IRISH SOFT COATED WHEATEN TERRIER CHARAKTER I USPOSOBIENIE

Irish soft coated wheaten terrier – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa III, sekcja 1, nr wzorca 40.

Pies tej rasy nie jest typowym terierem. Brakuje mu upartości i zadziorności. Mimo tego bywa wymagający w układaniu oraz pielęgnacji okrywy włosowej. Należy wiedzieć, że irish soft coated wheaten terrier kocha swego właściciela całym sercem.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Nie jest do końca znane całkowite pochodzenie irish soft coated wheaten terrier’a. Istnieje teoria, że przodkami psów tej rasy są czworonogi, które przybyły na Zielona Wyspę wraz z hiszpańskimi marynarzami. Prawdopodobnie wydarzyło się to około 200 lat temu.

Natomiast w hrabstwie Kerry, Cork oraz Limerick pracował jako wszechstronny pies robotnik u boku pasterzy i rolników, jeden z przedstawicieli tej rasy. Dlatego osobnik ten powinien charakteryzować się sprytem, dużą wytrzymałością, a co najważniejsze pies tego typu musiał być tani w utrzymaniu. Fachowcy twierdzą, że historia irish soft coated wheaten terrier’a jest silnie powiązana z rasami psów takimi jak kerry blue terrier oraz irish terrier.

Pierwsza wystawa, w której przedstawiono osobnika tej rasy odbyła się w Dublinie w roku 1870. Natomiast wzorzec jego stworzono w 1880 roku. W tamtym momencie oceniano na jednym ringu czworonogi o podobnej budowie lecz różniące się pod kątem okrywy włosowej i jej maścią (ponieważ mogły być one srebrne, niebieskie, szare oraz pszeniczne). Z kolei w latach 20 XX wieku znacznie wzrosła sława kerry blue terrier’a, zaś zainteresowanie irish soft coated wheaten terrier’a zdecydowanie zmalało.

Dopiero w roku 1932 diametralnie zmieniła się sytuacja w momencie gdy znanego hodowcę terierów – Patrick’a Blake’a zafascynowały pracujące psy o szacie płowej podczas prób polowych. W związku z tym zapoczątkował on wyodrębnianie tych czworonogów by stworzyć samodzielną rasę. Natomiast uznanie irish soft coated wheaten terrier  uzyskał podczas wystawy w Dublinie w 1937 roku. 

Reklama

Pierwotnie były plany aby powstałą rasę nazwać jako irish wheaten terrier, jednak hodowcy psów – irish glen of imaal terrier’a nie zaaprobowali tego pomysłu. Bowiem ich zwierzęta również zabarwione były na pszeniczny kolor. Dlatego też zaproponowano nazwę irish soft coated wheaten terrier, którą ostatecznie zatwierdzono. 

Najbardziej znaną hodowczynią oraz wielbicielką psów tej rasy (na terenie Irlandii) była Maureen Holmes, która doczekała się swojego pierwszego miotu w roku 1943. W tym samym czasie czworonogi te pojawiły się w Anglii, z kolei w Stanach Zjednoczonych pojawiły się trzy lata później.

Reklama

Na terenie Polski pierwszy irish soft coated wheaten terrier pojawił się dzięki Irenie Surynowicz – Strojek oraz Emanuela Strojka (byli oni właścicielami hodowli Samantino Polonica). Sprowadzili oni sukę imieniem Alice form Wheaten Heaven prosto z Węgier, natomiast jej pierwszy miot pojawił się w roku 1988. 

IRISH SOFT COATED WHEATEN TERRIER WYGLĄD:

Irish soft coated wheaten terrier to zwierzę dobrze zbudowane, średniej wielkości. Jego długość (a dokładnie odległość od kłębu do nasady ogona) jest niemalże równa do wartości wysokości psa. Jego głowa charakteryzuje się mocną budową, dobrą proporcją do ciała czworonoga oraz płaskim czołem, stopem wyraźnie zaznaczonym i niewypukłymi policzkami. Zmarszczki między uszami nie występują u tej rasy. Małe (ewentualnie średnie) uszy irish soft coated wheaten terrier nosi skierowane do przodu. Załamanie uszu występuje równo z linią wierzchołka głowy psa. Należy wiedzieć, że ciemniejszy włos pojawiający się u nasady ucha jest akceptowany przez wzorzec rasy. Co ciekawe, to jedyne miejsce na ciele irish soft coated wheaten terrier’a gdzie może pojawiać się podszerstek. Nie za duże oraz niewypukłe oczy są dobrze osadzone na pysku zwierzęcia. Zwykle zabarwione na ciemno albo ciemno brązowo, z kolei nos – zawsze na czarno i charakteryzuje się dużym rozmiarem. Irish soft coated wheaten terrier posiada mocne szczęki oraz żuchwę, które z dużymi zębami tworzą zgryz nożycowy albo cęgowy. Głowa tego czworonoga osadzona jest na mocnej szyi, średniego rozmiaru, podgardle u rej rasy nie występuje. Tułów jest nie za długi, a odległość do nasady ogona jest niemalże równa wysokości psa w kłębie. Natomiast grzbiet cechuje się silną, prostą budową, a lędźwie – mocną i krótką. Głęboka klatka piersiowa posiada żebra doskonale wysklepione. Pies tej rasy ma kończyny przednie zbudowane z mocnych kości oraz z dobrze rozwiniętej tkanki mięśniowej. Terier pszeniczny ma skośnie ustawione, delikatne łopatki. Natomiast rozbudowane przedramiona mają perfekcyjną prostą budowę. Łapy u tego psa są małe, ze zwartymi palcami zakończonymi czarnymi pazurami (w tym przypadku wzorzec pozwala na inny ciemny kolor). Zaś kończyny tylne o dobrej budowie i rewelacyjnej muskulaturze, posiadają silne, umięśnione uda. Stawy kolanowe są w tym przypadku dobrze kątowane, a stawy skokowe – nisko położone. Łapy są zbudowane w identyczny sposób jak u kończyn przednich. Nie za gruby ogon osadzony jest w sposób dobry, który w stanie pobudzenia noszony jest nad grzbietem ale nie jest on zakręcony.

Sierść tej rasy charakteryzuje się jednolitą strukturą. W dotyku jest ona miękka, jedwabista (ale cecha ta nie występuje u młodych osobników). Włos okrywowy ma falisty kształt (ewentualnie zbliżony do luźnych loków). Irish soft coated wheaten nie posiada warstwy izolacyjnej czyli podszerstka. U osobnika niestrzyżonego wzorzec akceptuje jedynie włosy o długości maksymalnej 12,7 cm. Szata tego psa tworzy na głowie zwierzęcia gęstą brodę oraz brwi. Nie jest akceptowana sierść wełnista, bawełniana oraz matowa. Dopuszczalne umaszczenie czworonoga tej rasy to kolor dojrzałej pszenicy (i wszystkie jego odcienie m.in. jasnopszeniczny, złoty, złotorudawy). Hodowcy nie akceptują osobników zabarwionych na biało lub czerwono. 

Dorosły irish soft coated wheaten terrier osiąga wysokość w kłębie, w granicach 46 – 49 cm. Natomiast suki tej rasy są nieznacznie mniejsze od samców.

Reklama

Masa ciała psa tej rasy nie została ustalona we wzorcu.

Dojrzałość czworonóg ten osiąga w wieku 1,5 do 2 lat i żyć on może od 10 do 15 lat.

Cena za szczenię z rodowodem wynosi 3000 – 4000 zł, a średni koszt jego utrzymania to 250 – 300 zł miesięcznie.

IRISH SOFT COATED WHEATEN TERRIER PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Pies rasy irish soft coated wheaten terrier nie linieje sezonowo, w związku z tym jego okrywa włosowa potrzebuje regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto więc przyzwyczajać go do tych czynności już od małego szczenięcia. Należy wiedzieć, że sierść u tego czworonoga rozwija się z wiekiem, a sama budowa włosa jest ściśle powiązana z pochodzeniem zwierzęcia. Szczeniak pojawiający się na świecie jest pokryty standardową sierścią tzn. zbliżoną do szaty teriera szorstkowłosego, a po ukończeniu 2 roku życia powinien mieć włos okrywowy jeszcze nie za bardzo gęsty, lecz już o prawidłowej strukturze. Na sierść miękką w dotyku trzeba poczekać kolejne kilka lat, ponieważ dojrzewa ona dużo dłużej i jest ona zdecydowanie uciążliwsza w utrzymaniu. U teriera pszenicznego z wiekiem nie tylko zmienia się struktura włosa, ale także jej kolor. Jako szczenię szata umaszczona jest on na rudo – szaro, ewentualnie brązowo – czarno. Dopiero z upływem lat sierść jaśnieje, a kolor pszeniczny pojawia się ok. 2 roku życia. Irish soft coated wheaten terier powinien być szczotkowany (na początku) dwa razy w tygodniu. Następnie, gdy sierść urośnie (się wydłuży) oraz zgęstnieje czynność tę trzeba zwielokrotnić. Każdy właściciel teriera pszenicznego musi pamiętać, że suchy włos nie jest odpowiedni do wyczesywania, dlatego też zalecane jest wcześniejsze zwilżenie szaty psa odżywką w sprey’u albo zwykłą wodą. Zabieg ten pomoże zabezpieczyć włos przed jego złamaniem w trakcie czesania. Ważne jest, aby włos okrywowy rozczesywać od nasady (skóry) w górę (zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa) i wykonujemy tę czynność partiami. Akcesoria odpowiednie do tego typu pielęgnacji sierści to szczotki pudlówki oraz metalowe grzebienie z tępo zakończonymi zębami. Warto zwrócić szczególną uwagę na okolicę pachwin psa, ponieważ w tym miejscu lubią tworzyć się kołtuny. Jak również na łokciach, okolicach nadgarstków oraz brodzie. Nie powinno się ich wycinać, ale należy rozerwać je palcami a następnie rozczesać. Dobrym sposobem jest użycie w takiej sytuacji odpowiednich preparatów. Ważnym jest, aby zwierzę oglądać po każdym odbytym spacerze w celu usunięcia przyczepionych do sierści patyków, rzepów czy innych nasion. Irish soft coated wheaten terrier ma tendencję do brudzenia swojej brody podczas jedzenia (zwłaszcza osobniki spożywające posiłki naturalne, tradycyjne), w związku z tym należy myć ją codziennie. Z kolei zwierzę karmione suchą karmą powinno mieć mytą brodę raz na dwa, trzy dni.

Reklama
Reklama

Terier pszeniczny kąpany musi być w momencie wystąpienia takiej potrzeby, używając do tego szamponów dla psów o jedwabistym, długim włosie. Ważne, aby nie zawierał on alkoholu, sztucznych olejów oraz silikonów. Należy pamiętać, że na wypłukaną już i lekko odciśniętą okrywę włosową tego czworonoga trzeba nałożyć odżywkę. Doskonałe są kosmetyki zawierające w swoim składzie lanolinę natłuszczającą sierść, zapobiega to filcowaniu się jej. Terier pszeniczny nie może być suszony przy pomocy suszarki. Gorące powietrze pozbawia włos jego pięknego połysku i bardzo go wysusza. Z kolei czesanie czworonoga w trakcie suszenia powoduje rozprostowanie sierści, a to w przypadku osobników biorących udział w wystawach jest niedopuszczalne. Włos okrywowy teriera pszenicznego zwłaszcza ten o budowie podstawowej szybko nasiąka wodą. Dlatego też sierść psa tej rasy jest mało odporna na deszcz lub śnieg. Spacery jesienią czy zimą są wskazane, lecz nie można pozostawiać zwierzaka samego na zewnątrz w trakcie wielkich opadów. Dodatkowo należy ochraniać psie łapy zimową porą przed solą pokrywającą chodniki. Jednakże irish soft coated wheaten terrier dobrze się czuje w okresie letnim, nie przeszkadzają mu wysokie temperatury, ale nie może być on narażony na ciągłe działanie promieni słonecznych. 

Nie tylko szczotkowanie jest ważne w pielęgnacji psa tej rasy, także systematyczne czyszczenie uszu jest równie istotne. Sierść okrywającą uszy od wewnątrz, jak również na zewnątrz należy przycinać krótko. Z kolei włosy znajdujące się w środku małżowiny usznej trzeba systematycznie wyrywać. Natomiast kamień nazębny osadzający się na uzębieniu zwierzęcia powinien być regularnie usuwany, a niestarte pazury – przycinane.

Irish soft coated wheaten terrier określany jest mianem zdrowego i wytrzymałego zwierzęcia. Okazuje się, że odpowiednia dbałość o to zwierzę może sprawić, że przeżyje ono wiele, wiele lat. U psa tej rasy pojawiają się schorzenia mające podłoże genetyczne. Można także spotkać się z problemem o nazwie – Protein Losing nephropaty czyli PLN. Objawia się to złym funkcjonowaniem nerek czyli w nerkach w trakcie oczyszczania krwi z zanieczyszczeń dochodzi do wydalania białek tzw. albumin, których naturalnym miejscem jest organizm psa. Dodatkowo pojawiają się osobniki z chorobą : Protein Losing entheropathy (PLE) oznacza to, że proteiny dostarczane wraz z pożywieniem nie są wchłaniane, ani trawione w sposób prawidłowy. W związku z tym białko jest wydalane na zewnątrz organizmu wraz z kałem zwierzęcia. Irish soft coated wheaten terrier miewa także problem o nazwie dysplazja nerkowa (RD) i dotyczy ona głównie szczeniąt oraz młodych osobników. Choroba Addisona także pojawia się u psów tej rasy. W tym przypadku nieprawidłowo funkcjonuje układ dokrewny, a dokładniej kora nadnerczy co powoduje duży niedobór hormonów w organizmie zwierzęcia. Co więcej u tego czworonoga zdarza się także postępujący zanik siatkówki (PRA), dysplazja biodrowa (HD) oraz dysplazja łokciowa (ED).

Irish soft coated wheaten terrier może być karmiony na wiele sposobów. Dobrej jakości sucha karma będzie odpowiednia dla psa tej rasy (tylko taka bez zbóż oraz soi w swym składzie), tak samo jak tradycyjnie przygotowane posiłki. Większość hodowców proponuje stosować metodę BARF czyli naturalne surowe pożywienie. Oznacza to, że czworonóg ten powinien spożywać surowe kości, ryby, podroby, warzywa oraz owoce. W tym wypadku nie można zapominać o odpowiedniej suplementacji stosując do tego oleje np. lniany czy rybi. Dodatkowo należy podawać psu kefir, jogurt, jajka i brunatne algi morskie czyli kelp.

IRISH SOFT COATED WHEATEN TERRIER CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Irish soft coated wheaten terrier jest zwierzęciem zrównoważonym, pewnym siebie, a przy okazji wesołym oraz towarzyskim. Jako młode szczenię ten czworonóg dosłownie tryska energią. Dlatego też wymaga w tym czasie więcej uwagi. Natomiast z czasem uspokaja się i staje się stateczniejszy. Terrier pszeniczny jest mocno wpatrzony w swojego opiekuna, jest mu bardzo oddany i zawsze chętny na pieszczoty. Pies tej rasy to zwierzę rodzinne, potrzebujące być i mieć blisko siebie ludzi. W związku z tym życie w samotności w kojcu nie jest odpowiednie dla niego. Oczywiście może on spędzać czas w ogrodzie, lecz przez cały czas powinien mieć możliwość wejścia do domu.

To czujny, bystry i ciekawski czworonóg. Posiada w sobie instynkt terytorialny co sprawia, że doskonale sprawdza się on w roli stróża domu. Pełniąc tą rolę może bywa zbyt głośny (nadmiernie hałaśliwy), a o wszelkich niepokojących sytuacjach zaalarmuje właścicielowi przy pomocy szczekania.

Irish soft coated wheaten terrier charakteryzuje się dużą ufnością wobec ludzi oraz łagodnym podejściem do nich. Nie bywa uparty czy zadziorny jak inne teriery. Potrafi podporządkować się zasadom wyznaczonym przez właściciela (o ile ten nawiąże z psem odpowiednie relacje). Wobec dzieci wykazują cierpliwość oraz duże zaangażowanie w zabawę z nimi. Nie inicjuje on konfliktów z innymi przedstawicielami swojego gatunku, jedynie zaatakowany reaguje na zaczepki. 

Osobnik zamieszkujący bloki musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. Nie wymaga on intensywnych treningów ale odpowiednią dawkę ruchu (spacery) powinien zażywać każdego dnia. Nie wybiegany oraz znudzony może wykazywać niszczycielskie zachowania. W przeszłości był to pies pilnujący domu, tępiący gryzonie czy zaganiający bydło. To doskonały kompan podczas polowań na wydry lub borsuki. Ludzie wykorzystywali go również jako zwierzę aportujące i wystawiające. Obecnie mogą one brać (z powodzeniem) udział w agility, obedience, flyball, tropieniu. To również rewelacyjne psy poszukiwawcze.

Irish soft coated wheaten to pies inteligentny, chętnie pracujący z człowiekiem dużymi predyspozycjami do szybkiego przyswajania wiedzy. Szkolenie i całego jego wychowanie powinno opierać się na pozytywnych metodach czyli smakołykach, pochwałach oraz zabawie. To wrażliwy czworonóg więc układanie go w sposób ostry może sprawić, że stanie się lękliwy. Ważna jest również u tej rasy odpowiednia socjalizacja zwierzęcia zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami domowymi.

Pies tej rasy nie nadaje się dla każdego. Właściciel irish soft coated wheaten terrier’a powinien cechować się dużą aktywnością fizyczną, stanowczością oraz duża równowagą wewnętrzną. Co więcej, powinien posiadać wiedzę na temat układania psów oraz dysponować wolnym czasem, aby zwierzę odpowiednio wychować.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Pudelpointer- opis rasy psa

Pudelpointer to wszechstronny pies myśliwski zaklasyfikowany do grupy wyżłów kontynentalnych, podlegający próbom pracy, pracujący zarówno [...]

Dodaj komentarz

Reklama