Wyżeł fryzyjski jest pięknym, średniej wielkości psiakiem o półdługich włosach i silnym instynkcie myśliwskim. Pochodzi z Holandii. Charakteryzuje się wspaniałą, czarną, czekoladową, lub rudą maścią z losowo umiejscowionymi białymi znaczeniami. Jest bardzo łagodnym zwierzakiem wobec ludzi i innych zwierząt.
Wyżeł fryzyjski – charakter
Wyżeł fryzyjski jest bardzo radosnym i pogodnym psiakiem. Ma dość spory temperament, ale nie bywa raczej hałaśliwy. Jest za to bardzo czujny, dlatego jest fantastycznym psem stróżującym. Z ciekawością podchodzi do obcych, nie ma w sobie ani krzty agresji. Ich delikatne i przyjazne usposobienie sprawia, że są doskonałymi kompanami zabaw dla dzieci.
Wyżeł fryzyjski jest nazywany inaczej stabyhoundem i jest znany z wielkiej delikatności, nawet podczas polowań, kiedy przynosi upolowaną zwierzynę w pysku. Obchodzi się z nią delikatnie i nie zaciska mocno zębów.
Jest to zatem doskonały pies nie tylko wystawiający zwierzynę, ale również świetny pies myśliwski. Bardzo dobrze czuje się w wodzie, pływanie jest dla niego pestką. Chętnie aportuje z wody. Łatwo uczy się nowych sztuczek i bez większego problemu opanuje dobrą stójkę (pozycja zastygnięcia w bezruchu, tak, by nie spłoszyć zwierzyny). Najlepiej jednak udać się od razu ze zwierzakiem na szkolenie, tak, by w pełni wydobyć ich potencjał.
Psiaki te nie sprawiają większy problemów i są naprawdę łatwe do ułożenia, a co za tym idzie, polecane dla mało doświadczonych opiekunów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z temperamentu psiaka. Nie jest to pod żadnym pozorem pies kanapowy. Uwielbia być w ciągłym ruchu i źle znosi stagnację. Wyżły fryzyjskie mają bardzo delikatną psychikę i nie lubią tak zwanej „twardej ręki”, dlatego podczas wybierania szkoły szkoleniowej, koniecznie przyjrzyj się bliżej temu, w jaki sposób traktowane są zwierzęta.
Najlepsze dla wyżła będzie szkolenie w łowisku, czyli zgodnie z naturalnymi skłonnościami tej rasy. Jest to jednak pies, który, nawet jeśli nie będzie uczestniczył w polowaniach z opiekunem, może brać udział w konkursach dla psów myśliwskich. Ważne jest, żeby zapewnić mu jakieś zajęcie i wysiłek intelektualny, w innym razie zaprzepaścimy potencjał tego wspaniałego psa, a on sam będzie bardzo znudzony.
Innymi słowy, wyżły świetnie sprawdzą się jako psy rodzinne, ale powinna być to rodzina aktywna, to znaczy taka, która zapewni psiakowi minimum dwie godziny aktywnego ruchu dziennie.
Wyżeł fryzyjski zdrowie i żywienie
Jest to generalnie zdrowa rasa, choć jeszcze niedawno miewała problemy z padaczką. Obecnie zdarza się, że przedstawiciele tej rasy miewają problemy z dysplazją stawów i zwyrodnieniami, ale prawdę mówiąc są to dość typowe schorzenia dla średnich i większych ras.
Jeśli zaś chodzi o żywienie, nie jest to szczególnie wymagający psiak. Oczywiście potrzebuje wysokokalorycznej karmy, ale poza tym nie ma szczególnych wymagań. Trzeba za to pamiętać, że w przypadku aktywnie polujących psów, konieczna będzie większa ilość energii. Bardzo dobrze będzie się czuł na diecie BARF, ale dobrze sprawdzą się też wysoko mięsne mokre puszki. Karma sucha jest odradzana, zresztą nie tylko w przypadku tej, ale też każdej innej rasy z uwagi na to, że przyczynia się do chorób nerek.
Stabyhoun – historia
Wszystkie wyżły fryzyjskie pochodzą ze wschodniej i południowo wschodniej części Fryzji, czyli północnej części Holandii. Najprawdopodobniej wywodzą się od spanielopodobnych psów gończych, które zostały przywiezione przez Hiszpanów, ale nie ma co do tego pewności.
Na terenach Fryzji psy zwane stabyhoundami były jednak znane od wieków, jako, że były używane podczas pieszych polowań na drobną zwierzynę, przede wszystkim na ptactwo. Non stop towarzyszyły myśliwym i świetnie aportowały.
Niestety pod koniec XIX wieku zostały praktycznie całkowicie wyparte przez bardziej popularnej rasy sterów i wyżłów. Niewielki odsetek przetrwał w wiejskich gospodarstwach, ponieważ świetnie radziły sobie z łapaniem gryzoni i kretów.
Pierwszy raz zaprezentowano rasę w 1942 roku na wystawie, a niedługo później rasa została wpisana do księgi rodowodowej.
Współcześnie są to nadal popularne i lubiane psy, ale niestety tylko w swojej ojczyźnie, Holandii. Co prawda pierwsza suczka przyjechała do Polski ze Szwecji w 2003 roku, ale mimo wszystko jest to w naszym kraju niezwykle rzadka rasa.
Fryzyjczyk – pielęgnacja
Pielęgnacja jest naprawdę mało skomplikowana. Trzeba przede wszystkim pamiętać o regularnym czesaniu i okresowych kąpielach, które nie powinny odbywać się jednak częściej, niż co kilka miesięcy.
Wyżły południowe – cena
Niestety w Polsce nie ma żadnej oficjalnej hodowli, dlatego szczeniaka trzeba sprowadzać zza granicy. Czas oczekiwania może wynosić conajmniej kilka miesięcy. Cena szczeniaka to około 1200 euro.
Waga i wymiary
Psy ważą około 20 kg, suczki 18 kg.
Wielkość psa to 53 cm, suczki 50 cm.
Przeciętnie przedstawiciele tej rasy żyją od 12 – 14 lat.
Miesięczne utrzymanie rasy to koszt od 100 – 150 zł miesięcznie (nie licząc kosztów weterynaryjnych).