Foksterier szorstkowłosy jest psiakiem o niespożytkowanej energii i bardzo dynamicznym charakterze. Jest to zwinny i czujny psiak, który doskonale nadaje się na stróża i potrafi skutecznie bronić swojej rodziny, jeśli wyczuje, że grozi jej niebezpieczeństwo. Świetnie dogada się ze starszymi dziećmi, jednak pod warunkiem, że będą traktowały go z szacunkiem.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Foksterier szorstkowłosy – charakter
Jest to psiak o typowym charakterze teriera – upartym i nieustępliwym. W małym ciele wielki duch! Ma bardzo silny temperament i jest zainteresowany wszystkim, co dzieje się wokół, nie znosi nudy i stagnacji. Bardzo kocha swoją rodzinę i jest bardzo przyjacielski w stosunku do obcych ludzi, choć nie przepada za innymi psami, szczególnie za samcami.
Foksterier był kiedyś szeroko używany do polowań na lisy (od „fox” – lis). Te czasy jednak dawno już minęły i teraz jest to psiak przede wszystkim dotrzymujący towarzystwa, sporadycznie używany do polowań. Foksteriery zupełnie nie pozbyły się jednak swojego żywiołowego temperamentu, z którego stały się znane.
Psiak ten ma bardzo silny instynkt stróżowania, pomimo swoich niewielkich i niepozornych rozmiarów. Towarzyszy swojej rodzinie na dobre i na złe, od razu wyczuje, jeśli jego opiekunom będzie grozić jakieś niebezpieczeństwo.
Nie poleca się zakupu foksteriera do rodzin z małymi dziećmi – rasa ta wymaga szacunku i dojrzałości, trudno będzie to wytłumaczyć maluchom. Foksterier potrzebuje również bardzo starannej socjalizacji, szczególnie ze zwierzętami z którymi ma mieszkać. Foks ma bardzo silnie zakorzeniony instynkt łowiecki, w związku z czym może mieć zapędy gonienia nawet za zaprzyjaźnionym kotem, czy mniejszym zwierzakiem. Nie należy spuszczać go ze smyczy na spacerach, jeśli wyczuje obcego kota, może się to skończyć źle. Foksy są również bardzo zadziorne, przez co mogą inicjować psie bójki. Warto mieć to na uwadze wybierając się na spacer z psem. Jeśli zależy nam na spuszczeniu psa ze smyczy, lepiej udać się w bardziej odludne miejsce, np. do lasu.
Foksteriery dobrze odnajdą się zarówno w mieście, jak i w domu na wsi. Nie można jednak zapominać o ich dużej potrzebie ruchu, która musi być zaspokojona, w innym przypadku pies przeleje frustrację na nas, inne zwierzęta albo domowe przedmioty. Znudzone psiaki zaczynają po prostu niszczyć wszystko w domu, uwielbiają gryźć buty i przekopywać ogródek (są mistrzami ucieczek, dlatego trzeba dobrze zabezpieczyć ogród). Nie można oduczyć psiaka całkiem takich zachowań, ale można je kontrolować poprzez wskazanie mu miejsca, gdzie może realizować swoje instynkty. Będzie to wymagało cierpliwości, jak całe wychowanie foksa. Nie jest to pies dla osób o małej cierpliwości.
Wychowanie foksteriera wymaga konsekwencji i odpowiedniej motywacji. Dobrze sprawdza się szkolenie klikerowe.Konsekwencja i stanowczość nie mogą jednak pod żadnym pozorem przyjmować formy krzyków, czy agresji. Nie skończy się to ani dobrze dla psa, który będzie czuł się upokorzony i niesłusznie ukarany, i dla człowieka, na którym foks zwyczajnie użyje swoich zębów.
Foksterier szorstkowłosy – zdrowie i żywienie
Foksy są długowiecznymi psiakami, które cieszą się długo dobrym zdrowiem. Jednak jak każda rasa, miewają specyficzne problemy genetycznie. Często zdarzają się alergie, problemy z oczami (jaskra, zaćma, zwichnięcie soczewki), choroby kardiologiczne, kamienie moczowe, czy padaczka.
Psiaki tej rasy uwielbiają dobre jedzenie, jednak zazwyczaj nie grozi im nadwaga, ponieważ uwielbiają ruch i pozostają w dobrej formie do późnych lat. Psiaka warto karmić często, ale w mniejszych porcjach, tak, by nie obciążać jego wrażliwego układu pokarmowego.
Foksterier szorstkowłosy – cena i opis rasy
Szczeniak kosztuje od 1500 – 2500 zł, a jego miesięczne utrzymanie to koszt około 150 zł. Foksy żyją średnio od 12 – 15 lat i mają około 39 cm wzrostu i 8,25 kg. Suczki ważą i mierzą oczywiście nieco mniej. Foksterier szorstkowłosy – historia
Jest to stara angielska rasa, która wywodzi się od terierów staroangielskich, w szczególności od teriera białego i czarnego podpalanego. Zostały wyhodowane jako pomocy dla myśliwych i sprawdzały się świetnie podczas polowań. Na polowaniach pracowały razem z foxhoundami.
W Polowie XIX wieku foksteriery krótko – i szorstkowłose były jedną rasą. Zaprzestano jednak w końcu krzyżowania i powstały dwie osobne rasy. W 1876 r. W Anglii zaczął działać klub foksteriera i w tym samym roku ogłoszono pierwszy wzorzec rasy. Psiak został po raz pierwszy zaprezentowany na wystawie w 1883 roku.
Foksterier szorstkowłosy – pielęgnacja
Pielęgnacja tego psiaka potrafi być nieco wymagająca i kosztowna, szczególnie, jeśli zależy nam na utrzymaniu psa w kondycji wystawowej. Oczywiście w ostateczności pielęgnacją foksa możemy zająć się sami, ale trzeba liczyć się z tym, że efekt będzie o wiele gorszy, a pies może zacząć przypominać baranka. Pies tej rasy powinien być kilka razy w roku trymowany, najlepiej ręcznie. Nie można go tylko strzyc, trzeba też trymować. Psiaka trzeba czesać kilka razy w tygodniu.