jak pchły kleszcze czy wszy oraz wewnętrzne, np. tasiemce i glisty. Odpowiednia profilaktyka, taka jak podawanie psu preparatów na pchły i kleszcze, a także regularne odrobaczanie i badania kału, pomogą zapobiec wystąpieniu pasożytów u psa.

Pasożyty u psa – pchły

Pchły to małe, bezskrzydłe owady, które mogą zostać przyniesione przez psa do domu po kontakcie z innym zwierzęciem, będącym ich żywicielem. Po przedostaniu się na powierzchnię skóry psa zaczynają się odżywiać jego krwią, a już po upływie 1 – 2 dni są gotowe do złożenia jaj.

Podstawowym objawem, który może wskazywać na inwazję pcheł u psa, jest uporczywy świąd i intensywne drapanie się przez psa, a nawet gryzienie uporczywie swędzących miejsc, np. kończyn. Skóra psa staje się szorstka, a w niektórych miejscach mogą wystąpić reakcje alergiczne i pojawić się zaczerwienienia otoczone jasną obwódką.

Jeśli opiekun podejrzewa, że pies może mieć pchły, powinien dokładnie obejrzeć go w miejscach takich jak nasada ogona, uszy, plecy czy wewnętrzna strona ud – możliwe, że znajdzie tam ciemne punkty, czyli odchody pcheł. Tak czy inaczej warto zabrać psa do lekarza weterynarii – pchły mogą nie tylko być dla psa uciążliwe same w sobie, ale także przenosić inne pasożyty, jak tasiemce.

Leczenie polegało będzie nie tylko na zastosowaniu odpowiednich preparatów przeciwpchelnych – zważywszy na fakt, że pchły mogą się również zagnieździć w miejscach takich jak posłanie psa,  one również powinny zostać starannie zdezynfekowane.

Reklama

Pasożyty u psa – kleszcze

Kleszcze to groźne pasożyty u psa – mogą być przyczyną wystąpienia choroby odkleszczowej, takiej jak babeszjoza, która w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci psa. Kiedyś powszechne było przekonanie, że kleszcze stanowią zagrożenie tylko w przypadku wycieczek na łono natury, np. do lasu. Obecnie można je spotkać także w środku miasta, a na dodatek wraz z ociepleniem klimatu stają się aktywne właściwie przez cały rok, a nie tylko w okresie od wiosny do jesieni.

Ze względu na zagrożenia, które może nieść ze sobą ugryzienie przez kleszcza, po każdym spacerze należy uważnie przejrzeć sierść psa w poszukiwaniu tych pasożytów – miejsca, na które warto zwrócić szczególną uwagę to szyja, pachy, łokcie i przestrzenie między palcami. Psu należy też systematycznie podawać preparaty przeciwkleszczowe – tabletki na kleszcze dla psa lub specjalistyczne krople.

Reklama

Pasożyty u psa – wszy

Wszy to wyjątkowo problematyczne pasożyty u psa – podobnie jak pchły są to małe, bezskrzydłe owady, żywiące się krwią swojego nosiciela. Najczęściej przenoszą się one z jednego osobnika na kolejnego w dużych skupiskach zwierząt, np. w schroniskach, azylach czy wśród przebywających w większej grupie zwierząt wolno żyjących.

Ugryzienia wszy wywołują zazwyczaj u psa intensywną reakcję alergiczną – jest ona na tyle silna, że ten zaczyna się bardzo mocno drapać i próbuje wylizywać sierść w podrażnionych miejscach. Często prowadzi to do wystąpienia na skórze małych czerwonych plamek. Mogą one być wskazówką odnośnie pojawienia się wszy, jednak są to takie pasożyty u psa, które da się też zobaczyć gołym okiem.

Jeśli opiekun dostrzeże, że po ciele psa skaczą jakieś małe pasożyty, powinien jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii – wszy mogą być zwiastunem wystąpienia u psa chorób bakteryjnych, a proces leczenia nie jest łatwy i należy go zacząć możliwie najwcześniej.

Pasożyty u psa – tasiemiec

Tasiemiec może się przedostać do organizmu psa za pośrednictwem pcheł i bytować w jego jelicie przez długi czas, narażając zwierzę na szereg problemów zdrowotnych – tasiemiec odbiera psu bowiem składniki odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem. Zważywszy na fakt, że obecność tasiemca nie zawsze szybko daje łatwo zauważalne objawy, może doprowadzić do wystąpienia u psa poważnych niedoborów.

Reklama

Objawami wskazującymi na możliwą obecność tasiemca u psa mogą być wymioty, pocieranie odbytem o podłoże, a po pewnym czasie także widoczna utrata masy ciała. Czasami w odchodach psa da się także zauważyć zawierające jaj człony tasiemca. Na szczęście proces leczenia jest w przypadku obecności tasiemca stosunkowo łatwy.  

Pasożyty u psa – nicienie

Nicienie u psa to kategoria pasożytów obejmująca dwie grupy: robaki jelitowe, takie jak tęgoryjce, glisty i włosogłówki oraz robaki pozajelitowe, jak nicień sercowy, płucny i podskórny. Nicienie jelitowe mogą prowadzić do poważnych problemów żołądkowo – jelitowych. Do organizmu psa mogą się przedostać jeszcze w łonie matki lub wraz z jej pokarmem, a w przypadku dorosłych psów w wyniku połknięcia jaj.

Charakterystycznym objawem będzie w tym wypadku powiększona jama brzuszna, a także biegunka i wymioty. Najlepsza profilaktyka w przypadku nicieni to regularne odrobaczanie psa i pilnowanie, aby nie miał styczności z kałem innych zwierząt.

Pasożyty u psa – świerzbowce

Świerzbowce to pasożyty u psa, które wywołują świerzb. Jest to choroba to choroba często kojarzona z problemami typowymi dla szczeniaków – wynika to z faktu, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z istnienia dwóch rodzajów świerzbowców. Poza usznym u psa może też pojawić się świerzbowiec drążący.

Reklama
Reklama

Podstawowymi objawami świerzbu u psa jest rumień oraz silny świąd, a proces leczenia może opierać się na maściach, kroplach, lekach doustnych, w niektórych przypadkach także antybiotykach i iniekcjach podskórnych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno [...]

Jak często kąpać psa?

Jak często kąpać psa? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. Temu pytaniu [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama