Dandie Dinmont Terrier – opis rasy

Dandie dinmont terrier zwany inaczej dandie to mały pies o wielkim charakterze. Zgodnie z klasyfikacją FCI należy do grupy terierów i sekcji terierów małych i krótkonożnych.  To pies w typie westa czy teriera szkockiego. Nazwa rasy pochodzi od bohatera powieści Waltera Scotta „Guy Mannering”, pana Dinmonta, dandysa hodującego w swej posiadłości psy przeznaczone do polowań w norach. Brytyjski związek kynologiczny oficjalnie uznał rasę w 1876 r. 

Wygląd Dandie dinmont terriera

Dandie ma bardzo oryginalny wygląd. Długie, giętkie i nieco asymetryczne ciało i jakby nieco za dużą głowę. Głowa jest szeroka i mocno umięśniona. Oczy szeroko rozstawione, okrągłe z reguły ciemnobrązowe. Uszy nisko osadzone, zwisające. Kończyny proste. Tylne są dłuższe od przednich. Krótki ogon przypomina szablę. To pies raczej nieduży, wysokości  25-30cm. Masa ciała to 8-11 kg.

Dopuszczalne są dwie maści. Maść pieprzu od barwy ciemnoniebieskiej przez prawie czarną po jasnoszarą i maść musztarda od barwy czerwonobrązowej do jasnopłowej. Sierść wymaga przycinania i trymowania 3 lub 4 razy w roku. Konieczna jest więc wizyta u groomera znającego wymagania wzorca rasy. Sierść dandie jest półdługa, twarda w dotyku, z miękkim podszerstkiem. Włos ma być krzaczasty, nie powinien spływać luźno na boki. Charakterystyczny czub na głowie dodaje psu uroku. 

Charakter rasy dandie 

Dandie dinmont terrier to wyjątkowy i zabawny czworonóg. Jest czuły i wrażliwy, ale jak wszystkie teriery bardzo niezależny.

To przede wszystkim pies myśliwski. Jest aktywny i wytrzymały. Potrzebuje ruchu, pracy i towarzystwa. Trzeba mu zapewnić odpowiednią dawkę aktywności – fizycznej i umysłowej. Inaczej będzie się nudzić. W domu jest spokojny. Potrafi się wyciszyć. W porównaniu do innych terierów ma dość stabilne uosobienie. Lubi się uczyć i robi to bardzo chętnie. Jest jednak przy tym dość uparty. To pies bystry i inteligentny, chętny do współpracy, ale na własnych zasadach.

Reklama

Przywiązuje się do opiekuna i potrzebuje uwagi. Jest bardzo towarzyski. Nie powinien spędzać czasu samotnie. Jeżeli od szczeniaka go przyzwyczaimy, to na krótko można go zostawić. To urodzony łowca. Polował na wydry, króliki oraz kuny czy szczury. Nie można o tym zapominać. W stosunku do obcych jest raczej nieufny i trzyma się na dystans. Trzeba go socjalizować od dzieciństwa aby stał się psem pewnym siebie i odważnym. To doskonały pies stróżujący w wersji „alarmującej”. Najmniejszy szmer skłania go do szczekania. Jest czujny i hałaśliwy, ale za mały, by nas chronić. 

Zdrowie dandie dinmont terriera

Dandie dinmont terrier żyje około 13 lat.  Nie może mieć swobodnego dostępu do miski, bo łatwo przybiera na wadze. Długi kręgosłup może sprzyjać schorzeniom kręgosłupa. Psy te często chorują na przepuklinę krążka międzykręgowego. 

Reklama

Dandie dinmont terrier – cudowny kompan

Dandie jako pierwszy pies w życiu raczej się nie sprawdzi. Nie powinien nas zwieść jego wygląd i niewielki rozmiar. To terier przez duże T. Ma silny charakter. Wymaga konsekwentnego i stanowczego przewodnika. Poza tym doskonale nadaje się zarówno do domu z ogródkiem, jak i mieszkania. Dla seniorów i dla dzieci. Można z nim podróżować. Nie jest kłopotliwy.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama