Owczarek kraski – opis rasy, charakter, wychowanie, zdrowie

Owczarek kraski z wyglądu bardzo podobny do owczarka kaukaskiego, pochodzi ze Słowenii i rzadko widywany jest poza swoją ojczyzną. Rasa ta, to z reguły psy pracujące, które dzięki odpowiedniemu szkoleniu i socjalizacji mogą przystosować się do życia w rodzinie.

Owczarek kraski uważany za najstarszą rodzimą rasę, używaną do pilnowania zwierząt i pracy na roli w obszarze znanym jako Słoweński Kras. Niektórzy badacze sugerują, że przodkami owczarka kraskiego mogą być owczarek niemiecki i grecki molos. Warto również dodać, że owczarek kraski pierwotnie zwany owczarkiem z Istrii ma wspólną historię z sarplaninaciem – w końcu obie te rasy to psy pasterskie hodowane na Bałkanach. Jednoznacznego podziału tych ras dokonał Związek Kynologiczny Jugosławii w roku 1968.

Owczarek kraski – cechy fizyczne

Owczarek kraski wyglądem jest bardzo zbliżony do sarplaninaca, jednak średnio jest on nieco mniejszy od swojego krewnego, żyjącego na południu.

Owczarek kraski to pies średniej wielkości, dobrze zbudowany, krzepki, z widocznie rozwiniętymi mięśniami. Psy tej rasy mają stosunkowo dużą głowę, potężne zęby i oczy w kolorze brązu, a nawet czerni. Uszy owczarka krakiego są ustawione umiarkowanie wysoko i na końcach opadają płasko w formie „V”. Warto także zwrócić uwagę na ogon tych psów – szeroki u podstawy, przyjmujący formę szabli, a także na ich sierść składającą się z dwóch warstw – długiego włosia i miękkiego podszerstka.

Kolor umaszczenia owczarka kraskiego obejmuje różne odcienie szarości, przy czym większość psów o ciemniejszym umaszczeniu ma jaśniejsze odcienie sierści na łapach i spodzie tułowia. Włosy owczarka kraskiego osiągają długość co najmniej 10 cm na tułowiu, z dłuższym upierzeniem w niektórych miejscach. 

Reklama

Owczarek kraski – charakter i umiejętności

Owczarek kraski jest typowym psem stróżującym – działa w dużej mierze samodzielnie, co również objawia się podczas ochrony stada. Reprezentanta tego gatunku charakteryzuje odwaga, wierność i czujność. Owczarek kraski chociaż na ogół jest nieufny, a nawet wrogo nastawiony do obcych, jest prawdziwie oddanym towarzyszem swego pana i jego rodziny.

Ten urodzony strażnik potrzebuje nie tylko wczesnej i starannej socjalizacji, ale co najważniejsze czułego i jednocześnie konsekwentnego wychowania. Owczarek kraski podporządkowuje się tylko wyraźnemu przywództwu.

Reklama

Jak wszystkie psy stróżujące, owczarek krasny późno się rozwija, a dojrzałość psychiczną osiąga dopiero w wieku 3-4 lat. Owczarki kraskie uwielbiają życie na wsi i przebywanie na świeżym powietrzu. Ich idealnym środowiskiem jest dom z dużą działką, którą mogą nieustannie monitorować. Owczarek kraski jest miłym psem, który bez problemu odnajdzie się w towarzystwie, uprzejmym, a także posłusznym, ale warto pamiętać, że nigdy nie oderwie się całkowicie od swojej silnej niezależności.

Ogólnie rzecz biorąc, owczarek kraski:

  • jest niezawodnym stróżem domu,
  • nie dogaduje się z innymi psami,
  • jest cierpliwy, a także bardzo uczuciowy i wyrozumiały w stosunku do dzieci.

Owczarek kraski – wychowanie i pielęgnacja

Owczarki kraskie tylko warunkowo nadaje się do miasta. Poza górzystymi regionami Słowenii psy te są bardzo rzadko spotykane. Wynika to z jednej strony z ich wielkiej potrzeby ruchu, a z drugiej strony z wysokich wymagań dotyczących edukacji. Owczarek kraski jest bardziej indywidualny niż inne rasy psów pasterskich, ponieważ często pozostawiony jest sam sobie w swoim „naturalnym środowisku” i chroni stada niezależnie. Doświadczony właściciel, który ma dużo cierpliwości i wyczucia dla swojego psa, nie będzie miał większych problemów z wychowaniem owczarka kraskiego na posłusznego i spokojnego towarzysza.

Owczarek kraski – zdrowie 

Owczarki kraskie są na ogół osobnikami zdrowymi, jednak typowymi dla ich rasy są choroby krążka międzykręgowego i dysplazja stawów. Owczarki kraskie, żyjące w środowisku rodzinnym, są mniej podatne na choroby niż zwierzęta, które muszą spać w budach i są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych. Warto jednak wiedzieć, że nuda dla tych psów jest stresorem i negatywnie wpływa na ich umysł i zdrowie. 

Reklama

Owczarek kraski – odżywianie i dieta

Owczarek kraski jako rasa średniej wielkości, wymaga diety właściwie opracowanej dla ich wielkości. Psy te potrzebują znacznej ilości białka, aby utrzymać beztłuszczową masę ciała i umiarkowaną ilość tłuszczu na potrzeby energetyczne. Dobrym wyborem dla tego psa jest karma dla ras dużych, choć niektóre osobniki dobrze radzą sobie z karmą dla ras pracujących.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Otterhound - opis rasy psa

Poszukujesz psa energicznego, figlarnego i spragnionego codziennej dawki ćwiczeń? Otterhound może być zwierzakiem właśnie dla [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama