Braque du Bourbonnais- opis rasy

Braque du Bourbonnais to średniej wielkości pies, zaliczany do grupy siódmej (wyżły i setery) w klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna), podlega próbom pracy.  Ten wyżeł pochodzi z francuskiej Burbonii (obecnie Owernia). Jest to jeden z nieco zapomnianych, lecz wyjątkowych psów myśliwskich. Braque du Bourbonnais znany jest wśród hodowców od kilkuset lat. Decydujący wpływ na spadek popularności rasy a co za tym idzie jej liczebności miała m.in. II wojna światowa. Dziś najczęściej te psy można spotkać wśród myśliwych, którzy wysoko cenią wyjątkową szlachetność i uniwersalność tych psów. Braque du Bourbonnais jest niezastąpiony w polowaniach i dobrze czuje się w pogoni za zwierzyną. Choć nie należy do szczególnie szybkich, jest wytrwały i dobrze radzi sobie w pracy na każdym terenie.

Rys historyczny rasy

Wyżeł z Burbonii był znany już w 1598 roku jako pies myśliwski wykorzystywany w polowaniach na ptactwo. Historia tego niezwykłego wyżła nierozerwalnie związana jest z Burbonią i panującą we Francji dynastią Burbonów. Braque du Bourbonnais był najczęściej hodowaną rasą na dworze Henryka IV, jednego z pierwszych władców tej dynastii. Już wtedy wyżły burbońskie doskonale spisywały się podczas polowań, przez co cieszyły się ogromną popularnością nie tylko we Francji, ale również później w całej Europie. Prestiż, jaki niosło ze sobą posiadanie własnej rasy wyżła przyczynił się do wyścigu pomiędzy poszczególnymi krajami, które zabiegały o stworzenie swojej, narodowej rasy wyżła. 

W celu uszlachetniania psów, krzyżowano je z innymi odmianami wyżła, m.in.  brytyjskim, który cechuje się bardziej elegancką sylwetką i lżejszym chodem. Przez wieki jego użytkowość nie uległa zbytniej zmianie. To jeden z najbardziej uniwersalnych psów myśliwskich. Jego specjalnością są polowania na kuropatwy i przepiórki. Doskonale odnajduje się podczas polowań w lesie, dobrze pracuje w wodzie oraz na terenach bagiennych.

Wygląd Braque du Bourbonnais

Średniej wielkości i proporcjonalny wyżeł krótkowłosy, o muskulaturze wskazującej na dużą siłę i moc, z pewną dozą szlachetności w ruchu i budowie. Suki tej rasy są nieznacznie mniej krępe i bardziej eleganckie. Klatka piersiowa sięga połowy wysokości w kłębie. Długość kufy równa lub nieco krótsza od długości mózgoczaszki. Ogon raczej nisko osadzony, naturalnie krótki o długości do 15 cm. Psy tej rasy mogą urodzić się nie posiadając ogona i jest to akceptowalne według wzorca rasy.

Braque du Bourbonnais nosi głowę wysoko, lekko zadzierając ją w górę. Posiada delikatnie zadarty nos. Ma duże oczy o inteligentnym, łagodnym i wyrazistym spojrzeniu, o kolorze przechodzącym od bursztynu do orzechowego. Istotnym znakiem rozpoznawczym dla Braque du Bourbonnais są długie i naturalnie wiszące uszy. Jego nos ma barwę wątrobową z dobrze rozwiniętymi, szeroko rozstawionymi nozdrzami. Ten wyżeł posiada krótką, ale gęsta i twardą sierść oraz dość unikatowe umaszczenie. Jego sierść znaczą liczne cętki i łatki o nieregularnym kształcie. Przybierają one kolor od brązowej przez płową, dość dokładnie pokrywając gęstą białą sierść. Większe łaty znajdują się na głowie oraz na tułowiu psa. Hodowcy przez długi czas chcieli narzucić we wzorcu rasy oryginalną „bladoliliową” szatę i naturalnie niewielki ogon. Nie przyniosło to jednak oczekiwanych efektów, wręcz przyczyniło się do zatracania się oryginalnego wyglądu Braque du Bourbonnais oraz znalezienia się tej cudownej rasy na skraju wymarcia.

Reklama

Obecnie, dzięki ostrożnej i efektywnej selekcji charakterystyczny wygląd tego francuskiego wyżła jest zachowany. Osiąga wielkość pomiędzy 51 a 57 cm w wypadku psów oraz 48 – 55 cm w wypadku suki. Waga psa waha się w przedziale 18 – 25 kg, suka jest nieco drobniejsza, jej waga powinna wynosić pomiędzy 16 a 22 kg.

Charakter Wyżła Burbońskiego

Braque du Bourbonnais w domu jest raczej spokojny i czuły. W trybie pracy jest ostrożny, zrównoważony, kooperatywny i inteligentny, pracuje z pasją. Nie należy do ras szczekliwych. To pies należący do ras, które do prawidłowego rozwoju i zachowania równowagi potrzebuje sporo codziennego wysiłku fizycznego i psychicznego. Posiada dużą łatwość w adaptacji do różnorakich zadań w zmiennym i trudnym terenie. Jest użyteczny i dokładny w wystawianiu zwierzyny. Ma dość silny charakter, a jednocześnie potrafi współpracować, dzięki czemu jego szkolenie nie jest trudne, o ile stosujemy przyjazne, skuteczne a przy tym konsekwentne metody. 

Reklama

Jednak nawet ten idealny pies myśliwski nie spędza całego życia w pogoni za zwierzyną. Ich spokojny i zrównoważony charakter przyczynia się do tego, że są one doskonałymi psami rodzinnymi. Uwielbiają towarzystwo ludzi. Nie nadają się jednak dla tych, którzy większość czasu spędzają poza miejscem zamieszkania lub większość czasu wolą spędzać na spokojnej aktywności w domu. Pies ten nie może zostawać sam na zbyt długi czas, ponieważ nie znosi wykluczenia i izolacji. Może wykazywać tendencje do występowania lęku separacyjnego. Jest to ściśle związane m.in. z ich łowiecką naturą, która nieustannie skłania tego wyjątkowego wyżła do aktywności. Braque du Bourbonnais uwielbia tropić i czasem także wykopać dziurę w ogrodzie. Wyżeł burboński jest psem, który bardzo lubi zabawy ze swoimi właścicielami. Zazwyczaj, wyżły są psami cechującymi się silną więzią łączącą je ze swoją rodziną.

Uwielbiają być głaskane i pieszczone, dlatego jeśli kochamy wielogodzinne zabawy z psem, będzie to idealny pies do naszego domu. Zdecydowanie jest to rasa psa, któremu koniecznie trzeba zapewnić różnorodne zajęcia.  Znudzony wyżeł, może ukierunkować swoje duże pokłady energii np. na niszczenie czy inne zachowania niepożądane. Mimo że jest to pies myśliwski, dość dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami należącymi do rodziny, jeśli jest tego uczony i został z nimi zapoznany w okresie socjalizacji. Wyżeł ten jest niezwykle towarzyski i świetnie czuje się w otoczeniu innych psów.

Zdrowie Braque du Bourbonnais

Braque du Bourbonnais wykazują duża odporność na trudne warunki atmosferyczne. Cechuje je dobre zdrowie i stosunkowo długie życie. Psy tej rasy dożywają ok. 14 do 16 lat. Odporne są m.in. na zwyrodnienia stawów czy inne dolegliwości. Hodowcy pytani o choroby, do których jest predysponowany wyżeł burboński wskazują problemy dermatologiczne (pęcherzowe oddzielanie się naskórka czy bielactwo nabyte), entropium oraz częstą u ras dużych dysplazję stawów.

Pielęgnacja Wyżła Burbońskiego

Braque du Bourbonnais jest ceniony za swój wiejski i surowy wygląd. Do jego prawidłowej pielęgnacji wystarczy regularne szczotkowanie sierści w celu pozbycia się martwego włosia i masażu skóry. Wyżeł burboński należy do ras umiarkowanie liniejących. W celu utrzymania naszego psa w dobrej kondycji i zdrowiu należy regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, aby kontrolować stan zębów, uszu oraz wykonywać okresowe badania.

Reklama

 Żywienie Braque du Bourbonnais

Braque du Bourbonnais nie należy do ras psów specjalnie wybrednych. Chętnie zjada zarówno karmę przemysłową jak i samodzielnie przygotowywane posiłki czy BARF. Warto jednak wybierać karmy o wysokiej zawartości mięsa oraz dostosować ilość do aktywności psa, co jest szczególnie istotne, by zapobiegać otyłości.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Dog z majorki - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa II, sekcja 2.1, nr wzorca 249. Pies z majorki to zwierzę szybko uczące [...]

Hygenhund – opis rasy

Hygenhund pochodzący z Norwegii doskonale odnajduje się w różnych środowiskach. To co odróżnia hygenhunda od [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama