Wspaniały charakter i dystyngowana uroda wyżła weimarskiego sprawiła, że przez pewien czas jego hodowla była możliwa tylko w przypadku wyższych sfer niemieckiego społeczeństwa. Na szczęście współcześnie każdy miłośnik zwierząt może wprowadzić do swojego domu tego pięknego i kochającego psa.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Wyżeł weimarski – opis rasy
Wyżeł weimarski to niemiecka rasa psów myśliwskich powstała ze skrzyżowania dawnych niemieckich wyżłów krótkowłosych z pointerem, bloodhoundem i posokowcem. Chociaż podobne do nich szare psy wykorzystywane były w Niemczech już w XVII wieku (psa o bardzo zbliżonym wyglądzie uwiecznił nawet Antoon van Dyck), właściwe początki rasy przypadają na przełom wieków XVIII i XIX, kiedy to książę Weimaru Karol August zainteresował się tymi czworonogami i zapoczątkował ich hodowlę.
Przez długi hodowla wyżła weimarskiego była zarezerwowana tylko i wyłącznie dla wyższych sfer – cesarz niemiecki Wilhelm I wydał nawet dekret stanowiący o tym, że właścicielem takiego psa może być tylko osoba z udokumentowanym 4-pokoleniowym szlacheckim pochodzeniem.
Pod koniec XIX wieku założone zostało pierwsze stowarzyszenie hodowców wyżła weimarskiego, a w połowie lat dwudziestych XX wieku opracowano pierwszy wzorzec rasy. Niedługo potem psy te zagościły na salonach amerykańskich, gdzie cieszyły się sporą popularnością, aż w końcu stały się powszechnie znaną rasą.
Wyżeł weimarski – wygląd
Wyżeł weimarski nie należy do małych psów – osiąga wysokość 59 – 70 cm u psów i 56 – 65 cm u suk, ważąc przy tym odpowiednio 30 – 40 kg oraz 25-35 kg.
Jego sierść jest krótka i bez podszerstka, do tego gęsta i gładka. Umaszczenie wpisuje się w odcienie szarości, wpadającej czasem bardziej w srebrny, a czasem brązowy, z dopuszczalnymi białymi łatami w okolicy łap lub klatki piersiowej.
Co ciekawe, istnieje też wyżeł weimarski długowłosy, którego sierść ma długość od około 2,5 do 5 cm, jednak taka odmiana jest dużo mniej popularna.
Wyżeł weimarski – charakter
Wyżeł weimarski, mimo że historycznie był psem myśliwskim, jest wspaniałym psem towarzyszącym. Jest rodzinny i z reguły przyjazny i ufny nie tylko w stosunku do domowników, ale także gości czy nawet nieznajomych na spacerach.
Cechuje go ponadto bardzo radosne i pełne życia usposobienie połączone z inteligencją i chęcią do nauki – przy tej ostatniej wymagał będzie natomiast żelaznej konsekwencji, systematyczności i dyscypliny samego opiekuna, ponieważ mimo wszystko jako pies myśliwski będzie miał czasem własne zdanie, które będzie próbował narzucić człowiekowi.
Generalnie będzie jednak raczej posłuszny – w dużej mierze ze względu na jego przywiązanie do domowników i potrzebę kontaktu z człowiekiem. Nadaje się do domu z dziećmi, ponieważ jest psem zrównoważonym i cierpliwym, jednak ze względu na swoje rozmiary może zrobić krzywdę w sposób niezamierzony. Warto zawsze nadzorować zatem wspólne zabawy naszych pociech i pupila.
Psy tej rasy mogą też do pewnego stopnia być stróżem i obrońcą, ale nie jest to obszar, w którym rasa wyróżnia się na tle innych.
Kocha za to jeść i nie ma pod tym względem szczególnych zahamowań, należy więc uważać na wszelkie pozostawione w mieszkaniu niezjedzone resztki czy nawet na odpowiednie zabezpieczenie kubła ze śmieciami.
Wyżeł weimarski – szczeniak
Wyżła weimarskiego szczeniaka będzie prawdopodobnie roznosić na początku energia i może być nadpobudliwy, ale przejdzie mu to z wiekiem. Rasa może wykazywać skłonności do dominacji warto więc od początku pamiętać o socjalizacji i wprowadzeniu oraz egzekwowaniu stanowczych, jasnych zasad.
Szkolenie należy rozpocząć możliwie najwcześniej – najlepiej zapisać się w tym celu na zajęcia psiego przedszkola, gdzie nasz podopieczny nie tylko pozna podstawowe komendy i nauczy się rozumienia poleceń opiekuna i koncentracji na niej, ale także będzie miał okazję socjalizować się z innymi szczeniakami. Wyżeł weimarski jest także silny i wytrzymały, ze szczeniakiem można więc spróbować dyscyplin takich jak agility, czyli bieganie po torze z zadaniami, czy flyball.
Wyżeł weimarski – hodowla
Hodowla wyżła weimarskiego nie jest bardzo trudna, pod warunkiem zadbania o jeden najważniejszy czynnik, jakim jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu – jest to konieczne niezależnie od tego czy mieszkamy w domu czy w mieszkaniu. Podstawą powinny być codzienne spacery, ale możemy także pomyśleć o wspólnym joggingu, a nawet kilkukilometrowej przejażdżce na rowerze, odnajdzie się też w pływaniu. Warto zapewnić też psu pewną dawkę wyzwań intelektualnych, które nie tylko są mu potrzebne dla zachowania właściwego stanu psychiki, ale potrafią go w przyjemny i satysfakcjonujący dla niego sposób zmęczyć.
Wyżeł weimarski jest odporny na choroby, chociaż na pewno trzeba uważać np. na skręt żołądka, zapewniając mu odpowiednio długi odpoczynek po posiłku (minimum godzinę), a także dysplazję stawów biodrowych.
Wyżeł weimarski jest też łatwy w pielęgnacji – na co dzień raczej nie linieje, wystarczy więc zadbać o higienę uszu oraz przycinanie w razie potrzeby pazurów.
Wyżeł weimarski żyje średnio od 10 do 14 lat.
Wyżeł weimarski – cena
W przypadku wyżła weimarskiego szczeniaki z legalnie działającej, certyfikowanej hodowli kosztują od 2000 do 6000 złotych.