Chart Polski polskie rasy psów - foto: Luise Kalarus

Chart Polski – cena, szczeniaki, hodowla

Chart polski to pies, który był narodowym powodem do dumy już od czasów wczesnego średniowiecza. Chociaż jest to jedna z typowo polskich ras, w samym kraju nie cieszy się tak dużą popularnością, jak mogłoby się wydawać. Tymczasem charty polskie to inteligentne, odważne, a jednocześnie zrównoważone i kochające opiekuna psy. Jak na charty i generalnie psy myśliwskie są też dosyć podatne na szkolenie i posłuszne. Co jeszcze można o nich powiedzieć? 

Chart polski – opis rasy 

Jest to oczywiście rasa pochodząca z Polski, ale podejrzewa się, że jego przodkami były charty mieszkające na terenach bliższego i dalszego wschodu – chart perski saluki i chart środkowoazjatycki tazy. Początki rasy mogą sięgać czasów Galla Anonima, czyli przełomu XI i XII wieku. Słynny kronikarz opisywał m.in. królewskie wydatki na hodowlę chartów. 

Pies chart jest ukochaną rasą dawnych polskich szlachciców, którzy wykorzystywali ją jako psa myśliwskiego, przy polowaniach na zające, ptaki takie jak dropie (największe polskie ptaki), a nawet na wilki (z tymi ostatnimi mierzyć się mogło poza nimi tylko kilka ras, takich jak wilczarz irlandzki, chart rosyjski borzoj i chart szkocki deerhound). 

Dużo później, w czasach Rzeczpospolitej Ludowej, hodowla chartów polskich została – podobnie jak wszelkie inne dziedziny działalności gospodarczej – mocno uregulowana przez państwo. Bardzo uszczupliło to populację tych psów w ich ojczystym kraju, a sytuacja zaczęła wracać do normy dopiero w latach siedemdziesiątych. Jedną z osób, które szczególnie przyczyniły się do ponownego rozkwitu tradycji hodowli chartów polskich był Stanisław Czerniakowski, który sprowadził trzy psy tej rasy – Tajgę, Striełkę i Elbrusa – z Rosji. W 1989 rasa została wpisana do rejestru Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). 

Chart Polski – wygląd 

Chart polski to typowy smukły pies myśliwski – jednocześnie silny i “aerodynamiczny”, doskonale przystosowany do szybkiej pogoni. Ma długie kończyny, szyję i kufę, co doskonale wpisuje go w ogólny wzorzec chartów, chociaż trzeba przyznać, że na tle swoich kuzynów z innych krajów, jego sylwetka wydaje się mocniejsza, a ciało jest nieco bardziej umięśnione. Nie zmienia to faktu, że kształty nadal są bardzo harmonijne, a proporcje zrównoważone. 

Reklama

Polski chart pies osiąga wysokość w kłębie od 70 do 80 cm, a suka od 68 do 75 cm. Ich waga oscyluje między 25 i 35 kg. 

Stosunkowo twarda sierść charta polskiego oraz obfity podszerstek mają za zadanie dobrze chronić go przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr czy deszcz, ale wciąż nie jest to typ psa, który dobrze znosi niskie temperatury. Co do zasady są to psy krótkowłose i chociaż zdarzają się przedstawiciele o dłuższym włosiu, nie jest ono oficjalnie dopuszczane przez wzorzec rasy. Długość nie jest natomiast taka sama na całym ciele – jest nieco większa po bokach, na klatce piersiowej, kłębie i kończynach. Włos jest też nieco delikatniejszy na brzuchu. 

Reklama

Dopuszczane są bardzo różne umaszczenia. Brzegi powiek i wierzchołek nosa będą u charta polskiego ciemniejsze (nie dotyczy to jednak psów o umaszczeniu beżowych lub błękitnym. 

So Sweet_MK Sighthounds, foto: Luise Kalarus

Chart polski – charakter 

Jak przystało na psa myśliwskiego, chart polski jest niezależny i do perfekcji opanował samodzielne podejmowanie decyzji. Jednocześnie ze względu na swoją historię jest dosyć podatny na szkolenie i jak na charta – bardzo posłuszny. Wynika to z faktu, że w trakcie szlacheckich polowań musiał przez cały czas pilnować się grupy i ruszać w pogoń dopiero po wydaniu przez opiekuna wyraźnego polecenia. Jest też wytrzymały, zwinny i – jak każdy chart – bardzo szybki, zwłaszcza na krótszych dystansach. 

Chociaż jest psem z natury odważnym, jednocześnie cechuje go duży spokój, opanowanie i zrównoważony temperament. Chart polski zna swoją wartość i nie musi jej nikomu udowadniać, chociaż nie pozwoli sobie też na zniewagi i sprowokowany może wykazywać tendencję do podporządkowywania sobie innych psów. 

Bardzo przywiązuje się do swojej rodziny i mimo naturalnej powściągliwości, potrafi pokazać ukochanemu opiekunowi, że mu na nim zależy. Jest natomiast nieufny w stosunku do obcych, przy czym to podejście opiekuna i jego ocena sytuacji jest dla charta decydującym argumentem i jeśli zobaczy, że dana osoba traktowana jest jako mile widziany gość, w mig zrozumie, że też powinien być w stosunku do niej uprzejmy. 

Reklama

Chart polski – hodowla 

Chart polski może mieć tendencję do dominowania nad innymi zwierzętami, przynajmniej takimi, które postrzega jako potencjalnych przeciwników i w sytuacji, w której to on zostanie sprowokowany do sprzeczki. Sprawy mogą przyjąć jeszcze bardziej niespodziewany obrót, jeśli chart dojdzie do wniosku, że napotkany osobnik stanowi dla niego atrakcyjną zdobycz, ponieważ np. jest niewielkich rozmiarów i szybko się porusza. Ze względu na ciągle żywe instynkty myśliwskie, należy przygotować się także na taką ewentualność. 

Z tego samego powodu charta należy zawsze prowadzić na smyczy – jeśli coś sprowokuje go do pogoni w trakcie spaceru, szanse na skuteczne zastosowanie komendy przywołującej są niestety niewielkie (chociaż i tak większe niż w przypadku wielu innych chartów). Nie ma też co liczyć na dogonienie swojego podpopiecznego – w przypadku chartów szybkość, z jaką się przemieszczają, jest tak duża, że wziąwszy pod uwagę ich wytrzymałość i nieco wcześniejszy start, człowiek de facto nie ma z nimi szans. 

Można oczywiście obrócić tę cechę na korzyść swoją i psa poprzez zapisanie się na treningi wybranej psiej dyscypliny sportowej, jak coursing (pogoń na torze za sztuczną zwierzyną) czy agility (bieg po torze z przeszkodami i zadaniami do wykonania). Warto poważnie rozważyć tę opcję, ponieważ chart polski potrzebuje do szczęścia sporej dawki ruchu i jeśli opiekun nie należy do osób bardzo aktywnych fizycznie, zaspokojenie tej potrzeby na co dzień może okazać się kłopotliwe. Z drugiej strony miłośnicy biegania czy jazdy na rowerze z pewnością docenią towarzystwo charta. Wysiłek należy natomiast nieco ograniczyć w przypadku charta szczeniaka, którego organizm dopiero się rozwija 

Tym, co odróżnia charta polskiego od innych chartów, jest stosunkowo często występujący instynkt terytorialny. Sprawdzi się więc dosyć dobrze w roli psa stróżującego (oczywiście nie powinno to oznaczać, że zostanie na stałe “oddelegowany” do pilnowania posesji – kontakt z rodziną jest dla niego jedną z najważniejszych potrzeb i nie można mu go z takiego powodu ograniczać). 

Reklama
Reklama

Jest to też rasa charta należąca do tych posłuszniejszych i bardziej podatnych na szkolenie. Opiekun powinien jednak wykazać się cierpliwością, wyrozumiałością i konsekwencją, a także jak najbardziej urozmaicać trening – monotonia i nuda to najgorsi wrogowie charciej motywacji. 

Jeśli chodzi o same warunki mieszkaniowe, z pewnością doceni dom z ogrodem, ale nie będzie też mieć problemu z odnalezieniem się w typowym miejskim mieszkaniu – w obydwu przypadkach należy mu zapewnić codzienną dawkę nie tylko aktywności fizycznej, ale także bodźców zewnętrznych i kontaktu z innymi psami czy nieznanymi ludźmi i nowymi miejscami. Samo “wybieganie” psa na terenie, który zna nie spełni niestety bardzo istotnej funkcji spacerów, jaką jest prawidłowa socjalizacja. 

Pielęgnacja chartów polskich jest raczej prosta, a rasa należy do zdrowych i odpornych. 

So Sweet_MK Sighthounds, foto: Luise Kalarus

Chart Polski – cena 

Cena charta polskiego powinna zamknąć się w przedziale 2000 – 3000 złotych. Paradoksalnie nie jest to bardzo popularna w Polsce rasa, więc każdy, kto marzy o zaopiekowaniu się chartem polskim prawdopodobnie będzie musiał trochę poczekać, zanim w którejś z hodowli pojawi się upragniony szczeniak. 

Nie warto dać się złapać na ogłoszenia oferujące sprzedaż charta za kwotę rzędu kilkuset czy tysiąca złotych – niemal na pewno pochodzą one od osób prowadzących nielegalnie działające pseudohodowle, w których psy traktowane są całkowicie przedmiotowo i przetrzymywane w warunkach, na widok których każdemu miłośnikowi zwierząt włos zjeży się na głowie. 

Dużo lepszym pomysłem jest zainteresowanie się grupami takimi jak “Charty w potrzebie” i ogłoszeniami dotyczącymi psów poszukujących domu – adopcja zwierzęcia to zawsze nie tylko szlachetny gest, ale też piękny i solidny fundament przyjaźni z czworonogiem.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Sarplaninac - opis rasy psa

Jugosłowiański pies pasterski, pies pasterski z Szar Płaniny i Sarplaninac - to nazwy rasy starożytnych [...]

Reklama

Czytaj dalej

Poitevin - opis rasy psa

Poitevin to rasa psa gończego, wyhodowana we francuskim regionie o tej samej nazwie co pies [...]

2 myśli na temat “Chart Polski – cena, szczeniaki, hodowla

Dodaj komentarz

Reklama