Irlandzki Spaniel Dowodny- opis rasy

Irlandzki spaniel jest największym spanielem. Czasami jest mylony z pudlem ze względu na swoją bardzo gęstą i kręconą sierść, która świetnie chroni go przed wodą. Jest to absolutnie uroczy, pełen życia psiak, który potrzebuje dużej ilości ruchu i zajęć. Świetnie nada się dla mało doświadczonych opiekunów.

Irlandzki spaniel wodny – charakter

Tak jak przed chwilą wspomniałam, irlandzki spaniel wodny jest często mylony z pudlem. I trudno się dziwić, w końcu nie jest typowym przedstawicielem spanieli. Nie dajcie jednak zwieść się jego uroczej minie i radosnemu charakterowi – jest to pierwszej klasy pies myśliwski, który jest mistrzem w swoim fachu!

Został on początkowo wyhodowany do aportowania ptactwa. Tereny, w których spaniele musiały pracować, były dość trudne i wymagające, bowiem były pełne wody i błota. Wspaniałą cechą tej rasy jest ich umiejętność przystosowania się do większości warunków, co sprawiło, że spaniele bez problemu zaczęły pracować, a nawet polubiły wodę. Pod tym względem są całkiem podobne do goldenów, które wpadają w absolutny zachwyt na widok zwykłej kałuży.

Spaniele wodne są psiakami, które uwielbiają ruch i zabawę, szczególnie aportowanie. Dojrzewają dość późno i przez dość długi czas wykazują typowo szczenięce zachowania, szczególnie w porównaniu z innymi rasami. Przechodzą również coś na kształt buntu młodzieńczego. Jest to wyjątkowo zauważalne w przypadku samców, które w okresie dojrzewania są najczęściej uparte i trudniejsze do zniesienia. Nie można jednak stosować wobec takich zachowań kar – podejście do spaniela musi charakteryzować się dużą dozą cierpliwości i łagodności.

Irlandzki spaniel wodny – zdrowie i żywienie

Spaniel wodny może miewać problemy z infekcjami uszu, dlatego należy je regularnie czyścić i sprawdzać, czy nie zawitała do nich niechciana infekcja. Poza tym może cierpieć na problemy z powiekami i dysplazję stawów, zarówno łokciowych, jak i kolanowych.

Reklama

Jeśli zaś chodzi o żywienie, trzeba wiedzieć, że spaniele są łakomczuchami, którym należy dawkować porcje, w innym przypadku szybko przybiorą na wadze.

Spaniel irlandzki – historia

Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z lat 30 XIX wieku, kiedy rozpoczęto hodowlę. Niestety historia spanieli wodnych nie jest spisana, ich twórca nie zapisał jakie rasy krzyżował, by uzyskać spaniela dowodnego. Psiaki te są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W Polsce pierwszy przedstawiciel tej rasy zawitał dopiero w 2007 roku, ale do dzisiaj nie ma jeszcze ani jednego miotu.

Reklama

Irlandzki spaniel dowodny – pielęgnacja

Pielęgnacja spaniela wodnego przypomina pielęgnację pudla i każdej rasy, która nie linieje. Oczywiście każdemu psiakowi w jakimś stopniu wypadają włosy, ale w przypadku spaniela jest to tak minimalne, że trzeba go po prostu strzyc co mniej więcej 6 – 10 tygodni, latem nieco częściej, ponieważ jego sierść może stać się niezwykle uciążliwa. Psiakowi należy po każdym spacerze sprawdzać dokładnie sierść, w bujnych lokach łatwo przeoczyć kleszcza.

Dodatkowo spaniela trzeba koniecznie regularnie czesać i przyzwyczajać psa do tej czynności od samego początku, w innym wypadku pielęgnacja jego sierści może stać się naprawdę uciążliwa.

Poza tym należy dbać o higienę jego uszu, szczególnie po każdej wizycie w wodzie, uszy warto wtedy bardzo delikatnie osuszyć i kontrolować, czy nie pojawia się infekcja. Z uwagi na to, że psiak ma oklapnięte uszy, warunki do rozwoju infekcji są wręcz idealne. Poza tym trzeba regularnie przycinać pazury i przemywać oczy zwilżonym wacikiem, jako, że ta rasa może mieć tendencję do zatykania się kanalików łzowych.

Irlandzki spaniel wodny – hodowla

Niestety w Polsce nie działa hodowla tej rasy, dlatego szczeniaka trzeba nabyć za granicą.

Reklama

Spaniel wodny mierzy od 53 – 59 cm w przypadku psów i od 51 – 56 cm w przypadku suczek.

Waga waha się od 25 – 30 kg w przypadku psów i od 20 – 26 kg w przypadku suczek.

Spaniel wodny żyje przeciętnie 10 lat.

Amerykański spaniel wodny – cena

Cena szczeniaka to wydatek od 3000 do 7000 euro, a jego miesięczne utrzymanie oscyluje od 300 do 400 zł miesięcznie.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama