Springer Spaniel Angielski - charakter

Springer spaniel angielski – hodowla, cena, charakter

Springer spaniel angielski to pies o długiej historii, która ma jeden wspólny mianownik – przyjaźń i oddanie człowiekowi, a także skłonność do niezmordowanej pracy na rzecz swojego dwunożnego opiekuna.

Springer Spaniel Angielski – opis rasy

Spaniel springer pochodzi oczywiście zgodnie z nazwą z Wielkiej Brytanii. Jest bardzo starą rasą, a spośród psów myśliwskich – najstarszą. Uważa się, że jest on przodkiem praktycznie wszystkich spanieli poza clumber spanielem.

Dawniej rozróżnienie tego rodzaju psów nie było zbyt szczegółowe i posługiwano się najczęściej ogólnym terminem “spaniele lądowe” (wśród spanieli wodnych wymienić można było natomiast cocker spaniela). Później podstawą do oddzielenia części psów od innych stał się ich wzrost i tym sposobem powstały właśnie springer spaniele.

Ich nazwa bierze się od angielskiego słowa “spring”, oznaczającego podskakiwanie lub doskakiwanie – prawdopodobnie wiąże się to z jego pierwotnymi funkcjami, ponieważ początkowo jego rolą w trakcie polowań było po pierwsze wyszukiwanie zwierzyny łownej, a po drugie wypłaszanie jej do sieci. Być może to właśnie nagłe doskakiwanie do ofiary było tym, co pomagało ją spłoszyć. W późniejszym czasie do obowiązków springer spaniela doszło także aportowanie zwierząt, które myśliwy zastrzelił z broni palnej.

Springer Spaniel Angielski – wygląd

Springer spaniel angielski to to najwyższa rasa spośród angielskich spanieli – osiąga wysokość w kłębie około 20 cali, czyli 51 cm. Ma mocną, symetrycznie zbudowaną sylwetkę, a jego waga zamyka się w przedziale 22 – 24 kg.

Ma średniej wielkości, ciemno orzechowe oczy o migdałowatym kształcie, a na wysokości oczu osadzone są mocno owłosione i przylegające blisko głowy uszy w kształcie płata.

Reklama

Sierść jest długa, prosta i przylega do ciała. Nie jest szorstka ani gruba, za to doskonale chroni psa przed złymi warunkami atmosferycznymi. W miejscach takich jak uszy, tułów czy kończyny może też tworzyć w pewnym stopniu tzw. “pióra”.

Dopuszczalne umaszczenie to czarno-biały, wątrobowo-biały lub którykolwiek z tych kolorów ze znaczeniami.

Reklama

Springer Spaniel Angielski – charakter

Springer spaniel angielski to pies wesoły i bardzo żywiołowy – jest pełen entuzjazmu, chęci do życia i zaciekawienia światem. Ma radosne usposobienie i wprost niespożyte zapasy energii, którą chętnie zaraża wszystkich wokół. Jego radość życia przejawia się także w skłonności do łasuchowania – dla przysmaku potrafi zrobić naprawdę wiele, więc jest to dobry sposób na zmotywowanie go czy skupienie na sobie jego uwagi.

Jest aktywny i potrzebuje sporej dawki ruchu, aby pozostać szczęśliwym i zdrowym. Jest bardzo wytrzymały, więc doceni spacery nawet w niesprzyjającą pogodę, a także dłuższe wycieczki. Niestety jeśli opiekun nie zadba o ten aspekt opieki nad nim, może łatwo zacząć się nudzić i wykazywać tendencję, np. do niszczenia różnych przedmiotów.

Springer spaniel angielski jest przyjazny i towarzyski – z natury jest bardzo łagodny zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt. Mocno przywiązuje się do całej swojej rodziny i uwielbia spędzać z nią czas. Jest mocno wyczulony na ludzkie nastroje i potrafi dobrze zrozumieć, kiedy ktoś ma zły humor. Nie należy przy tym nigdy kierować tych negatywnych emocji na psa, ponieważ to prawdziwy wrażliwiec, który będzie bardzo przeżywał niezadowolenie i oschłość swojego opiekuna.

Jest przy tym  inteligentny, szybko się uczy, a do tego bardzo chętnie współpracuje z człowiekiem i jest mu posłuszny. Jeśli więc zapewni się mu ciekawe, zróżnicowane treningi, które będą mu się dobrze kojarzyły jako wspólny, przyjemnie spędzony czas z człowiekiem, praca może być bardzo satysfakcjonująca dla obydwu stron.

Reklama

Springer Spaniel Angielski – hodowla

Springer spaniel angielski z pewnością dobrze odnajdzie się w domu z dziećmi – będzie w stosunku do nich grzeczny i wyrozumiały, a z drugiej strony okaże się być doskonałym towarzyszem ze względu na swoją ciągłą chęć zabawy i fakt, że nie da się wcale tak łatwo zmęczyć najmłodszym.

Ze względu na fakt, że jest rasą bardzo aktywną, należy mu zapewnić odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Uwielbia aportować, więc pokocha każdą tego rodzaju zabawę, np. frisbee, a także wszelkiego rodzaju psie sporty, takie jak np. agility czy tropienie, w którym świetnie sprawdzi się z uwagi na wyczulony węch. Doskonale czuje się też w wodzie, więc zabieranie go w miejsca, gdzie będzie mógł zażyć kąpieli, dostarczy mu z pewnością wiele radości i satysfakcji.

Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że jest to rasa o historii myśliwskiej i instynkty te są w nim ciągle żywe. Bardzo złym pomysłem będzie więc nieostrożne spuszczanie go ze smyczy na nieogrodzonym terenie. Jeśli bowiem zobaczy gdzieś w oddali małe zwierzę albo inny szybko poruszający się obiekt, może bez opamiętania ruszyć za nim w pogoń, traktując go jak potencjalną zdobycz. Na pewno dobrym pomysłem będzie ćwiczenie z psem od najmłodszych lat komendy przywołującej, trzeba mieć jednak świadomość, że nie jest to bezbłędna metoda, która zadziała za każdym razem – najbezpieczniej będzie po prostu dawać się psu wybiegać w miejscu, które jest specjalnie do tego przeznaczone, a co za tym idzie – dobrze zabezpieczone przed ewentualną ucieczką czworonoga.

Współcześnie springer spaniel angielski wykorzystywany jest na szczęście nie tylko do polowań, których celem jest odbieranie życia, ale także w zupełnie przeciwnym celu – jako pies, który życia ratuje, pracując w policji i innych służbach mundurowych, gdzie ze względu na doskonały węch szkolony jest m.in. do wykrywania materiałów wybuchowych. Innym sposobem, w jaki pomaga współcześnie człowiekowi, jest uczestniczenie w dogoterapii.

Reklama
Reklama

Jego długa sierść wymaga regularnej pielęgnacji, a szczególną uwagę należy zwrócić na jego uszy – nie tylko zwisają, ale są też dosyć ciężkie, co zwiększa tendencję tej rasy do rozwijania stanu zapalnego uszu. Opiekun powinien je regularnie czyścić, a jeśli zauważy, że pies trzepie uszami, koniecznie wybrać się na kontrolę do weterynarza. Inne problemy zdrowotne, jakie mogą u niego wystąpić to dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, alegrie i choroby oczu.

Springer Spaniel Angielski – cena

Cena springer spaniela angielskiego to mniej więcej 2000 – 3000 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama