Łajka rosyjsko-europejska – opis rasy

Łajka rosyjsko-europejska to średniej wielkości pies z grupy szpiców, który potrzebuje dużo ruchu i jak każdy pies myśliwski potrafi być bardzo niezależny.

Łajka rosyjsko-europejska – opis rasy

Wszystkie łajki łączy ich rosyjskie pochodzenie – znajduje to odzwierciedlenie chociażby w samej nazwie, pochodzącej od rosyjskiego słowa “łajat” oznaczającego szczekanie. Poza łajkami pochodzącymi z zachodnich lub wschodnich części Syberii, można jeszcze spotkać łajkę z europejskiej części Federacji Rosyjskiej.

Podobnie jak każda łajka rosyjska wykorzystywana była historycznie jako pies zaprzęgowy, pociągowy, a przede wszystkim myśliwski (chociaż akurat psy tego typu nie musiały się w trakcie polowań mierzyć z trudnymi syberyjskimi warunkami).

Łajka rosyjsko-europejska – wygląd

Łajka rosyjsko-europejska to pies o mocnej, muskularnej sylwetce i średniej wielkości – psy osiągają wysokość w kłębie 52 – 58 cm, a suki 50 – 56 cm, a ich waga to 20 – 30 kg.

Ze względu na fakt, że wszystkie łajki należą do grupy szpiców, łatwo rozpoznać można u nich charakterystyczne cechy, takie jak sierpowaty lub zwinięty w pierścień ogon czy postawione do góry trójkątne, szpiczaste uszy, od których wzięła się nazwa szpic.

Reklama

Włos łajki rosyjsko europejskiej jest twardy i prosty, krótszy na głowie i uszach, a dłuższy na szyi, kłębie i łopatkach. Ma do tego obfity, wełnisty podszerstek. Występują umaszczenia od białego, przez szare, tzw. pieprz i sól oraz czarne, a także białe z ciemnymi łatami lub odwrotnie – ciemne z łatami białymi. Niepożądany jest natomiast kolor rudy.

Łajka rosyjsko-europejska – charakter

Łajka rosyjsko-europejska jest żywiołowa, odważna, zwinna i wytrzymała. Wykazuje wszystkie cechy typowego psa myśliwskiego (a więc typowe także dla każdego typu łajki) – jest niezależna i samodzielna, do tego inteligentna i pewna siebie. Pomimo swojej aktywności, jest raczej zrównoważonym psem.

Reklama

Chociaż nie zawsze wykonywała będzie polecenia swojego opiekuna, nie oznaczało to będzie braku szacunku – jest lojalnym i kochającym członkiem rodziny, przy czym wybiera sobie spośród domowników jednego przewodnika. Niestety nie darzy taką samą sympatią obcych ludzi i psów – zwłaszcza w przypadku tych ostatnich może wykazywać wrogie nastawienie i próbować udowodnić swoją wyższość w sytuacji konfliktowej.

Łajka rosyjsko-europejska – hodowla

Łajka rosyjsko-europejska jest – podobnie jak jej kuzynki łajka zachodniosyberyjska i wschodniosyberyjska – psem wszechstronnie uzdolnionym. Jako pies myśliwski chętnie podejmie się rozmaitych psich treningów i sportów i będzie wspaniałym towarzyszem dla osób prowadzących aktywny tryb życia – ze względu na doskonały węch szczególnie dużo przyjemności połączonej z wysiłkiem fizycznym i umysłowym zapewnią jej wszelkie formy tropienia. 

Jest też z natury czujna i wykazuje się brakiem zaufania do nieznajomych, co w połączeniu z głośnym szczekaniem i instynktem terytorialnym może czynić z niej dobrego psa stróżującego.

Nie powinna mieć problemu z zaakceptowaniem dzieci, chociaż nie wykazuje też szczególnego zainteresowania zabawą z nimi – nie jest to jedna z ras, które bez problemu dogadają się z kilkulatkiem w każdych okolicznościach i cały czas będą miały energię i motywację do do zabawy, ale z drugiej strony można liczyć na jej cierpliwość w stosunku do harców “ludzkich szczeniąt”.

Reklama

Łajka rosyjsko-europejska najlepiej odnajdzie się w domu na wsi – małe, miejskie mieszkanie może być dla niej zbyt stresującym środowiskiem. Zarówno w domu, jak i na spacerze należy zwracać uwagę na odpowiednie zabezpieczenie terenu i nie puszczać łajki luzem, jeśli nie ma się co do niego pewności – to pies, który ze względu na silny instynkt myśliwski może bardzo łatwo ruszyć w pogoń za potencjalną zdobyczą.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama