Niezbędnik każdego opiekuna kota. W co należy się zaopatrzyć?

Koty to niezwykle inteligentne zwierzęta, które wymagają odpowiedniego traktowania. Trzeba też zatroszczyć się o kilka ich najważniejszych potrzeb, począwszy od jedzenia, przez zabawę, na ruchu kończąc. Dziś podpowiemy Wam, jak powinna wyglądać właściwa opieka nad kotem. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad!

Dieta kota – co powinien jeść Wasz zwierzak?

Kot jest mięsożercą, zatem jego karma powinna zawierać dużo mięsa, natomiast zboża są dla kota szkodliwe i mogą przyczyniać się do chorób nerek. W okresie odsadzania, czyli wtedy, gdy kotka przestaje karmić młode, kociak może jeść stały pokarm w postaci karmy mokrej (oczywiście z wysoką zawartością mięsa). Młody, dorastający kot spożywa ok. 200 g karmy dziennie. Jeżeli jednak zauważycie, że zwierzak wciąż jest głodny, to możecie zwiększyć podaż, ale należy obserwować wagę kota. Najlepiej sprawdzać jego brzuszek, który powinien być zaokrąglony.

Karmy dla kociąt są bardziej kaloryczne niż te dla kotów dorosłych, na które należy przejść ok. 1. roku życia pupila. W pokarmie powinno znaleźć się mięso mięśniowe, ale też podroby: wątróbka, żołądki, płuca. Na pewno należy zrezygnować z karm, które w składzie mają produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak pióra, rogi czy kopyta.

Warto także pomyśleć o suplementacji. Aby kotek miał piękną sierść, a także by wesprzeć jego układ trawienny i nerwowy, warto stosować olej z łososia. Jest on doskonałym źródłem witaminy D oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. W karmie musi też się znaleźć tauryna. Jest to niezbędny aminokwas, który wpływa na układ odpornościowy zwierzaka, wzmacnia też jego układ krwionośny i do tego chroni organizm przed działaniem metali ciężkich. Źródłem tauryny w diecie domowego pupila są podroby. Dziko żyjące koty spożywają natomiast myszy.

A co z warzywami i owocami? Prawda jest taka, że w karmie akceptowalny jest tylko ich mały dodatek, i to na poziomie nie większym niż 5%. 

Reklama

Czy kot musi wychodzić na dwór?

Nadal często można usłyszeć mit, jakoby koty niewychodzące były nieszczęśliwe. W żadnym wypadku nie jest to prawda. Pamiętajcie, że koty wychodzące częściej chorują. Mogą też ulegać wypadkom, a jakby tego było mało, narażone są na otrucie. Koty jako drapieżniki stanowią zagrożenie dla ptaków, często gatunków chronionych. Dlatego odpowiedzialny opiekun powinien nie tylko wysterylizować czy wykastrować zwierzaka, ale i nie wypuszczać go na dwór. Absolutnie nie oznacza to, że kot będzie sfrustrowany. Wystarczy tylko zapewnić mu odpowiednią ilość bodźców poprzez zabawę, np. piórkiem czy z użyciem mechanicznej myszki. 

Jak pomóc kotu dbać o czystość?

Warto zaopatrzyć swojego zwierzaka w odpowiednią kuwetę. Polecamy nowoczesne kuwety dla kota – wśród nich są modele ceramiczne, ale i z tworzywa sztucznego, które łatwo utrzymać w czystości. Na uwagę zasługuje również inteligentna, samoczyszcząca kuweta z Wi-Fi. Usuwa ona zanieczyszczenia po każdym użyciu, dzięki czemu nie trzeba tego robić ręcznie. Jest sterowana zdalnie – można ją obsługiwać przy użyciu aplikacji. Zapewnia też dużo miejsca dla zwierzaka. Do tego wszystkiego ma wbudowany filtr węglowy, który eliminuje nieprzyjemny zapach i pozwala na utrzymanie czystości i świeżości w pomieszczeniu. Oczywiście możecie też wybrać bardziej tradycyjne kuwety. Polecamy zaopatrzyć się w łopatkę i odpowiedni żwirek, który nie będzie się przyklejał do kocich łapek. Niezależnie od tego przed kuwetą warto umieścić też matę, by kot mógł dokładnie oczyścić swoje łapki.      

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama