Irish glen of imaal terrier- opis rasy

Słyszeliście już o glen of imaal terierze? Jest to uroczy, krótkonożny i dość solidnie  zbudowany terier z Irlandii o umaszczeniu błękitnym pręgowanym lub pszenicznym. O wiele bardziej zrównoważony i nie tak bardzo popędliwy jak inne teriery, ale również obdarzony mocnym charakterem. Sprawdzi się świetnie jako towarzysz dla osób, których  życie przebiega średnio aktywnie.  

Glen of imaal terrier – charakter 

Jest to rasa, o której stosunkowo mało kto słyszał. Wynika to z tego, że faktycznie jest to  najmniej znana z czterech irlandzkich ras terierów. Glen jest niezbyt dużym, ale krzepkim i  mocnym psiakiem. Jego sylwetka jest nieco wydłużona, a łapy są dość krótkie. Jest to  zwierzak o silnej osobowości, który jest też łagodny i bardzo czuły. Jest też bardzo  oddany swoim opiekunom i silnie się do nich przywiązuje, choć nie znajduje ulubieńców.  Do obcych osób podchodzi obojętnie, nie jest ani przesadnie przyjazny, ani wrogi.  Zauważa po prostu ich obecność i na tym się kończy.  

Uważa się, że jest wręcz idealnym psem dla dzieci z uwagi na to, że ma ogromne pokłady  cierpliwości. Jest cichy i spokojny, nie ma tendencji do nadmiernego szczekania, ale jeśli  w domu jest inny pies który lubi szczekać, glen chętnie się do niego dołączy. Uwielbia  towarzystwo i z całą pewnością można powiedzieć, że jest zwierzęciem stadnym.  

Bardzo dobrze sprawdzi się również jako pies stróżujący, ale absolutnie nie obronny.  Sygnalizuje obecność ewentualnych intruzów, ale bardzo łatwo jest go uciszyć, jeśli  zacznie uciążliwie szczekać. Jego głos jest bardzo charakterystyczny i mocny, jeśli ktoś usłyszy tylko szczekającego psa, a nie zobaczy glena, będzie przekonany, że zbliża się o wiele większy pies.  

Jeśli chodzi o spacery, trzeba przyznać, że jest bardzo cierpliwy i dostosuje się do  swojego opiekuna pod tym względem. Niestety ze względu na swoje krótkie łapki nie jest  zbyt szybki, dlatego nie będzie to najlepsza rasa do uprawiania joggingu. O wiele bardziej  woli długie, nawet kilkugodzinne, ale spokojne spacery. Uwielbia wylegiwać się na  kanapach i fotelach, dlatego nie zdziw się, jeśli nie będzie mieć ogromnej ochoty na  spacer. Niemniej jednak trzeba go nieco zachęcić, w innym wypadku zasiedzi się w domu  i zacznie chorować.  

Reklama

Czasami glen zachowuje się jak na prawdziwego teriera przystało, czyli ma silny instynkt  łowczy. Trzeba jednak nadzorować jego spotkania z innymi kotami i wszystkimi  mniejszymi zwierzętami, ponieważ nadal jest zapalonym myśliwym. Jeśli wprowadzisz  szczeniaka imaal terrier do domu, w którym przebywają już inne zwierzaki, takie jak  właśnie koty, czy świnki morskie, ich relacje powinny ułożyć się prawidłowo, niemniej  warto na początku kontrolować ich spotkania. Problem może pojawić się wtedy, kiedy  psiak mieszka już w domu, a my wprowadzamy nowe zwierzęta, szczególnie mniejsze.  Jako, że jest to bardzo terytorialna rasa, trzeba pamiętać, żeby cały proces zapoznawania się przeprowadzić bardzo mądrze, spokojnie i jeśli jest taka opcja – z pomocą behawiorysty. Lepiej być przezornym, bowiem w sytuacji, kiedy glen uzna mniejszego  zwierzaka za zagrożenie lub potencjalną ofiarę, może go zwyczajnie zagryźć. Nie warto  ryzykować.  

Jak wyglądają jego relacje z innymi psami? Zazwyczaj nie jest zaczepny, mimo tego, że  jest terierem, ale niezaprzeczalnie samce mogą być dominujące w stosunku do innych  samców. Uważa się, że psiaki tej rasy bardzo rzadko wdają się w bójki, ale jest znany z  tego, że ją kończy.  

Reklama

Początkowo irish glen of imaal terrier był psem myśliwskim, a w pewnym momencie  używano go nawet do obracania rożna! Obecnie jednak są zdecydowanie psami do  towarzystwa i wystawowymi pupilami.  

Ich inteligencja jest naprawdę zadziwiająca, psiak uczy się szybko, ale jego szkolenie  powinno być oparte na nagradzaniu go. W innym przypadku zamknie się w sobie i nie  będzie chętny do współpracy. Bardzo źle reaguje na wszelkie metody siłowe, dlatego  szczerze polecam ich uniknąć.  

Dodatkowo jest to bardzo opanowany i zrównoważony psiak, który dobrze odnajdzie się zarówno na wsi, jak i w mieście. W dużej rodzinie i przy jednym opiekunie. Można  zdecydowanie polecić go ludziom aktywnym i domatorom, a także ludziom, którzy mają dom i ogród.  

Glen of imaal terrier – zdrowie i żywienie 

Jest to generalnie bardzo zdrowa i odporna rasa. Bardzo rzadko zdarzają się alergie  skórne, a także postępujący zanik siatkówki, ale generalnie rzecz biorąc, są to zdrowe  psiaki. Nie stwierdzono tendencji do występowania chorób genetycznych.  

Reklama

Jeśli chodzi o żywienie, rasa ta nie ma szczególnych wymagań żywieniowych, ale zaleca  się, żeby po ukończeniu 12 miesiąca życia przestawić zwierzaka na niskobiałkową dietę właśnie z uwagi na to, żeby uniknąć ewentualnych alergii skórnych i pokarmowych.  

Glen of imaal terrier – pielęgnacja 

Szata glena składa się z dwóch warstw, przez co bardzo dobrze chroni go przed zimnem.  Pielęgnacja nie jest skomplikowana, wystarczy tak naprawdę szczotkować go 1 – 2 razy  w tygodniu i trymować 2 – 3 razy w roku. Przygotowanie do wystaw wymaga podcięcia  włosów w niektórych miejscach, żeby nadać mu bardziej eleganckiego wyglądu.  

Historia rasy

Jak sama nazwa wskazuje, Irish glen pochodzi z doliny Imaal, która jest położona w  górach Wicklow w Irlandii. Jest to przepiękny i dość niedostępny region tego kraju, co  wpłynęło na to, że przez całe wieki rasa była naturalnie izolowana, a w związku z tym –  przetrwała praktycznie bez zmian. W takich warunkach, jakie panują w dolinie, szybko  utrwaliły się typowe cechy rasowe. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech są wygięte w charakterystyczny sposób przednie łapy.  

Ziemia w górach jest ubocza, a uprawy były niszczone przez myszy, szczury i krety.  Właśnie dlatego miejscowa ludność wykorzystywała do polowań psy, żeby pozbyć się szkodników. Kiedy nadeszła era wystaw, kynolodzy zainteresowali się rasą.  Prawdopodobnie w celu jej uszlachetnienia dodano do niej trochę krwi staffordshire bull  terriera i soft-coated wheaten terriera. W 1934 roku Irlandzki Kennel Club uznał glen of  imaal terriera za trzecią z czterech irlandzkich ras terierów.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Owczarek grecki – opis rasy.

Rasa nieuznana przez FCI. Owczarek grecki to zwierzę o silnym instynkcie stróżującym i bardzo stabilnym charakterze. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama