Doberman charakter

Doberman – cena, usposobienie, szczeniaki opis rasy

Dobermany są dużymi psiakami o silnej budowie. Mają krótką, twardą i lśniącą sierść. Wygląd i kolor ich sierści sprawia, że przypominają nieco rottweilery, jednak mają zupełnie inną budowę ciała. Są to psiaki sprawne fizycznie, ruchliwe i pełne energii i dobrego humoru. Uwielbiają się uczyć, chociaż mogą bywać trochę uparte i oporne na szkolenie posłuszeństwa. Dobermany zasłynęły jako świetni stróże. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? 

Doberman usposobienie 

Dobermany są bardzo dumnymi i pełnymi wdzięku psiakami o bardzo dużej wytrzymałości psychicznej i fizycznej, przez co są wykorzystywane w policji. Mają niezwykłą sprawność fizyczną, która sprawia, że są znane i cenione na całym świecie. Kiedyś dobermany kojarzyły się z agresywnymi psiakami i skojarzania takie pojawiły się nie bez powodu, ponieważ faktycznie w ich genach tkwiła agresja i brak wrażliwości na ból. Jednak współczesne dobermany mimo jakiejś zawartości tych cech, są o wiele łagodniejsze, hodowcy zadbali o to, żeby zminimalizować te cechy u tych psiaków. Dobermany jednak nadal świetnie nadają się na psy stróżujące i obronne, jednak warunkiem ich dobrego funkcjonowania w społeczeństwie jest bardzo dobre wychowanie i socjalizacja dobermana. Zaniedbanie wychowania i szkolenia tego psiaka sprawi, że może stać się on agresywny i niebezpieczny. 

Dobermany są silnymi psiakami o duszy sportowca – uwielbiają spacery i intensywny wysiłek fizyczny, który jest niezbędny do podtrzymania i rozwoju jego imponujących mięśni. Psiak ten nadaje się zarówno do życia w mieszkaniu, jak i w domu, chociaż wiadomo, że nie powinna być to kawalerka, mimo wszystko potrzebuje trochę przestrzeni dla siebie, choć jest psiakiem, który świetnie nada się na kanapowca. Kanapa musi być zatem duża, doberman na niezwykły talent do odpoczywania na niej w taki sposób, że nikt poza nim się na nią nie zmieści. 

Psiaki te potrzebują towarzystwa, szczególnie ze strony swojego ukochanego opiekuna. Dobermany pomimo swojej walecznej przeszłości są bardzo uczuciowymi i wrażliwymi zwierzętami, które popadają w melancholię, kiedy nie poświęca się im dużej ilości czasu. W związku z tym pies doberman nie nada się dla osób często i dużo przebywającym poza domem. Psy dobermany często wybierają jednego ukochanego właściciela, z którym chodzą krok w krok. 

Dobermana absolutnie nie można izolować od domowników, nie powinien on też być psem, który przebywa tylko na zewnątrz, z małą ilością kontaktu z rodziną. Stanie się zdziczały i agresywny. Potrzebuje stałej socjalizacji, głaskania i tulenia. Dobermany często stają się zazdrosne o względy swojego „ulubionego” opiekuna, a także są bardzo pamiętliwe – nie można traktować ich w zły, niesprawiedliwy sposób. Można być bardziej, niż pewnym, że doberman zapamięta to na bardzo, bardzo długo. Są to również psiaki dość porywcze. Kiedy już się zdenerwują i zechcą zaatakować, bardzo trudno będzie odwieźć ich od tego pomysłu. 

Reklama

Dobermany nie są hałaśliwymi psiakami, tak naprawdę szczekają tylko wtedy, kiedy naprawdę muszą, przez co można być prawie pewnym, że ich szczekanie jest oznaką, że chce nas przed czymś ostrzec. Warto również dodać, że ewentualny intruz będzie miał prawdziwego pecha, jeśli trafi na dobermana. Psiak ten nie dopuści nikomu i rozprawi się z ewentualnym włamywaczem w mig. 

Podobno dobermany są psiakami, które najlepiej działają w grupach 3 – 4 psiaków. Tak jak już wspomniałam, są używane w policji, ale także w oddziałach piechoty morskiej i w służbach granicznych. Są również wykorzystywane do odnajdywania ludzi, którzy zostali zasypami pod gruzami, a także do ochrony domów, fabryk i magazynów. Przede wszystkim jednak doberman jest świetnym psiakiem do towarzystwa i właśnie w takiej roli jest najczęściej widywany. 

Reklama

Doberman – wychowanie 

Dobermany są bardzo inteligentnymi psiakami, które świetnie nadaje się na szkolenie – chętnie współpracują z prowadzącymi, jednak muszą widzieć w nich autorytet i nie są (i nigdy nie będą) to psiaki, które wykonują polecenia bezmyślnie, dlatego od czasu do czasu może się zdarzyć, że doberman odmówi wykonania polecenia. 

Szkolenie i późniejsze relacje musza być koniecznie oparte na partnerstwie, wzajemnym szacunku, cierpliwości i zrozumieniu, nigdy nie powinny opierać się na relacji, w której jedna strona się wywyższa. 

Wychowanie dobermana jest czasochłonne i wymaga dużo pracy, i poświęcenia. Już od wieku szczenięcego należy zacząć socjalizację i naukę psiaka, tak, żeby jak najwcześniej wpoić mu ważne zasady. 

Szkolenie obronne nigdy nie może zaczynać się jako pierwsze, najpierw pies musi pozytywnie przejść szkolenie z zakresu posłuszeństwa. 

Reklama

Co ciekawe, dorastające dobermany przechodzą okres dość podobny do ludzkiego okresu buntu, w którym to psiak sprawdza na swoim opiekunie, na jak dużo ten mu pozwoli. Idealnie byłoby, gdyby przed dojściem do tego wieku psiak Ukończył już szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Ułatwi to sprawę zarówno jemu, jak i opiekunom. 

Doberman będzie świetnym psem dla doświadczonego i aktywnego fizycznie opiekuna, który zapewni mu dużą ilość sportu i stymulacji intelektualnej, a także będzie czuły i będzie poświęcał mu dużo czasu. Pamiętaj, że ten psiak może stać się niestety 

agresywny i niebezpieczny, jeśli jego wychowanie i socjalizacja nie zostaną przeprowadzone poprawnie. Doberman jest psiakiem, który akceptuje i lubi wszystkich domowników, ale nie ukrywa, że ma swojego ulubieńca, w którego jest wpatrzony. Psiak ten może przebywać w domu z dziećmi, ale nie powinien mieć kontaktu z obcymi dziećmi, szczególnie bez kagańca. Niestety jest cierpliwy głównie wobec maluchów, które dobrze zna. 

Doberman – pies o żelaznym zdrowiu? 

Mimo swoich imponujących mięśni i niezwykłej sprawności fizycznej, dobermany mogą mieć problemy z nużycą, zapaleniem skóry, dysplazją bioder, łokci, niedoczynnością tarczycy, chorobami kręgosłupa i alergiami. 

Reklama
Reklama

Doberman – opis rasy 

Doberman długość życia 

Dobermany żyją od 10 – 13 lat. 

Doberman waga 

Doberman suka waży od 32 – 35 kg, z kolei pies waży od 40 – 45 kg. Jeśli chodzi o wzrost, psy mierzą od 58 – 72 cm, z kolei suczki od 63 – 68 cm. 

Doberman cena 

Szczeniaki dobermana kosztują od 3000 do 5000 zł, a ich miesięczne utrzymanie to koszt od 300 do 400 zł. Koszt może pójść w górę w przypadku wyboru bardzo wysokiej jakości karmy i suplementów a także w przypadku wizyt u weterynarza. 

Doberman biały? 

Psiaki te występują w dwóch umaszczeniach – czarnym i czekoladowym z podpalaniami. Nie ma białego i niebieskiego dobermana. 

Doberman – historia 

Rasa powstała na przełomie XIX i XX wieku. Należy ona do pinczerów krótkowłosych, które występowały na ziemiach obecnych Niemiec. Pierwsze psiaki z tej hodowli pojawiły się w okolicach 1870 roku w wyniku krzyżówki pinczera krótkowłosego z owczarkiem niemieckim, rottweilerem, wyżłem niemieckim i owczarkiem francuskiem. Następnie skrzyżowano go również z greyhoundem. 

Oficjalnie za rasę został uznany w 1910 roku, obecnie natomiast jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, a także w Japonii i w RPA. Pojawia się i jest również bardzo popularny w Polsce, chociaż bardziej popularny był kilkanaście lat temu. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Szpic mały – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. To niewielkich rozmiarów pies o bardzo żywiołowym [...]

Dodaj komentarz

Reklama