Ile powinien ważyć kot?

Prawidłowa waga u kotów. Sprawdź ile powinien ważyć kot!

Zastanawialiście się nad tym, ile tak naprawdę powinien ważyć kot? Od czego zależy jego waga i kiedy powinniśmy się martwić, że mruczek waży za dużo lub za mało? 

Waga kota jest zależna od wielu czynników, między innymi od rasy, cech osobniczych, warunków środowiskowych. Zastanówmy się jednak nad tym, jaka jest prawidłowa waga kociąt. Waga urodzeniowa małego kociaka mięci się najczęściej w przedziale od 70 – 110 gram. Zdrowe kocię nie powinno jednak ważyć mniej, niż 70 g. 

W ciągu pierwszego tygodnia życia waga kociaków zaczyna bardzo szybko rosnąć. Na tyle, że kociaki mogą nawet podwoić swoją wagę urodzeniową. Zwykle osiągają wagę 113 – 170 g, a w drugim tygodniu ważą od 170 do 225 g. Miesięczny kociak waży już od 225 do 450 gramów, a dwumiesięczny od 680 do 900, a nawet kilogramam. 

Ile powinien ważyć 3 miesięczny kot? 

Trzymiesięczny kot waży średnio 1,3 – 1,5 kg i przybiera na wadze naprawdę bardzo szybko. Tempo przybierania na wadze to 0,45 kg miesięcznie, tak długo, aż osiągnie wagę kota dorosłego. 

Oczywiście jest to pewne uogólnienie. Trzeba pamiętać, żeby pilnować, czy kociak nie ma niedowagi, ponieważ świadczy ona o niedożywieniu. Może się zdarzyć, że najsłabszy kociak z miotu będzie potrzebował konsultacji weterynaryjnej i dodatkowego dokarmiania. 

Reklama

Jak sprawdzić prawidłową wagę kota bez ważenia/ 

Ile właściwie powinien ważyć kot dachowiec? Tak jak wspomniałam, nie jest to kwestia łatwa do ustalenia. Przyjmuje się jednak, że średnia masa ciała dachowca, czyli kota europejskiego krótkowłosego wynosi od 4 – 4,5 kg. Koty o takich rozmiarach są zdecydowanie najczęściej spotykane, można zatem uznać te wartości za przeciętną i prawidłową wagę. 

Nie wystarczy jednak zważyć kota, żeby ustalić, czy jest zdrowy. Trzeba również spojrzeć na jego sylwetkę. Zdrowy kot powinien być dość szczupły, ale nie powinien być chudy. Jego mięśnie powinny być dobrze wykształcone, ale nie powinny być „zalane” tłuszczem. Dokładna analiza kociej sylwetki pomoże dokładnie określić, czy dany kociak ma prawidłową masę ciała, czy trzeba będzie nad nią jeszcze popracować. 

Reklama

Na podstawie wyglądu kociego ciała można przypisać mruczka do jednej z pięciu kategorii, mianowicie 

1. Kot wychudzony – u kota wychudzonego zarys żeber, a także kręgów piersiowych i lędźwiowych kręgosłupa, i talerzy biodrowych jest bardzo dobrze widoczny pod skórą. Kości wyraźnie wystają ponad powierzchnię mięśni, a brzuch jest podkasany. Jeśli spojrzysz na sylwetkę kota z góry, zauważysz bardzo mocne wgłębienia i wklęśnięcia. 

2. Kot szczupły – u kota szczupłego nadal widoczny jest zarys kości, ale nie wystają one ponad powierzchnię mięśni. Kiedy spojrzymy na kota z góry, jego brzuch będzie wklęśnięty, ale o wiele mniej podkasany niż u kota wychudzonego. Zagłębienia będą również mniej widoczne. 

3. Kot o optymalnej sylwetce – u kota o prawidłowej sylwetce zarys kości jest niewidoczny, a żebra są łatwo wyczuwalne pod palcami. Patrząc na sylwetkę kota zauważysz, że tworzy ona harmonijną całość, bez dużych wklęśnięć. Odcinek klatki piersiowej i brzuch mają taką samą szerokość. 

Reklama

4. Kot z nadwagą – u zbyt dużego mruczka żebra są trudno wyczuwalne pod palcami. Kiedy spojrzysz na sylwetkę kota kota z boku, zauważysz, że dolny zarys brzucha znajduje się albo tym samym poziomie co zarys klatki piersiowej albo na niższym. Kiedy spojrzysz na kota z góry, zauważysz, że jego górny odcinek klatki piersiowej jest węższy niż odcinek klatki brzusznej. 

5. Kot otyły – u kota otyłego żebra są zupełnie niewyczuwalne pod palcami. Spoglądając ona jego sylwetkę z góry, zauważymy, odcinek jamy brzusznej jest znacznie szerszy niż odcinek klatki piersiowej. Z kolei dolny zarys linii brzucha znajduje się naprawdę nisko i sprawia, że kończyny wydają się o wiele krótsze. 

Tak jak u ludzi, tak u kotów otyłość brzuszna prowadzi do wielu chorób i powikłań. Powinna być oczywiście leczona, ale trzeba robić to cierpliwie i umiejętnie. Nie można z dnia na dzień wprowadzić dla kota restrykcyjnej diety, ani w żadnym wypadku go głodzić, ponieważ może to bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia wątroby. 

Spis ras psów i ich waga – ile powinien ważyć kot? 

O wiele łatwiej jest określić prawidłową wagę w przypadku kotów rasowym, bowiem jest ona dokładnie określona we wzorcu rasy i jest jedną z jej cech charakterystycznych. Wśród kocich kotów rasowych znajdziemy zarówno zwierzaki bardzo małe, jak i naprawdę okazałe. 

Reklama
Reklama

Poniższa tabela przedstawia popularne rasy kotów i przedziały, w których ich waga powinna się mieścić. 

Rasa Prawidłowa waga kota 

Kot perski Kocur: 4-7 kg  Kotka: 4-7 kg 
Kot rosyjski niebieski  Kocur: 4-5 kg Kotka: 3-3,5 kg
Kot norweski leśny Kocur: 6-10 kg Kotka: 5-8 kg
Kot syberyjski Kocur: 7-10 kg,Kotka: 4-8 kg 
Kot bengalski Kocur: 5,5-10 kg  Kotka: 3,5-7 kg
Cornish rex Kocur: 2,5-4,5 kg  Kotka: 2,5-4,5 kg 
Devon rex Kocur: 2,5-4 kg Kotka: 2,5-4 kg
Sfinks doński Kocur: 3-7 kg Kotka: 3-4 kg
Kot syjamski, kot balijski  Kocur: 3,5-4,5 kg Kotka: 2,5-3,5 kg
Kot brytyjski krótkowłosy  Kocur: 4-8 kg Kotka: 3-5 kg
Turecki van Kocur: 3-8 kg Kotka: 3-8 kg 
Ragdoll Kocur: 4,5-10 kg Kotka: 4,5-10 kg
Ocicat Kocur: 4-8 kg Kotka: 4-8 kg
Kot abisyński, kot somalijski  Kocur: 4-7 kg  Kotka: 2,5-5 kg
Kot birmański Kocur: 5-7 kg  Kotka: 4-5,5 kg
Maine coon Kocur: 7-10 kg  Kotka: 4-6 kg 
Savannah Kocur: 6-11 kg*  Kotka: 4-9 kg*
Kot tonkijski Kocur: 2,5-5 kg  Kotka: 3-5 kg 
Kot burmskiKocur: 4-6 kg  Kotka: 4-6 kg 
American curlKocur: 3-5 kg Kotka: 2-3 kg

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama