Charcik włoski to najmniejszy z całej grupy chartów. Jego aparycja nie powinna jednak zmylić wytrawnego miłośnika zwierząt – w tym małym ciele kryje się ogromne serce, pełne intensywnych uczuć, które pies z chęcią przeleje na ukochanego opiekuna lub rodzinę!
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Charcik włoski – opis rasy
Charcik włoski to rasa, która może poszczycić się bardzo długą historią, sięgająca według niektórych aż epoki brązu, a z pewnością co najmniej czasów starożytnych i terytorium północnej Afryki. Geograficznie udało się jej podbić największe ówczesne imperia – Egipt, Grecję oraz Rzym. To właśnie od późniejszego terytorium Włoch ostatecznie ukuta została nazwa rasy.
Od tych zamierzchłych czasów chart włoski w zasadzie kontynuował politykę zawojowania świata i konsekwentnie, bezlitośnie podbijał kolejne – tym razem nowożytne – europejskie mocarstwa, takie jak Anglia, Francja czy Niemcy. Wykorzystywany był w różnych dziedzinach – jako pies myśliwski, wyścigowy, a koniec końców po prostu towarzyszący. Zagościł na stałe na arystokratycznych salonach, przez co omal nie wyginął całkowicie – bardzo modny stał się bowiem chart włoski miniaturka, którego wygodnie było nosić nie tylko mężczyznom, ale także rozkochanym w tej rasie damom dworu.
Proces coraz dalszego selekcjonowania nastawionego na jak najmniejsze rozmiary został jednak powstrzymany na początku XX wieku, a opracowanie i zaakceptowanie przez Międzynarodową Federację Kynologiczną oficjalnego wzorca rasy ostatecznie przypieczętowało dalszą hodowlę charcików włoskich, jakie znamy współcześnie.
Charcik włoski – wygląd
Charcik włoski to najmniejszy z całej grupy chartów – osiąga wysokość w kłębie zaledwie 32 do 38 cm i maksymalną masę 5 kg.
Ma krótką i miękką sierść (do tego praktycznie nie linieje, co jest niewątpliwie dużym plusem). Umaszczony jest jednolicie – w kolorze płowym (nazywanym czasem izabelowatym lub palomino), szarym klasycznym lub w odcieniu błękitu oraz czarnym. Dopuszczalne są białe, ale tylko na klatce piersiowej lub palcach.
Charcik włoski – charakter
Charcik włoski to typowy pies “do rany przyłóż” – łagodny, delikatny i spokojny, a do tego prawdziwy romantyk i wrażliwiec na czterech łapach. Tych wspaniałych cech nie należy jednak mylić z melancholijnym usposobieniem – to jednocześnie zwierzak pogodny i chętnie
angażujący się w różne aktywności i zabawy. Ponadto jest inteligentny i z łatwością i przyjemnością uczy się nowych rzeczy.
Charcik włoski bardzo się przywiązuje i potrzebuje dużo kontaktu z ludźmi. Nie lubi samotności i nie najlepiej sobie z nią radzi – absolutnie nie wchodzi w jego w przypadku w grę jakakolwiek forma izolacji od reszty domowników. W zamian odpłaca się natomiast ogromem najpiękniejszych psich wyrazów miłości oraz lojalnością i przyjaźnią na całe życie.
Jeśli chodzi o dalsze otoczenie, nie będzie raczej kłopotliwy, ponieważ z natury nie jest hałaśliwy, ale też nie wykazuje zbyt dużego zaufania w stosunku do obcych.
Charcik włoski – hodowla
Charcik włoski nie potrzebuje dużej przestrzeni życiowej – łatwo dostosowuje się do życia w mieszkaniu, chociaż oczywiście jak każdemu psu trzeba mu zapewnić regularne spacery, aby nie tylko mógł załatwić swoje potrzeby, ale także prawidłowo rozwijać się psychicznie.
Jak typowy chart jest szybki, zwinny i odnajduje się doskonale w krótkich dystansach i sprintach. W związku z tymi predyspozycjami można spróbować ćwiczyć z nim agility lub spróbować pogoni za sztuczną przynętą na torze. W przypadku charcika włoskiego szczeniaki potrzebują trochę więcej ruchu niż dorosłe psy i stosunkowo późno osiągają dojrzałość (po 3 roku życia). Mogą mieć cały czas odruchy związane z dawną, łowiecką przeszłością, warto więc uczyć je chodzenia na smyczy i pozwalać biegać swobodnie tylko na sprawdzonych, ogrodzonych terenach, jak np. psie wybiegi czy dobrze zabezpieczony ogródek.
Charcik włoski jest jedną z tych ras, które zimą mogą marznąć na spacerach, warto więc zaopatrzyć się zawczasu w specjalne ubranko, które zapewni pupilowi komfort nawet przy minusowych temperaturach. Kwestią upodobania jest natomiast stosunek do wody i potencjalnego przemoknięcia – podobnie jak buldożek francuski, charcik włoski nie jest fanem deszczu i trudno go będzie przekonać do spacerów w niepogodę.
Charcik mocno przywiązuje się do całej rodziny i z łatwością akceptuje wszystkich jej członków. Chociaż sam nie skrzywdziłby muchy, jest bardzo delikatny i to jemu łatwo może się stać krzywda, jeśli w domu jest małe dziecko, któremu brakuje wyczucia i doświadczenia w obchodzeniu się z psami. Z tego powodu nie jest idealną rasą do domu z dzieckiem.
Plusem jest fakt, że jest to rasa bardzo łatwa w pielęgnacji – należy tylko uważać na kamień nazębny, ponieważ mają do niego trochę większą skłonność. Jest to też rasa, która potrafi być wykwintnym i wymagającym smakoszem – z niektórymi jej przedstawicielami trzeba więc trochę ponegocjować zanim znajdzie się rodzaj karmy odpowiadającej obydwu stronom, a przede wszystkim dostarczającej psu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Czasami są też niestety podatne na złamania kości wynikające z ich zbyt niskiej gęstości.
Charcik włoski – cena
Cena szczeniaka charcika włoskiego w sprawdzonej, legalnie działającej hodowli, powinna wynosić między 2000 a 4500 zł. Należy się jednak uzbroić cierpliwość w oczekiwaniu na szczeniaka – w kraju jest wciąż stosunkowo mało hodowli tej rasy, a mioty zazwyczaj nie są zbyt liczne.
Alternatywą jest adopcja i śledzenie ogłoszeń w internecie w poszukiwaniu pokrzywdzonego przez los (lub częściej człowieka) psiaka i obserwowanie facebookowych grup takich jak Charty w Potrzebie.
Kocham charciki! Mam nadzieję że ich cena z czasem się obniży…:-(