Braque de l’Ariege- opis rasy psa

Wyżły francuskie z Ariege to psy o długiej historii i tradycji myśliwskiej. Wzorzec rasy Braque de l’Ariege klasyfikuje te psy zgodnie z FCI w: grupie 7. Wyżły oraz sekcji 1. W przypadku tej rasy wymagane są próby pracy. 

Rys historyczny rasy

Ta rzadka rasa wywodzi się z regionu Oksytania położonego w południowo-zachodniej Francji. Braque de l’Ariege należy do grupy wyżłów, powstał jako efekt krzyżówki wyżłów hiszpańskich z wyżłem włoskim krótkowłosym. Potocznie nazywano go w pewnym okresie wyżłem z Tuluzy ze względu na popularność rasy w okolicach tego miasta. Jednakże mimo wielu zalet tej rasy nie należy ona do zbyt popularnych. Pomimo dobrego radzenia sobie w czasie polowań na kuropatwy i zające, nie rozprzestrzeniła się poza swoją ojczyznę. Przez niektórych rasa uważana jest za regionalne dobro dziedzictwa kulturowego. 

Wygląd Braque de l’Ariege

Braque de l’Ariege stosunkowo duża rasa psów. Psy te osiągają wysokość w kłębie do 67 centymetrów u samców i do 65 centymetrów u samic. Właściwa waga zdrowego dorosłego psa tej rasy powinna oscylować w granicach 25-30 kilogramów bez znaczenia na płeć. To pies o zdecydowanej, mocnej budowie ciała, która odznacza się pewną elegancją, lekkością i harmonią. W czasie chodu poruszają się płynnie i zwinnie, nie sprawiają wrażenia ociężałych. 

Jego grzbiet charakteryzuje się prostotą i muskularnością, zad jest zakończony wysoko osadzonym, prostym ogonem o średniej długości. Głowa jest wydłużona, nieco kanciasta i zwężona. Uszy są wysoko osadzone, zwisające o średniej długości. Oczy mają kształt migdałowaty, o ciemnym, nasyconym kolorze. Sierść wyżła francuskiego z Ariege jest krótka i przylegająca do ciała. Jego umaszczenie jest płowo- pomarańczowe lub brązowe. Zdarzają się osobniki w innych wariantach kolorystycznych, w tym nakrapiane. Pożądane cechy dla psa tej rasy to szczupłe wydłużone kończyny, wyraźna muskulatura ciała i dobrze zarysowana sylwetka.

Charakter Braque de l’Ariege

Braque de l’Ariege jest psem bardzo odpornym, zdolnym oraz posłusznym i stosunkowo łatwym w szkoleniu. Jego mocny temperament jest typowy dla psów ras myśliwskich. Jest to pies energiczny, aktywny, potrzebujący intensywnych spacerów, na których mogą swobodnie biegać. Ważne jest również dla psa tej rasy zapewnienie mu rozrywek i wysiłku intelektualnego.  Braque de l’Ariege jest dobrym psem stróżującym ze względu na wrodzoną podejrzliwość i nieufność wobec obcych. Pies ten nie wykazuje agresji w stosunku do innych psów. Jest ciepłym i czułym psem rodzinnym, bez nachalności. Mimo naturalnych łowieckich instynktów, wyżły francuskie z Ariege są przyjazne dla innych zwierząt, o ile są do nich przyzwyczajone przez długi czas, najlepiej od okresu szczenięcego. 

Braque de l’Ariege dobrze sprawdza się w roli psa rodzinnego. Ma łagodne usposobienie i świetnie dochodzi do porozumienia z dziećmi. Wobec najmłodszych może czasem okazać brak zrozumienia i delikatności. Dlatego szczególnie ważne jest, aby od małego uwrażliwiać dzieci na potrzeby psa. Charakteryzuje się on czułością wobec osób, które zna, chętnie okazuje swoje uczucia. Czasem sam podchodzi by domagać się pieszczot. Lubi być w centrum uwagi i źle reaguje na długie godziny samotności. Braque de l’Ariege bez zaspokojonych potrzeb robi się nerwowy i zestresowany. Może wówczas odreagowywać swoje emocje na sprzętach domowych. Bywa wtedy też bardzo hałaśliwy. 

Reklama

Braque de l’Ariege stosunkowo łatwo poddaje się tresurze, ale wykorzystuje nasze niedociągnięcia, żeby uzyskać jakieś korzyści, szczególnie, że rasa ta wysoko ceni sobie niezależność. W czasie układania szczenięcia nie można sobie pozwolić na chwile słabości i odstępstwa. Brak konsekwencji w pierwszych miesiącach życia może skutkować u dorosłego psa wybiórczym reagowaniem na komendy, uzależnionym od aktualnego humoru zwierzęcia. Rasa ta, jak i inne psy myśliwskie, ma wrodzoną potrzebę intensywnego i długotrwałego ruchu. Wskazane są spacery na otwartej przestrzeni.  Istotne jest dostarczanie psu różnych czynników stymulujących poszczególne zmysły. Braque de l’Ariege szczęśliwy będzie, jeżeli zabierzemy go w różne miejsca, a nie tylko stałą trasą spacerową, która szybko mu się znudzi. Dbajmy o zróżnicowane otoczenie spacerów: pola, łąki lasy. 

Mając na uwadze wrodzoną ruchliwość tych osobników, psy tej rasy nie nadadzą się do trzymania w mieszkaniach. Najlepiej sprawdzą się domy na wsi, które oddalone są od wielkomiejskiego zgiełku.

Reklama

Pielęgnacja Braque de l’Ariege

Jak każdy wyżeł krótkowłosy Braque de l’Ariege potrzebuje czesania od czasu do czasu, wystarczy to robić raz- dwa razy w tygodniu. Ze względu na budowę jaką mają uszy, koniecznym jest, aby szczególnie zadbać o nie i regularnie sprawdzać ich stan. Wtedy przy powstającej infekcji będziemy mogli szybko zareagować.

Choroby najczęściej spotykane u Braque de l’Ariege

Te psy należą do ras z reguły zdrowych, silnych oraz odpornych. Mogą cierpieć na zwyrodnienia stawów spowodowane kontuzjami oraz rozszerzenie się i skręt żołądka, do którego, z uwagi na stosunkowo głęboką klatkę piersiową, mają do tego większe tendencje niż pozostałe rasy. 

Żywienie Braque de l’Ariege

Aby zapewnić naszemu podopiecznemu długie i zdrowe życie bardzo ważne jest to, aby otrzymywał posiłki, które zaspokoją jego potrzeby żywieniowe. Właściwe i dopasowane do psa żywienie jest bardzo ważne szczególnie w przypadku psów pracujących. Wybieramy z tego powodu żywienie oparte na wysokiej zawartości mięsa, podrobów, warzyw i suplementów. Należy również przy tym dbać o linię tego psa, gdyż przy zbyt obfitych posiłkach i przy braku ruchu może stać się otyły. Dlatego szczególnie ważne jest, aby dzienna porcja pożywienia dla naszego psa była dostosowana do jego aktywności.

Użytkowanie rasy Braque de l’Ariege

Wyżły francuskie z Ariege to psy myśliwskie wykorzystywane do praktycznie wszystkich typów polowań, choć pierwotnie stosowano je do polowania na ptaki. Wielu praktyków potwierdza ich szczególne do tego preferencje. Braque de l’Ariege jest odporny, inteligentny oraz posłuszny i stosunkowo łatwy w szkoleniu. Wymaga konsekwencji i dobrej socjalizacji od pierwszych dni życia. Zdolności do stróżowania wyżłów Braque de l’Ariege są umiarkowane. Ponieważ jako psy myśliwskie wyżły te mają duże potrzeby aktywności wymagają intensywnych spacerów. Dobrze sprawdzają się również w psich sportach takich jak tropienie, nosework czy dummy.

Reklama
Canarian, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Eurasier - opis rasy

Eurasier jest pięknym, średniej wielkości szpicem o bardzo bujnym futrze. Jego charakterystyczną cechą jest puszysty [...]

Reklama

Czytaj dalej

Anatolian - pies pasterski

Anatolian karabash brzmi dość egzotycznie, prawda? Nie bez powodu, rasa ta pochodzi poniekąd z Turcji, [...]

Dodaj komentarz

Reklama