Pudelpointer- opis rasy psa

Pudelpointer to wszechstronny pies myśliwski zaklasyfikowany do grupy wyżłów kontynentalnych, podlegający próbom pracy, pracujący zarówno w wodzie jak i lądzie. Rasa została wpisana do podsekcji psów w typie gończym. Powstał jako pierwszy ,,doodle”.  Pudelpointer jest efektem krzyżówki pointera z pudlem. Pudelpointer połączył w sobie myśliwskie geny pointera z inteligencją oraz łatwością do ułożenia pudla.

Co jakiś czas w trakcie prowadzenia prac hodowlanych dołączano domieszkę krwi barbeta oraz niemieckiego wyżła krótkowłosego. Może polować na każdą zwierzynę. Głównym celem przyświecającym pionierom w hodowli pudelpointera, było stworzenie psa, który byłby chętny i gotowy do ścigania zwierzyny leśnej, inteligentny, skory do polowania, posiadający silny instynkt myśliwski oraz kochający wodę. To zrównoważony i spokojny pies, pochodzący z Niemiec. Początki tej rasy sięgają XIX wieku. 

Pudelpionter – charakter

W przypadku pudelpointera obie rasy pozostawiły swoje ślady, widoczne zarówno w charakterze jak i wyglądzie. Po pudlu pudelpointer odziedziczył swoją inteligencję, miłość do wody, talent do aportowania, gotowość do współpracy i łatwość w wychowaniu. Pointer angielski wniósł do nowej rasy silny instynkt łowiecki, a co za tym idzie doskonały węch i wytrzymałość. Podczas gdy pointer ma naturalne tendencje do bycia spokojnym i zrównoważonym, pudel natomiast stanowi kontrast jako żywy i aktywny czworonóg. Pudelpointer to pewny siebie pies, który w kilka sekund wchodzi w tryb pracy i z wielkim zapałem wykonuje swoje zadania. 

W odniesieniu do kontaktu z człowiekiem wkład pudla złagodził nieco chłód pointera. Dzisiejsze szczenięta wykazują wysoką spójność pod względem ich zdolności i charakteru. Uchodzą za wyjątkowo inteligentne, przyjazne i chętne do nauki. Pudelpointer jest uniwersalnym psem myśliwskim. Wykazuje niezbędny talent do pracy w lesie i wodzie. Specjalizował się w wyszukiwaniu, wystawianiu, odnajdywaniu i aportowaniu. Nie jest wrażliwy na dźwięk wystrzału, nie wykazuje tendencji do lękliwości, nie jest nieśmiały ani agresywny. Zanim pies będzie mógł aktywnie wykonywać zadania związane z łowami, konieczne jest wytrwałe wychowanie i konsekwentna tresura. Właściwa socjalizacja stanowi podstawę ukształtowania charakteru tego psa myśliwskiego.

Pudelpointery najlepiej spełniają się w doświadczonych dłoniach myśliwych i leśniczych. Osoby, które nie wykonują zawodu tego rodzaju, powinny mieć możliwość zaoferować mu inne zadania do wykonania, różne formy aktywności i pracy. Zajęcia związane z polowaniem, tj. trening z dummy, mantrailing lub zabawy w chowanego, są aktywnościami w których Pudelpointer dobrze się odnajduje. W zależności od siły instynktu łowieckiego trudności może przysparzać odwołanie od zwierząt. Gdy pudelpointer wyczuje możliwość pogoni za zającem lub inną zwierzyną, na pewno skorzysta z tej okazji. Jest jednak psem, którego łatwo jest nauczyć takich podstawowych komend. Pudelpointer dobrze radzi sobie również z bieganiem przy rowerze czy podczas jazdy konnej. 

Pudelpointer- pielęgnacja i zdrowie

Pudelpointer ma szorstką, dość długą sierść okrywową oraz bardzo gęsty, miękki podszerstek, który chroni go w zimne dni. Wykorzystywanie szczotki do pielęgnacji zwykle powinno odbywać się raz w tygodniu. Regularna pielęgnacja jest konieczna. Cechą charakterystyczną pudelpointera jest mała bródka i dłuższe włosy na czole i grzbiecie. Kształtny pysk zwieńczają jego duże oczy, koloru od żółtego do złocistobrązowego. 

Reklama

W przypadku pudelpointerów ważne jest ich regularne szczotkowanie, jak również kontrolowanie pazurów, uszu i zębów. Zdarza się, że pies wróci ze spaceru brudny i cały w liściach, co oczywiście powinno mobilizować właściciela do przywrócenia czworonoga do odpowiedniej formy. Pudelpointer jest dość silną, zdrową rasą i raczej rzadko dotyka go niewielka grupa chorób. 

Należy pamiętać o zakupie szczenięcia z profesjonalnej hodowli, pochodzącego od sprawdzonych pod kątem wad genetycznych oraz przebadanych rodziców. Przy dobrej pielęgnacji i odpowiednim żywieniu pudelpointer może dożyć 14 lat. Idealny przedstawiciel tej rasy jest psem o smukłej budowie ciała i średnim wzroście. Pies ten osiąga wysokość około 60 – 65 cm, suki są nieco mniejsze i osiągają 55 – 63 cm. Waga dorosłych osobników powinna się mieścić w przedziale od 20 do 30 kg. Dopuszczalnymi rodzajami umaszczenia są barwy czarne, brązowe, kolory brudnego brązu po kolory zboża. Każde inne białe lub pręgowane umaszczenie jest niedopuszczalne

Reklama

Pudelpinter- uwagi szczególne

Pudelpointery w żadnym przypadku nie powinny mieszkać w miastach. Mają dużą potrzebę ruchu i najlepiej czują się w domach z ogrodem. Pudel Pointer to rasa unikatowa, gdyż hoduje się go tylko w kilku hodowlach w Niemczech. Pudelpointer jest psem z dużą potrzebą pracy, dlatego nie znosi samotności i bezczynności. Podczas nudnych godzin spędzanych w mieszkaniu bez towarzystwa może wykazywać zachowania destrukcyjne. Nie nadaje się zatem do mieszkania, w którym właściciele mało przebywają. Tolerują dzieci. Niestety, raczej nie potrafią współpracować z innymi zwierzętami więc w większości nie nadają się do domu z kotami i mniejszymi psami.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama