Sussex spaniel – opis rasy

Sussex spaniel to średniej wielkości pies, dobrze zbudowany, o dość krótkich i muskularnych łapach.  Pochodzi z Wielkiej Brytanii, skąd też pochodzi jego nazwa od jednego z hrabstw. To wspaniały towarzysz rodziny o ujmujących wyglądzie i charakterze. W klasyfikacji FCI, jest ona uwzględniona w grupie Grupa 8 (Aportery, płochacze i psy dowodne) w sekcji nr. 3 – psy dowodne.

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

  1. Pochodzenie
    1. Wygląd
      1. Zdrowie
        1. Charakter
          1. Pielęgnacja

            Pochodzenie

            Rasa ta powstała w XVIII wieku w hrabstwie Sussex jako efekt skrzyżowania różnych spanieli . Oficjalnie została uznana jako odrębna rasa psów w 1885 roku. W swojej ojczyźnie była bliska wyginięciu, ale ocaliła ją grupa hodowców psów myśliwskich. Dziś jest to rasa niezbyt popularna, natomiast mająca grono oddanych miłośników.

            Wygląd

             Ten wyjątkowy płochacz to pies średniej wielkości. Jest dobrze zbudowany, raczej krępy z dość krótkimi i muskularnymi łapami. Posiada dość szeroką głowę. Charakterystyczne są delikatne fałdy skóry tworzące delikatne zmarszczki, co powoduje wrażenie nieco pytającego i zdziwionego wyrazu na pysku psa.

            Sierść jest półdługa i  bujna, z gęstym podszerstkiem. Występuje w umaszczeniu: soczyste złoto-wątrobiane, przechodzące w złoto na końcówkach włosa. Dorosłe Sussex spaniele mierzą 38-41 cm i ważą około 20 do 25 kg. Widoczny jest dymorfizm płciowy, suczki są nieco drobniejsze i szlachetnej zbudowane od samców.

            Cechą, która zdecydowanie odróżnia Sussex spaniela od swoich kuzynów jest wyraźnie zaznaczone kołysanie się w ruchu. Oczy są dość duże o łagodnym spojrzeniu. Uszy grube, duże, o płatowatym kształcie, osadzone nisko i przylegające do głowy. Pokrywa je nieco krótsza sierść. Ogon nisko osadzony, ruchliwy.

            Reklama

            Zdrowie

            Sussex spaniel to stosunkowo zdrowa rasa. Jednakże, tak jak wiele im podobnych ras psów mogą cierpieć na dysplazję stawów biodrowych oraz wypadanie dysku. Ze względu na zwisające uszy, ich kształt i dość obfite ich owłosienie mają też skłonność do infekcji usznych. W młodym wieku nie należy ich przetrenowywać. Sussex spaniel rośnie bardzo wolno. W pełni rozwinięty Sussex spaniel, o pełnej budowie i rozwoju emocjonalnym niejednokrotnie dochodzi do 3 roku życia.

            Wymagana jest stymulacja, gdyż szybko się nudzą. Jako, że są one postrzegane przez wielu jako typowe wiejskie psy, dorosłe Sussex spaniele potrzebują co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie. Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie, ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić dzieląc porcję na kilka posiłków w ciągu dnia, zgodnie z zaleceniami producenta karmy Jeśli nie zaspokoimy potrzeb naszego pupila lub nie zapewnimy mu zbilansowanej diety, może cierpieć na nadwagę

            Reklama

            Charakter

            Sussex Spaniele to psy które doskonale potrafią się przystosować do rozmaitych warunków życia. Właściciel tego cudownego płochacza może zarówno być mieszkańcem bloku jak i własnego domu z ogrodem. Potrafią być niefrasobliwe, dlatego niezwykle ważne, by jako szczenięta te spaniele miały prawidłowo przeprowadzony kontakt z dziećmi, psami, kotami i innymi zwierzętami.

            Z racji, że jest to rasa zaliczana do płochaczy, czyli do grupy psów myśliwskich uwielbiają one polowania i zdarza się, że na spacerze zainteresowane są tylko tym. Dlatego też warto od najwcześniejszych chwil trenować je i wykorzystywać elementy szkolenia w nauce wspólnego codziennego życia szczeniaka. Warto poświęcić czas, aby z uroczego szczeniaka mógł wyrosnąć szczęśliwy, wierny i pewny siebie towarzysz. Nie cieszy się jednak zbyt dużą popularnością wśród myśliwych, ze względu na specyficzne umaszczenie sierści.  Podczas zachodu słońca jego sierść zlewa się z kolorem drzew i dzikich zwierząt, co grozi wypadkiem.

            Sussex spaniel to idealny towarzysz o przyjaznym, wesołym usposobieniu, łatwo przywiązujący się do członków swojej rodziny. Ten brytyjski spaniel to energiczny pies uwielbiający wygłupy ze swoją rodziną.  W domu ten pies zachowuje się spokojnie, natomiast podczas pracy jest żywy i pełen energii. Sussex spaniel to zwierzak jest raczej z natury niezależny, przy czym darzy swojego pana wielkim przywiązaniem. W stosunku do swojego właściciela bywa zaborczy. Pies tej rasy wyjątkowo źle znosi samotność. Nasza nieobecność powinna być możliwie krótka, a pies powinien być do niej możliwie dobrze przygotowany. Może to się odbyć poprzez ciekawy wcześniejszy spacer, pozostawione zabawki czy gryzaki. Sussex spaniel jest uroczy i pojętny, jeśli szkolenie rozpoczniemy wcześnie i jasno wyznaczymy mu granice.

            Psy tej rasy należąco psów szczekliwych, co ma źródło w pierwotnym przeznaczeniu tych psów w hodowli.  Sussex spaniel ma silny instynkt łowczy, ale nie wykazuje nadmiernej skłonności do ucieczek Sussex spaniel może ostrzec głośnym szczekaniem o obecności intruza w otoczeniu, natomiast nie sprawdzi się jako pies stróżujący. Rasa ta nadaje się zarówno dla osób doświadczonych w pracy z psem, ja i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi czworonogami. Ten spaniel doskonale potrafi dostosować się do różnych trybów życia swojej rodziny, o ile tylko zaspokajamy jego potrzeby. Dzięki przyjaznemu usposobieniu i niewielkim rozmiarom Sussex spaniel może towarzyszyć nam niemal wszędzie.

            Reklama

            Pielęgnacja

            W kwestii pielęgnacji Sussex spaniela ważne jest regularne szczotkowanie i czesanie kilka razy w tygodniu. Należy koniecznie systematyczne czyścić im uszy oraz zwracać uwagę na ciała obce, które mogą zaplątać się w sierść. Włosy wokół opuszków palców trzeba przycinać. Sussex spaniel należy do ras umiarkowanie liniejących, mimo pół długiego włosa. W celu utrzymania psa w dobrej kondycji należy regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, aby kontrolować stan jego zdrowia.

            Zapisz się na newsletter!

            Autor: Magdalena Kurek

            Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

            Reklama

            Podobne artykuły

            Reklama

            Czytaj dalej

            Dodaj komentarz

            Reklama