CURLY COATED RETRIEVER – CHARAKTER

Curly coated retriever – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa VIII, sekcja 1, nr wzorca 110.

Curly coated retriever to pies o wszechstronnych możliwościach, charakterystycznej sierści i olbrzymiej energii. Lubi pracować z człowiekiem, jednakże jego charakter często sprawia, że jest on zwierzęciem upartym oraz trudnym do ułożenia.

RYS HISTORYCZNY RASY

Curly coated retriever to pies o angielskich korzeniach. Pochodzenie tych czworonogów nie jest jednoznacznie ustalone, jednakże wiadomo, że jest to najstarsza rasa z retrieverów. Aporter kędzierzawy, bo tak można tłumaczyć nazwę tych psów, prawdopodobnie powstał z krzyżówki irlandzkiego spaniela dowodnego, pudla i barbety. Jedno jest pewne przodkowie curly coated retriever’a to psy aportujące oraz takie, których sierść miały właściwości wodoodporne i kędzierzawą strukturę.

Rasa ta pojawiła się publicznie na wystawie w 1860 roku razem z innymi retrieverami. Z kolei w 1864 roku powstała osobna klasa dla retriverów kędzierzawych. Psy tej rasy były popularne na terenach Wielkiej Brytanii na początku XX wieku, jednakże wybuch I wojny światowej spowodował znaczny spadek liczebności tych czworonogów. Duże znaczenie na tą znaczą zmianę liczby curly coated retriever’a miało rozpropagowanie psów rasy labrador. Doprowadziło to do sytuacji, że w roku 1919 zarejestrowano tylko 5 osobników tych psów. Współcześnie na świecie żyje zaledwie kilka tysięcy takich psów, co pozwala na zachowanie rasy. 

W przeszłości psy rasy curly coated retriever były zwierzętami towarzyszącymi brytyjkich leśników i gajowych. Pierwotnie były to czworonogi myśliwskie do wyłapywania ptactwa górskiego oraz wodnego. Sprawdzały się również w roli obrońców obejścia. Psy te chroniły domostwo przed kłusownikami. Natomiast w Australii ceniono te zwierzęta ze względu na jego wszechstronną użytkowość. Często pracowały ma tych terenach jako psy polujące na kangury. Z kolei, w Skandynawii curly coated retriever’y wykorzystywane były jako psy zaprzęgowe. 

Reklama

Obecnie psy rasy curly coated retriever sławne są w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Australii i Nowej Zelandii. 

Pierwszy samiec tej rasy pojawił się w Polsce w roku 2003 i pochodził on z Finlandii. Z kolei pierwsza suczka – w roku 2006, prosto ze Szwecji.

Reklama

CURLY COATED RETRIEVER – WYGLĄD:

Jest to silny i dobrze zbudowany pies. Najwiekszy z retriever’ów, o bardzo podłużnej budowie ciała. Jego głowa o klinowatym kształcie, co jest doskonale widoczne zarówno z boku, jak i z przodu. Szyję ma mocną, lekko wygiętą w łuk. Pies ten nie posiada podgardla. Curly coated retriever ma głęboka klatkę piersiową z dobrze wysklepionymi żebrami sięgającymi daleko do tyłu. Psy tej rasy mają duże oczy, ale nie są one wyłupiaste. Owalnego kształtu, o skośnym ułożeniu. Uszy ich nie należą do dużych, osadzone powyżej ich linii oczu. Kończyny przednie są prostej budowy, natomiast tylne wyróżniają się dobrym umięśnieniem. 

Ich sierść zbudowana jest z krótkiego włosa, o silnym skręcie tworzącym mocne loki. Curly coated retriever gładki ma tylko pysk i czaszkę. Czworonogi te nie posiadają podszerstka, a ich okrywa włosowa jest zwykle barwy czarnej lub wątrobianej. Osobniki z białymi znaczeniami są niepożądane w profesjonalnej hodowli. 

Curly coated retriever osiąga wysokość w kłębie do 67,5 cm – samce, suki z kolei mierzą 62,5 cm. Psy tej rasy mogą ważyć w granicach 22-32 kg – suki, natomiast psy osiągają wagę od 31 – 40 kg.

Czworonogi te dożywają do 14 lat. 

Reklama

Cena za szczenię z polskiej hodowli kosztuje w granicach 3000 zł, ale ze względu na ich niewielką ilość, zazwyczaj trzeba na curly coated retriever’a poczekać. Utrzymanie miesięczne psa tej rasy wynosi zwykle od 150 do 200 zł.

CURLY COATED RETRIEVER – PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Curly coated retriever ma sierść łatwą do pielęgnacji. Linieje on dwa razy do roku, a dodatkowo nie wymaga on strzyżenia. Szczotkowanie wskazane jest jedynie podczas okresu zmiany okrywy włosowej. Ze względu na nietypowe pokrycie ciała zalecane jest raz w tygodniu lekkie zmoczenie jej, a następnie lekkie wymasowanie i przyklepanie kędziorków. Sposób ten pomaga utrwalić kształt i skręt loków. Warto wiedzieć, że na stan sierści ma duży wpływ pływanie, tak jak i jakość podawanej karmy. 

Curly coated retriever to pies o dobrym zdrowiu, doskonale radzący sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jako czworonogi należące do dużych ras mogą cierpieć z powodu dysplazji stawów biodrowych oraz łokciowych, ponadto potrafi występować u nich skręt żołądka, problemy z sercem, padaczka i wiele różnych nowotworów. Postępujący zanik siatkówki (PRA) również potrafi dręczyć psy tej rasy. Niestety obecnie nie stworzono dla nich testu genetycznego, aby wykryć tą przypadłość.

Psy tej rasy nie są wybredne w kwestii żywienia. Należy jednak pamiętać, że czworonogi te są bardzo aktywne i mają duże zapotrzebowanie na karmę wysokiej jakości. Dobrym rozwiązaniem są zbilansowane posiłki przygotowywane w domu.

Reklama
Reklama

CURLY COATED RETRIEVER – CHARAKTER:

Curly coated retriever to pies o bardzo charakterystycznym wyglądzie, ale również o wyjątkowym charakterze. Potrzebują one kontaktu z człowiekiem, równocześnie będąc wielkimi indywidualistami. Brak ruchu może spowodować, że zwierzę to stanie się bardzo uciążliwe choć z natury są bardzo spokojne. Curly coated retriever należy do psów eleganckich, o dużej skoczności i niezwykłej zwinności. Czworonogi te uwielbiają pływać. 

Nie wykazują agresji w stosunku do ludzi jednak wobec obcych są nieufne. Potrafią być zadziorne i zaczepne wobec innych psów.

Są to zwierzęta niezwykle inteligentne, które szybko się uczą, ale ze względu na swoją niezależną naturę mogą być trudne w ułożeniu. Curly coated retriever bardzo długo dojrzewa przez co do socjalizacji i pracy mogą nadawać się dopiero po ukończeniu ok 3 lat.

Czworonogi tej rasy doskonale sprawdzą się u osób mających duże doświadczenie w pracy nad psem. Zwłaszcza nadają się dla ludzi mających czas i chęci na długie szkolenie oraz spacery z curly coated retriever’em. Nie ma jednoznacznych opinii na temat ich wspólnego życia z rodziną z małymi dziećmi. Jedni twierdzą, że nie ma przeszkód, aby to zwierzę żyło wraz z dziećmi, inni z kolei odradzają rodzinom z dziećmi tą rasę. Nie mniej jednak jest to pies mądry, aktywny lecz wymagający.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama