Chart Szkocki - wygląd

Chart szkocki (deerhound) – cena, szczeniaki, hodowla)

Chart szkocki to pies, którego historię możemy częściowo poznać dzięki samej nazwie – w wersji polskiej wskazuje ona co prawda jedynie na geograficzne pochodzenie tej rasy, ale już oryginalne brytyjskie określenie, czyli “deerhound” – podobnie jak występujące u innych ras fragmenty takie jak “bull” czy “wolf” – wprost nakierowuje na myśliwską przeszłość tych psów. Jakiego rodzaju towarzyszami są psy, których przodkowie polowali na jelenie na wyspach Zjednoczonego Królestwa? 

Chart Szkocki – opis rasy 

Chart szkocki powstał oczywiście na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie określany jest mianem deerhound. Nazwa jasno wskazuje na jego pierwotną funkcję, jaką było polowanie na dziką zwierzynę, w tym m.in. właśnie jelenie. 

Prawdopodobnie jego korzenie sięgają dawnych chartów celtyckich – wśród jego bliskich krewniaków znaleźć można w związku z tym wilczarza irlandzkiego i greyhounda. Pierwsze wzmianki pisemne pojawiły się natomiast w kronikach historycznych z XVI wieku, a po kryzysowej sytuacji z przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to rasa zagrożona była wyginięciem, pod koniec XIX wieku oficjalnie zatwierdzono wzorzec charta szkockiego. 

Chart Szkocki – wygląd 

Po charcie szkockim od razu widać, że jest przystosowany do trudnych warunków, jakie wynikały z jego myśliwskiej przeszłości. To pies dobrze zbudowany, silny i duży – pies osiąga wysokość w kłębie co najmniej 76 cm, a suka minimum 71 cm. Ich waga to odpowiednio ok. 45,5 kg i ok. 36,5 kg. 

Jest to rasa szorstkowosa, o grubej, dosyć sztywnej i kudłatej sierści. Dopuszczalne są różnorodne umaszczenia: od piaskowych lub płowych odcieni rudego, przez jaśniejszy szary, na niebieskim i ciemnym szarym kończąc. Mogą też pojawić się białe plamy na końcówce ogona i łap czy na klatce piersiowej. 

Reklama

Chart Szkocki – charakter 

Chart szkocki to pies, który łączy w sobie wiele bardzo pozytywnych cech, które pozornie mogą się wydawać sprzeczne. Jest z jednej strony opanowany, o zrównoważonym temperamencie i do tego bardzo cierpliwy, a z drugiej nie jest bynajmniej zachowawczym ponurakiem, a wręcz przeciwnie – jest bardzo życzliwy, przyjazny i radosny. 

Chart szkocki nie wykazuje tendencji ani do agresji ani do dominacji i potrzebuje bliskiej relacji z opiekunem. Nigdy nie zabiega jednak o jego uwagę w natrętny czy natarczywy sposób. 

Reklama

Mimo myśliwskiej przeszłości, która wpływa na wykształcenie u psa dużej samodzielności i niezależności myślenia, jest to rasa raczej posłuszna swojemu opiekunowi i stosunkowo podatna na wszelkie formy szkolenia. Jest też inteligentny, więc nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem oczekiwań opiekuna. Trening powinien natomiast być urozmaicony, ponieważ łatwo może go znudzić. Zakazane są także wszelkie formy przymusu i przemocy – nie tylko jest to przeciwskuteczne, ale po prostu nieodpowiednie w stosunku do jakiegokolwiek psa czy zwierzęcia. 

Chart Szkocki – hodowla 

Chart szkocki jest tolerancyjny, spokojny i cierpliwy, więc dobrze odnajdzie się w domu z dzieckiem. Ze względu na swoją pokojową naturę nie będzie mieć też problemu z zaakceptowaniem innych zwierząt domowych. 

Łatwo dostosowuje się do różnych warunków i odnajdzie się nie tylko w domu z dużym ogrodem, ale także w mieszkaniu. Warunkiem podstawowym w obydwu przypadkach jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu – tego potrzebuje dosyć dużo, aby być szczęśliwym i zdrowym i wypuszczanie go na podwórko nie będzie w stanie tej potrzeby zaspokoić. Dodatkowo negatywnie wpłynie to na normalny przebieg procesu socjalizacji i odbije na kondycji psychicznej psa, który potrzebuje regularnego kontaktu z bodźcami zewnętrznymi – innymi zapachami, zwierzętami, miejscami i ludźmi. 

Chart szkocki bardzo doceni opiekuna, który również prowadzi aktywny tryb życia i będzie dobrym towarzyszem wycieczek pieszych czy rowerowych, a także w trakcie biegania. Oczywiście jak w przypadku każdej rasy, której przeszłość związana jest z polowaniami, ciągle jest u niego silny instynkt myśliwski. Nie warto w związku z tym ryzykować ucieczki psa w pogoni za potencjalną zdobyczą i należy zawsze prowadzić go na smyczy, jeśli nie ma się 100% pewności, że teren jest dobrze zabezpieczony i pies nie będzie miał jak się wydostać. 

Reklama

Chart szkocki z natury jest raczej spokojny, ale poza wymaganiami dotyczącymi ruchu, potrzebuje też codziennej dawki stymulacji intelektualnej. Jeśli zostanie pozbawiony bodźców i zajęcia, z nudów może zacząć niszczyć swoje najbliższe otoczenie. 

Jeśli chodzi o zdrowie, należy uważać na typową u dużych ras psów tendencję do rozszerzenia i skrętu żołądka – aby tego uniknąć, pies zawsze powinien mieć zapewniony odpoczynek przed i po jedzeniu. Warto zadbać też o wygodę czworonoga w trakcie posiłku i zakupić specjalny stelaż na miski, tak aby nie musiał nienaturalnie schylać się do jedzenia czy picia. 

Poza tym pielęgnacja jest dosyć prosta – wystarczy systematyczne czesanie (np. 1-2 razy w tygodniu), czyszczenia uszu i w razie potrzeby przycinanie pazurów (jeżeli nie może ich ścierać w naturalny sposób o twarde podłoże na spacerze). 

Średnia długość życia tej rasy to około 9-11 lat. 

Reklama
Reklama

Chart Szkocki – cena 

Cena charta szkockiego powinna wynosić między 3000 a 5000 złotych. Niższe ceny zawsze powinny wzbudzić podejrzenia u potencjalnego kandydata na opiekuna psa. Jeśli kwota jest niższa niż standardowo, istnieje bardzo duże ryzyko, że decydując się na zakup takiego szczeniaka, wesprze się finansowo pseudohodowlę. W takiem miejscu zwierzęta traktowane są okrutnie, a sam klient nigdy nie ma pewności, jakie problemy zdrowotne lub psychologiczne mogą w przyszłości spotkać takiego psiaka. Dużo lepiej jest zainteresować się adopcją psa i śledzić systematycznie internetowe ogłoszenia w tej kategorii czy też grupy Facebookowe takie jak “Charty w potrzebie”.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dalmatyńczyk – opis rasy

Klasyfikacja FCI grupa VI, sekcja 3, nr wzorca 153. Ten cętkowany pies to wulkan energii potrzebujący [...]

Poitevin - opis rasy psa

Poitevin to rasa psa gończego, wyhodowana we francuskim regionie o tej samej nazwie co pies [...]

Irlandzki Spaniel Dowodny- opis rasy

Spis treści: ( kliknij aby przejść )Irlandzki spaniel wodny – charakterIrlandzki spaniel wodny - zdrowie i żywienieSpaniel irlandzki [...]

Otterhound - opis rasy psa

Poszukujesz psa energicznego, figlarnego i spragnionego codziennej dawki ćwiczeń? Otterhound może być zwierzakiem właśnie dla [...]

Dodaj komentarz

Reklama