Ten uroczy pies o falistej sierści i zwisających uszach to seter angielski. Jego długa, jedwabista sierść z charakterystycznym nakrapianiem jest uważana za szczególnie urodziwą. Seter bardzo dobrze dogaduje się z człowiekiem i lubi z nim współpracować. Potrzebuje delikatnego traktowania i lubi towarzystwo innych psów i zwierząt.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Seter angielski – usposobienie
Jest to pies o dużym temperamencie, ale łagodnym usposobieniu. Nie wykazuje tak naprawdę żadnych skłonności do dominacji, łatwo się podporządkowuje. Lubi przebywać z ludźmi, szczególnie ze swoimi opiekunami, do których jest bardzo przywiązany i których bardzo kocha. Ma świetne kontakty z dziećmi, niezależnie od ich wieku uwielbia się z nimi bawić, ma do nich również dużo cierpliwości (mimo tego kontakty z dziećmi powinny się odbywać pod nadzorem, ponieważ jak wiadomo, dzieci wpadają czasem na różne pomysły zabawy z psem, które są niezbyt dobrym pomysłem).
Jak widać po jego delikatnym pyszczku i łagodnych rysach, seter nie ma w sobie praktycznie w ogóle agresji, nie prowokuje bójek i jest dość spokojny.
Jest to jednak pies o dość silnym instynkcie myśliwskim, dlatego trzeba chodzić z nim na smyczy. Jeśli zobaczy przebiegającego kota, czy przelatującego ptaka, może się za nim po prostu rzucić, nie patrząc na to, czy biegnie w kierunku ruchliwej drogi, czy nie.
Seter angielski jest bardzo wrażliwym psem, który potrzebuje stworzenia ze swoim opiekunem silnej więzi. Źle znosi samotność i oschłe traktowanie – potrzebuje przytulania, pochwał i czułości. Nie jest to pies dla osób, które nie lubią aktywności fizycznej – seter ją wręcz uwielbia i czuje się nieszczęśliwy, kiedy jej mnie uprawia.
Setery powinny mieć możliwość swobodnego wybiegania się w spokojnym miejscu za miastem, z dala od zgiełku i samochodów. Tak naprawdę to przede wszystkim wystarczy, by pies nie wykazywał skłonności do niszczenia butów i mebli (co może robić, jeśli jest znudzony i niewybawiony).
Psiak ten był wychowywany do polowania przede wszystkim na ptactwo lądowe i wodne, przez co obecnie uwielbia aportować i dobrze radzi sobie w pływaniu.
Setery charakteryzują się bardzo wysoką inteligencją i chęcią współpracy z opiekunem. Trzeba jednak podjąć u nich trening posłuszeństwa, im wcześniej, tym lepiej, można zacząć już u dwumiesięcznych szczeniaków.
Warto przed zapisaniem na szkolenie sprawdzić dokładnie szkołę i jej opinie. Absolutnie nie może używać kar fizycznych, a zamiast powinno się motywować psiaki przez nagrody i pochwały.
Seter angielski – zdrowie i żywienie
Setery są jedną z niewielu ras, które do późnej starości cieszą się naprawdę dobrą kondycją i młodym wyglądem. Mają jednak predyspozycje do niektórych chorób, takich jak infekcje uszu, dlatego bardzo ważne jest, by regularnie sprawdzać, czy w ich uszach nie rozpoczyna się jakaś infekcja.
Psiaki mają też predyspozycje do zapaleń trzeciej powieki i tworzenia się guzków, szczególnie w podeszłym wieku. Charakterystyczne jest również osłabienie się mięśni ich tylnych kończyn na starość, przez co ich chód może stać się nieco chwiejny.
Jeśli chodzi o żywienie, setery angielskie mają bardzo dobry apetyt, a ich pokarm powinien być dobrze zbilansowany i średniobiałkowy. Powinno się dodatkowo podawać preparaty wapniowo – witaminowe.
Seter angielski – historia
Seter należy do wyżłów brytyjskich. Jego historia nie jest szczególnie dobrze udokumentowana, choć spekuluje się, że pochodzi od średniowiecznych psów, które były towarzyszami sokolników w polowaniach.
Wiadomo natomiast, że psiaki te pojawiły się na terenach, które były zamieszkiwane przez ludność celtycką, czyli we Francji, Niemczech, Szkocji, Irlandii i Holandii.
Bezpośrednim przodkiem setera angielskiego jest setting spaniel, który był wykorzystywany przez myśliwych do polowania na ptaki. Psiak pochodził do ukrytej w zaroślach zwierzyny i dawał znać właścicielowi o znalezionym tropie. (Ciekawostka: „set” oznacza „wskazywać”.
Rola setera jako psa myśliwskiego zmieniła się nieco w momencie, w którym wynaleziono broń palną. Wtedy najbardziej pożądaną umiejętnością stała się umiejętność wywłaszczania ptactwa na komendę myśliwego.
W Polsce psy tej rasy pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym i były całkiem popularne. Zainteresowanie rasą zmalało jednak drastycznie po II wojnie światowej, głównie przez to, że myśliwi zaczęli używać do polowań wyżłów kontynentalnych, które były uważane za łatwiejsze do ułożenia. Obecnie popularność seterów w Polsce nieco rośnie.
Seter angielski – pielęgnacja
Pielęgnacja powinna skupiać się tak naprawdę przede wszystkim nas częstym szczotkowaniu jego sierści. Tak naprawdę jeśli nie zamierzamy wystawiać psiaka, wystarczy czesać go regularnie i od czasu do czasu kąpać.
Psy wystawowe muszą być podstrzygane, stylizowane i częściej kąpane.
Seter angielski cena
Cena szczeniaka to od 2500 – 3000 zł. Jego miesięczne utrzymanie kosztuje od 200 – 250 zł miesięcznie, a długość życia to od 12 – 14 lat. Setery angielskie osiągają dojrzałość stosunkowo późno, bo dopiero w wieku 2 lat.