Tabletki na kleszcze dla psa – ceny, rodzaje, opinie.

Obecnie rynek oferuje mnogość preparatów odstraszających kleszcze czy pchły żerujące na naszych pupilach. W związku z tym łatwo się pogubić, który z nich jest odpowiedni, a co najważniejsze skuteczny i bezpieczny dla psiego zdrowia. 

SPOSÓBY OCHRONY PSÓW PRZED KLESZCZAMI I PCHŁAMI:

Reklama

Najczęściej spotykanymi pasożytami zewnętrznymi naszych domowych czworonogów są pchły oraz kleszcze. Dodatkowo są one aktywne w ciągu całego roku kalendarzowego, ponieważ pchły mogą pojawiać się u psów zarówno w trakcie lata, jak również i zimy. Z kolei kleszcze w związku ze znacznym ociepleniem się klimatu, żerują już od lutego aż po samą późną jesień.

Pasożyty te nie tylko są uciążliwe dla psów (czy mieszkańców domu) lecz również przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Pchły bywają nosicielami tasiemca o nazwie Dipylidium caniunm, natomiast kleszcze to zazwyczaj główne źródło: 

  • bakterii Borrelia burgdorferi wywołującej chorobę o nazwie borelioza
  • pierwotniaków Babesia canis powodujących babeszjozę;
  • bakterii z gatunku Anaplasma phagocytophilum, Ehrlichia spp. oraz Rickettsia rickettsii;

Stwierdzono, że co 5 kleszcz jest nosicielem groźnej dla psów babeszjozy, a co 3 z nich posiada w sobie więcej niż jedno źródło choroby. Stąd silna potrzeba ochrony każdego psa, niezależnie od miejsca, w którym żyje czy miejsca, w którym często przebywa. Na kontakt z kleszczem narażone są zarówno czworonogi aktywnie pracujące podczas polowań w lasach, jak również miejskie pieski typu york czy szpic miniaturowy spacerujące tylko po miejskich parkach. Obecnie kleszcza można spotkać praktycznie wszędzie.

Aktrualnie najbardziej dostępnymi środkami ochrony przed pasożytami zewnętrznymi psów są obroże, preparaty tzw. spot – on (jest to płyn aplikowany bezpośrednio na kark zwierzęcia), wszelkiej maści spray’e oraz tabletki. Ten ostatni jest stosunkowo nowym produktem na rynku w związku z tym posiada on wiele opinii, a tym samym bywa kontrowersyjnym środkiem ochrony czworonoga. Niemniej jednak wybierając obojętnie który preparat warto dowiedzieć się jakie zdanie na ten temat posiada lekarz weterynarii, ponieważ tylko on posiada wiedzę i jest w stanie ocenić, który sposób obrony przed kleszczami i pchłami będzie odpowiedni dla naszego pupila. Dodatkowo ustali on idealną dawkę adekwatną do wagi psa czy jej czasu działania.

TABLETKA NA KLESZCZE – CO TO JEST? JAK ONA DZIAŁA?

Tabletki na kleszcze dla psa to nic innego jak porcja leku podana w takiej właśnie formie. Zwierzę musi ją połknąć, aby jej aktywne substancję mogły zadziałać w psim organizmie. Tabletka wchłaniana jest w przewodzie pokarmowym skąd przedostaje się do krwioobiegu. Tego typu środek ochrony posiada dużą biodostępność, która stanowi ponad 85%.

Reklama

Aktualnie najbardziej znaną marką jest firma Bravecto. Marka ta produkuje preparaty rozprowadzające substancje czynne po całym organizmie zwierzęcia, a ich największe stężenie spotkać można w tkance tłuszczowej psa, w wątrobie, nerkach oraz mięśniach. Tabletka Bravecto według producenta szybciej wchłania się gdy jest ona podana wraz z pokarmem. 

Taki typ ochrony czworonoga przed kleszczami stosowany jest u zwierząt od ósmego tygodnia życia (pod warunkiem, że waga psa wynosi więcej niż 1,3 – 2 kg). Z kolei mniejsze i młodsze osobniki powinny być chronione przy pomocy spray’ów, ponieważ ich skład jest zdecydowanie bezpieczniejszy i mogą być one stosowane już od pierwszych dni życia psa.

Reklama

Sposób działania tabletki przeciwko kleszczom jest stosunkowo prosty. Niechciany pasożyt musi zacząć żerować na ciele czworonoga, aby zabójcza substancja czynna mogła na niego zadziałać. W tym przypadku niezwykle ważny jest kontakt z lekiem, który jest obecny w ciele zwierzęcia. W związku z tym nie jest to idealny środek na ochronę przed chorobami odkleszczowymi. Tabletki nie są w stanie całkowicie wykluczyć tego ryzyka.

Proces działania Bravecto (a raczej jego substancji czynnej czyli fluralaneru) czy innego tego typu produktu to nic innego jak czynnościowe blokowanie kanałów chlorkowych (zwłaszcza przepływu naładowanych jonów chlorkowych do i z komórek), które aktywowane są poprzez ligandy takie jak kwas gamma – aminomasłowy (GABA) oraz glutaminian (są to niezwykle ważne neuroprzekaźniki). Oznacza to, że preparaty te blokują przesyłanie ważnych sygnałów w układzie nerwowym pajęczaka oraz utrudniają one pracę receptorów istotnych dla prawidłowego funkcjonowania kleszcza. Te wszystkie mechanizmy prowadzą jednoznacznie do paraliżu pasożyta, a tym samym do jego śmierci. 

TABLETKI NA KLESZCZE:

Aktualnie najbardziej znaną marką tabletek przeciwko kleszczom (oraz pchłom) jest Bravecto. W swym składzie zawiera ona fluralaner, który w skuteczny sposób uśmierca pasożyty zewnętrzne u psa. Ważnym jest, aby tabletka Bravecto była podana w odpowiedniej dawce oraz swej mocy adekwatnej do masy zwierzęcia. Produkt ten działa w sposób ciągły przez 12 tygodni przeciwko pchłom i od 8 do 12 tygodni przeciwko kleszczom. Producent poleca, aby w przypadku intensywnej inwazji pcheł podać lek co12 tygodni, z kolei w zależności od gatunku atakujących psa kleszczy leczenie kontynuować co 8 – 12 tygodni. Należy pamiętać, że ta forma ochrony to tzw. „środek ektopasożytobójczy”. Oznacza to, że likwidowane są tylko te pasożyty, które przytwierdziły się do skóry zwierzęcia, a tym samym zaczęły żywić się jego krwią. Zazwyczaj tabletka Bravecto swym wyglądem przypomina psie ciasteczko co zdecydowanie ułatwia podanie jej czworonogowi. Lek ten można nabyć zarówno w sklepach zoologicznych jak i u lekarza weterynarii. Cena Bravecto waha się w granicach 100 zł do 160 zł. Jest to związane od masy ciała psa oraz miejsca jej zakupu. Obecnie rynek oferuje wersję tej tabletki przeciw kleszczom w 5 wariantach. Mianowicie: dla bardzo małych psów, małych psów, średnich psów, dużych psów oraz bardzo dużych psów. Producent zapewnia, że ta forma ochrony jest bezpieczna dla suk w czasie ciąży i laktacji. Co więcej, cieczka nie jest przeciwskazaniem do jej zażycia.

*Lek weterynaryjny Bravecto można stosować w celu leczenia zakażeń pasożytami także u kotów (np. polecany jest w trakcie inwazji świerzbowca usznego u kotów). Zazwyczaj w przypadku kotów stosuje się Bravecto krople, które przy pomocy pipety nakłada się na skórę u podstawy czaszki tego zwierzęcia. Także w tym przypadku dawkę oraz moc substancji czynnej dobiera się odpowiednio do masy ciała kota. Po nałożeniu działa ona przez 12 tygodni przeciw pchłom oraz kleszczom. 

Reklama

Tabletka o nazwie Simparcia również działa przeciwko kleszczom, lecz jej czas działania jej substancji czynnej (w tym przypadku to sarolaner) wynosi 5 tygodni. Forma w jakiej występuje także przypomina psi przysmak, a jej cena oscyluje w granicach 30 zł do 60 zł. Zakupić ją można w gabinetach weterynaryjnych, z kolei sklepy zoologiczne oferują opakowanie zbiorcze tj. 3 tabletki w cenie 90 – 250 zł. Ta wersja tabletki na kleszcze występuje w wersji dla bardzo małych psów, małych, średnich, dużych oraz bardzo dużych psów. Może być ona podawana czworonogom ważącym od 1,3 kilograma, a jej zakres wagowy jest dość szeroki. Stosowanie jej u suk będących w ciąży powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii, ponieważ producent nie wykonał badań pod tym kątem. Simparicia działa przeciwko pchłom już po 8 godzinach od podania psu tabletki, natomiast przeciwko kleszczom – 12 godzin po. Pasożyty bytujące na skórze zwierzęcia uśmiercane są w ciągu 24 godzin od jej spożycia.

Dodatkowo można spotkać się z preparatem o nazwie – NexGard, którego substancją czynną jest afoksolaner. Środek ten dostępny jest w 5 wariantach, każdy zawierający inne stężenie afoksolaner’a. W tym przypadku dawka podawana psu również jest zależna od masy ciała zwierzęcia. NexGard posiada w swym składzie także oksym milbemycyny, który stosowany jest w leczeniu inwazji nicieni żołądkowo – jelitowych. Jedną tabletkę podaje się psu raz na miesiąc, a działanie jej objawia się w sposób następujący: pchły zabijane są w ciągu 8 godzin od podania, natomiast kleszcze po 48. Te tabletki przeciwko zewnętrznym pasożytom dostępne są w sklepach zoologicznych, a opakowanie zawierające 3 sztuki kosztuje od 120 zł do 200 zł. 

TABLETKI NA KLESZCZE – OPINIE :

Preparaty przeciw kleszczom i pchłom podawane w formie tabletek wywołują wiele kontrowersji wśród właścicieli psów. Niektóre rasy nie powinny być leczone w taki sposób, ponieważ wykazują dużą nadwrażliwość na substancje czynne w nich zawarte. Tym samym reagując na ich działanie w sposób niepożądany i niepokojący. 

Główne przeciwskazania to: powikłania w postaci biegunek lub wymiotów, nadmierne ślinienie. Co więcej, niektóre psy potrafią zwymiotować (klika godzin po spożyciu) taką tabletkę, co całkowicie uniemożliwia ocenę jej skuteczności. Pojawiają się także głosy mówiące o totalnym braku działania w sposób odstraszającym kleszcze.

Reklama
Reklama

Z kolei grupa ludzi popierająca taką formę ochrony psów ceni sobie tego typu preparaty za ich długość działania, niewrażliwość na czynniki zewnętrzne typu deszcz czy chociażby kąpiel, dużą skuteczność oraz zupełny brak zapachu (w przeciwieństwie od obroży przeciw kleszczom i pchłom).

Każdy właściciel psa przed wybraniem skutecznej ochrony swego czworonoga powinien zapoznać się z wadami oraz zaletami każdego środka. Dodatkowo powinien skonsultować swój wybór z lekarzem weterynarii, ponieważ tylko on posiada odpowiednią wiedzę na temat leków, odpowiedniego stężenia czy dawki jaką pies powinien przyjąć w celu ochrony przed pasożytami zewnętrznymi. Należy również posiadać świadomość, że choroby przenoszone przez pchły i kleszcze bywają śmiertelne dla domowych czworonogów.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama