Cocker spaniel amerykański – opis rasy

Cocker spaniel amerykański to rasa wywodząca się z brytyjskich psów myśliwskich. Są to psy pełne energii, inteligentne i sprawne fizycznie.

Cocker spaniel amerykański – opis rasy

Cocker spaniel amerykański to rasa, za której ojczyznę uważa się Stany Zjednoczone, chociaż swoje pochodzenie dzieli de facto z cocker spanielem angielskim, a do Ameryki trafił dopiero pod koniec XIX wieku. Zaliczany jest według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej do grupy 8, a więc aporterów, płochaczy i psów dowodnych, a dokładnie do sekcji 3, czyli psów wodnych.

Istnieją różne hipotezy co do historii rasy i wiele zależy w pewnym stopniu od przyjętych kryteriów. Próbująć siegać naprawdę daleko wstecz, można zwrócić uwagę na wizerunki psów pochodzące jeszcze z poprzedniej ery – przypominający wyglądem cocker spaniela amerykańskiego czworonóg został uwieczniony w postaci rzeźby za czasów panującego w IV w. p.n.e. Filipa II. Inni miłośnicy tych psów spekulują, że nazwa “spaniel” może pochodzić od kartagińskiego “span”, mającego oznaczać w tym języku królika.

Znaczna część specjalistów wskazuje jednak na Hiszpanię jako prawdopodobną kolebkę samej rasy, a określenie “epagneul” – podstawę do utworzenia późniejszego “spaniela”. Pierwsi długowłosy przodkowie współczesnego spaniela amerykańskiego mieliby przybyć do Francji czy Anglii w okresie wypraw krzyżowych – to właśnie te psy opisywane byłyby w takim wypadku w materiałach źródłowych pochodzących z VIII – X wieku, w których pojawiają się wzmianki na temat psów polujących z sokołami.

Duży przełom w historii cocker spaniela amerykańskiego następuje kilkaset lat później, na przełomie XVI i XVII wieku. W Wielkiej Brytanii dokonano wtedy podziału spanieli na te, które pracują w wodzie i te, które towarzyszą człowiekowi na lądzie. Wśród tych ostatnich wyodrębniono dodatkowo psy polujące z sokołami, o większych rozmiarach (springer spaniele), a także mniejsze psy dedykowane do polowań na ptaki, które z czasem zaczęto określać właśnie jako “cocker spaniele”. Sama nazwa wzięła się prawdopodobnie od leśnego ptaka “woodcock”, którego polska nazwa to słonka zwyczajna.

Reklama

Początków cocker spaniela amerykańskiego jako odrębnej rasy należałoby się dopatrywać na przełomie XIX i XX wieku. W 1874 roku czarne podpalane spaniele gościły na wystawie w Chicago, a 5 lat później pierwszy przedstawiciel rasy został wpisany do rejestru amerykańskiego klubu kynologicznego. Rok 1881 przyniósł powstanie pierwszego amerykańskiego klubu rasy, chociaż na jej oficjalny wzorzec trzeba było czekać do roku 1951. W 1952 rasa została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Cocker spaniel amerykański – wygląd

Cocker spaniel amerykański to pies średniej wielkości – samce osiągają wysokość w kłębie pomiędzy 37 i 39 cm. Samice są nieco mniejsze – ich wysokość w kłębie zawiera się w przedziale od 34 do 36 cm. Waga to w przypadku obydwu płci od około 7 do nawet 14 kg. Pomimo tych rozmiarów cocker spaniel amerykański jest raczej mały jak na psa myśliwskiego – spośród psów w tej kategorii jest jednym z najmniejszych.

Reklama

Jego sylwetka jest zwarta i krępa, ale zbudowany jest jednocześnie w sposób zrównoważony i harmonijny. Górna linia tułowia opada lekko w dół, grzbiet jest mocny i również lekko opadający. Żebra są długie i dobrze wysklepione, a klatka piersiowa dostatecznie głęboka i szeroka, żeby zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla kluczowych narządów wewnętrznych psa, a jednocześnie nie na tyle, żeby utrudniać równoległą pracę przednich kończyn psa.

Również łopatki cocker spaniela amerykańskiego zapewniają mu dużą swobodę ruchu – są skośnie ustawione i tworzą z ramionami kąt mniej więcej 90 stopni, co sprawia, że wykrok może być u tej rasy długi i swobodny. Przednie kończyny są ustawione równolegle i dobrze przylegają do tułowia psa. Kończyny tylne są natomiast mocne i dobrze umięśnione. Kiedy pies się porusza, tyle kończyny dają mu odpowiedni napęd, a przednie umożliwiają długi wykrok. Ruchy są więc u tej rasy płynne i swobodne – już na pierwszy rzut oka widać jego wrodzoną sprawność fizyczną.

Szyja również cechuje się dobrą muskulaturą, a do tego jest na tyle długa, żeby umożliwiać łatwy i szybki dostęp do ziemi. Charakterystyczna jest pięknie wyrzeźbiona głowa cocker spaniela amerykańskiego – powinna być delikatnie zaokrąglona i proporcjonalnie komponować się z resztą sylwetki, aby utrzymać wrażenie harmonii. Nie może być płaska.

Kufa jest szeroka i głęboka, policzki mało widoczne, a uszy długie, płatowate, cienkie i dobrze owłosione (ich nasada nie powinna znajdować się powyżej dolnej linii oczu). Te ostatnie są okrągłe, ale sposób ułożenia powiek sprawia, że wydają się mieć lekko migdałowaty  kształt. Ich kolor powinien być w możliwie jak najmniejszym odcieniu brązu.

Reklama

Podobnie przedstawia się kwestia koloru nosa – im ciemniejsza jest jego barwa, tym lepiej. Częściowo może ona być jednak uzależniona także od umaszczenia psa – jeśli w umaszczeniu pojawia się kolor czarny, również nos powinien być w tym kolorze. W przypadku innych rodzajów umaszczenia dopuszczalny jest też wątrobiany lub brązowy kolor nosa. Taką samą barwę, co nos, będą miały też powieki psa.

Jeśli chodzi o sierść cocker spaniela amerykańskiego, jest ona różnej długości w zależności od umiejscowienia na ciele psa. Najdłuższy jest włos na klatce piersiowej, nogach, brzuchu i uszach, przy czym istotne jest, aby nie był na tyle długi, żeby utrudniać psu swobodne poruszanie się. Najkrótsza jest sierść na głowie, a na pozostałej powierzchni tułowia średniej długości i z podszerstkiem. Jest prosta lub lekko falista i jedwabista w dotyku.

Często występującym typem umaszczenia cocker spaniela amerykańskiego jest jednolite czarne, lub tzw. “ASCOB”, co oznacza po prostu kolory inne niż czarny. W przypadku jednolitego czarnego umaszczenia może wystąpić podpalanie, niepożądane są jednak brązowe lub wątrobiane naloty, a także plamy w kolorze białym i w innym miejscu niż pierś lub spód szyi. Jeśli chodzi o “ASCOB” występują tu bardzo różne jednolite umaszczenia – od bardzo jasnych, przez czekoladowe, aż po ciemną czerwoną. Inne warianty umaszczenia to łaciate (minimum dwa równomiernie rozmieszczone kolory, w tym biały) i podpalane (na maksymalnie 10% powierzchni).

Cocker spaniel amerykański – charakter

Cocker spaniel amerykański to rasa o bardzo zrównoważonym charakterze. Z jednej strony nie brak mu energii i cechuje go raczej duży temperament, ale z drugiej – ma w sobie duże pokłady łagodności i spokoju i co do zasady nie daje się łatwo wyprowadzić z równowagi. Daleko jest mu też z pewnością do jakichkolwiek zachowań agresywnych czy przesadnie nerwowych. Jest przy tym psem pełnym życia i ciekawości świata, którego bezwarunkowa wesołość potrafi natychmiastowo poprawić każdemu humor.

Reklama
Reklama

Jego zainteresowanie otoczeniem łączy się z niespożytymi zapasami sił do zabawy i chęcią eksplorowania, a także co do zasady przyjaznym nastawieniem do ludzi i towarzyskością. Szczególnym uczuciem obdarza członków swojej rodziny – potrafi się do nich bardzo przywiązać i okazywać im swoje oddanie i chociaż chętnie spędziłby z resztą domowników możliwie jak najwięcej czasu, nie oznacza to, że zupełnie nie potrafi sobie poradzić z samotnością. Przeciwnie – jeśli tylko zostaną mu zapewnione odpowiednie bodźce, takie jak ulubione zabawki, powinien być w stanie całkiem dobrze zająć się sam sobą pod nieobecność opiekuna.

Z drugiej strony pozostawienie go samemu sobie może się skończyć nie najlepiej – psy tej rasy potrafią być bardzo kreatywne w zakresie organizowania sobie zajęcia i jeśli nie znajdą nic lepszego do roboty, jest spora szansa, że “ofiarą” nudy czworonoga padną jakieś przedmioty należące do opiekuna i noszące na sobie jego lub jej zapach.

Cocker spaniel amerykański jako rasa długo wykorzystywana do polowań jest bardzo inteligentny – chętnie współpracuje z człowiekiem i łatwo uczy się nowych rzeczy. Jednocześnie ze względu na swoją myśliwską przeszłość wykazuje się też sporą dozą niezależności – przez długi czas był bowiem przyzwyczajany i nagradzany za samodzielne podejmowanie decyzji w oddaleniu od człowieka.

Cocker spaniel amerykański – hodowla

Cocker spaniel amerykański jest mimo swojego dystyngowanego wyglądu rasą dobrze przystosowującą się do zróżnicowanych warunków. Faktem jest, że potrzebuje sporej dawki codziennej aktywności fizycznej, więc jeśli opiekun nie ma możliwości zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu, spaniel amerykański może nie być w tym wypadku najlepszym wyborem.

Z drugiej strony nie oznacza to też, że rasa ta może żyć tylko w domu z ogrodem gdzieś poza miastem – podstawą jest tutaj podejście opiekuna i zrozumienie potrzeb specyficznych dla tej rasy. Jeśli człowiek gotowy jest regularnie spacerować z psem czy też zaangażować się z nim wspólnie w jakiś rodzaj psiego sportu, cocker spaniel amerykański będzie z nim szczęśliwy nawet w typowo miejskim mieszkaniu. Z drugiej strony nawet największy ogród czy podwórko nie zastąpią mu codziennego kontaktu ze światem zewnętrznym – spacery poza własnym terytorium są kluczowe dla prawidłowej socjalizacji szczeniaka, opartej na poznawaniu nowych miejsc, zwierząt, zapachów, ludzi i innych bodźców.

Wspomniane wcześniej psie sporty to doskonały sposób na spożytkowanie ogromnych zapasów energii psa, zmęczenie go na poziomie fizycznym, ale też intelektualnym, a przede wszystkim – pogłębienie więzi pomiędzy pupilem a opiekunem. Warto spróbować z cocker spanielem amerykańskim np. agility, aportowania czy tropienia.

Również psie przedszkole i późniejsza nauka posłuszeństwa będą z pewnością przynosiły wymierne korzyści, chociaż opiekun powinien uzbroić się w cierpliwość i mieć na uwadze, że niezależność spaniela amerykańskiego może się czasem przerodzić w upór. Nie należy mu w takiej sytuacji okazywać dezaprobaty i niechęci, nie wspominając o jakichkolwiek formach agresji, w tym psychicznej – cocker spaniel jest na tym polu bardzo wrażliwy i potrafi w takiej sytuacji skutecznie zniechęcić się do dalszej współpracy z człowiekiem.

Cocker spaniel amerykański – cena

Cena szczeniaka cocker spaniela amerykańskiego to koszt około 1500 – 3000 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Kerry blue terrier - opis rasy

Kelly blue terrier jest średniej wielkości terrierem o niezwykłej sierści, która naprawdę wygląda, jakby była [...]

Reklama

Czytaj dalej

Australijski koolie - opis rasy

Koolie (celowo zapisywany przez “k”, aby uniknąć nieporozumień i pomyłek z owczarkiem collie) to pochodząca [...]

Dodaj komentarz

Reklama