Wyżeł Weimarski - charakter, cena, szczeniaki

Wyżeł Weimarski – charakter, cena, szczeniaki

Wspaniały charakter i dystyngowana uroda wyżła weimarskiego sprawiła, że przez pewien czas jego hodowla była możliwa tylko w przypadku wyższych sfer niemieckiego społeczeństwa. Na szczęście współcześnie każdy miłośnik zwierząt może wprowadzić do swojego domu tego pięknego i kochającego psa. 

Wyżeł weimarski – opis rasy 

Wyżeł weimarski to niemiecka rasa psów myśliwskich powstała ze skrzyżowania dawnych niemieckich wyżłów krótkowłosych z pointerem, bloodhoundem i posokowcem. Chociaż podobne do nich szare psy wykorzystywane były w Niemczech już w XVII wieku (psa o bardzo zbliżonym wyglądzie uwiecznił nawet Antoon van Dyck), właściwe początki rasy przypadają na przełom wieków XVIII i XIX, kiedy to książę Weimaru Karol August zainteresował się tymi czworonogami i zapoczątkował ich hodowlę. 

Przez długi hodowla wyżła weimarskiego była zarezerwowana tylko i wyłącznie dla wyższych sfer – cesarz niemiecki Wilhelm I wydał nawet dekret stanowiący o tym, że właścicielem takiego psa może być tylko osoba z udokumentowanym 4-pokoleniowym szlacheckim pochodzeniem. 

Pod koniec XIX wieku założone zostało pierwsze stowarzyszenie hodowców wyżła weimarskiego, a w połowie lat dwudziestych XX wieku opracowano pierwszy wzorzec rasy. Niedługo potem psy te zagościły na salonach amerykańskich, gdzie cieszyły się sporą popularnością, aż w końcu stały się powszechnie znaną rasą. 

Wyżeł weimarski – wygląd 

Wyżeł weimarski nie należy do małych psów – osiąga wysokość 59 – 70 cm u psów i 56 – 65 cm u suk, ważąc przy tym odpowiednio 30 – 40 kg oraz 25-35 kg. 

Reklama

Jego sierść jest krótka i bez podszerstka, do tego gęsta i gładka. Umaszczenie wpisuje się w odcienie szarości, wpadającej czasem bardziej w srebrny, a czasem brązowy, z dopuszczalnymi białymi łatami w okolicy łap lub klatki piersiowej. 

Co ciekawe, istnieje też wyżeł weimarski długowłosy, którego sierść ma długość od około 2,5 do 5 cm, jednak taka odmiana jest dużo mniej popularna. 

Reklama

Wyżeł weimarski – charakter 

Wyżeł weimarski, mimo że historycznie był psem myśliwskim, jest wspaniałym psem towarzyszącym. Jest rodzinny i z reguły przyjazny i ufny nie tylko w stosunku do domowników, ale także gości czy nawet nieznajomych na spacerach. 

Cechuje go ponadto bardzo radosne i pełne życia usposobienie połączone z inteligencją i chęcią do nauki – przy tej ostatniej wymagał będzie natomiast żelaznej konsekwencji, systematyczności i dyscypliny samego opiekuna, ponieważ mimo wszystko jako pies myśliwski będzie miał czasem własne zdanie, które będzie próbował narzucić człowiekowi. 

Generalnie będzie jednak raczej posłuszny – w dużej mierze ze względu na jego przywiązanie do domowników i potrzebę kontaktu z człowiekiem. Nadaje się do domu z dziećmi, ponieważ jest psem zrównoważonym i cierpliwym, jednak ze względu na swoje rozmiary może zrobić krzywdę w sposób niezamierzony. Warto zawsze nadzorować zatem wspólne zabawy naszych pociech i pupila. 

Psy tej rasy mogą też do pewnego stopnia być stróżem i obrońcą, ale nie jest to obszar, w którym rasa wyróżnia się na tle innych. 

Reklama

Kocha za to jeść i nie ma pod tym względem szczególnych zahamowań, należy więc uważać na wszelkie pozostawione w mieszkaniu niezjedzone resztki czy nawet na odpowiednie zabezpieczenie kubła ze śmieciami. 

Wyżeł weimarski – szczeniak 

Wyżła weimarskiego szczeniaka będzie prawdopodobnie roznosić na początku energia i może być nadpobudliwy, ale przejdzie mu to z wiekiem. Rasa może wykazywać skłonności do dominacji warto więc od początku pamiętać o socjalizacji i wprowadzeniu oraz egzekwowaniu stanowczych, jasnych zasad. 

Szkolenie należy rozpocząć możliwie najwcześniej – najlepiej zapisać się w tym celu na zajęcia psiego przedszkola, gdzie nasz podopieczny nie tylko pozna podstawowe komendy i nauczy się rozumienia poleceń opiekuna i koncentracji na niej, ale także będzie miał okazję socjalizować się z innymi szczeniakami. Wyżeł weimarski jest także silny i wytrzymały, ze szczeniakiem można więc spróbować dyscyplin takich jak agility, czyli bieganie po torze z zadaniami, czy flyball. 

Wyżeł weimarski – hodowla 

Hodowla wyżła weimarskiego nie jest bardzo trudna, pod warunkiem zadbania o jeden najważniejszy czynnik, jakim jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu – jest to konieczne niezależnie od tego czy mieszkamy w domu czy w mieszkaniu. Podstawą powinny być codzienne spacery, ale możemy także pomyśleć o wspólnym joggingu, a nawet kilkukilometrowej przejażdżce na rowerze, odnajdzie się też w pływaniu. Warto zapewnić też psu pewną dawkę wyzwań intelektualnych, które nie tylko są mu potrzebne dla zachowania właściwego stanu psychiki, ale potrafią go w przyjemny i satysfakcjonujący dla niego sposób zmęczyć. 

Reklama
Reklama

Wyżeł weimarski jest odporny na choroby, chociaż na pewno trzeba uważać np. na skręt żołądka, zapewniając mu odpowiednio długi odpoczynek po posiłku (minimum godzinę), a także dysplazję stawów biodrowych. 

Wyżeł weimarski jest też łatwy w pielęgnacji – na co dzień raczej nie linieje, wystarczy więc zadbać o higienę uszu oraz przycinanie w razie potrzeby pazurów. 

Wyżeł weimarski żyje średnio od 10 do 14 lat. 

Wyżeł weimarski – cena 

W przypadku wyżła weimarskiego szczeniaki z legalnie działającej, certyfikowanej hodowli kosztują od 2000 do 6000 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama