Porcelaine – opis rasy psa

Porcelaine, nazywany jest również czasem “psem z Franché-Comté”. Wcześniej pies nosił nazwę briquets francs-comtois, a obecną nazwę przyjęto w XIX wieku. Jest to ściśle związane z pochodzeniem tego niezwykłego psa gończego. Jej przodkami są m.in., wymarłe już, rasy takie jak montaimboeuf czy talbot.

Pies Porcelaine – opis rasy

Od początku najczęściej porcelaine był wykorzystywany do polowania na jelenie, niedźwiedzie oraz zające. Jego zadaniem było płoszenie i zaganianie zwierzyny. Rasa ta została stworzona w graniczącej ze Szwajcarią francuskiej prowincji na przełomie XVII wieku. Fakt ten, czyni z  porcelaine’a najstarszego znanego francuskiego posokowca. Zaliczony został do 6 grupy w klasyfikacji FCI. Rasa ta niemal zniknęła podczas rewolucji francuskiej. Wówczas to działania wojenne przyczyniły się do niemal zaprzestania hodowli tych niezwykłych psów. Porcelaine to doskonały czworonóg do polowania na niemal każdy rodzaj zwierzyny. Mimo tego, jest on mało popularną rasa w Polsce. 

Charakter Porcelaine’a

Porcelaine odznacza się bardzo silnym charakterem i ogromną energią podczas pracy, a spokojem w domu. Wobec rodziny, w tym dzieci, porcelaine jest łagodny i przyjazny. Jednakże, nie wolno zapomnieć, że jest to pies stworzony jako myśliwski. Z tego też powodu należy traktować go przede wszystkim jako psa pracującego, a nie wyłącznie jako psa do towarzystwa. Jest idealnym towarzyszem osób starszych oraz przyjacielem w zabawie dla małych dzieci. Nie jest specjalnie „szczekliwy”, co powoduje, że nie odnajdzie się raczej w roli psa do pilnowania. W relacjach z innymi psami przyjacielski i bez skłonności do agresji. Jego stadna natura sprawia, że wśród innych psów czuje się bezpiecznie. Kocha przyrodę, świeże powietrze, rozległe przestrzenie, las i pola. Przemierza je z nosem ,,przyklejonym” do ziemi. By nie zatracił nie tylko swych umiejętności łowieckich, ale przede wszystkim dobrego humoru, trzeba mu zapewnić codziennie przynajmniej godzinę nieskrępowanego spaceru na świeżym powietrzu. Jednakże co ciekawe, w odróżnieniu do wielu innych ras psów dla porcelana istnieje także życie poza polowaniem. Powrót do domu oznacza możliwość rozkoszowania się życiem rodzinnym. Porcelaine ma raczej nieskomplikowany charakter oraz jest dosyć towarzyski. Dlatego też niezbędnym jest, aby zapewnić mu miejsce w życiu całej rodziny. Z przyjemnością zajmie miejsce obok nas na kanapie podczas seansu filmowego lub spędzi czas leniuchując z nami w sypialni.  Jest to rasa uznawana za posłuszną i raczej spokojną podczas codziennego życia. Porcelaine doskonale odnajduje się również w zajęciach z zakresu obiedience, dog trekkingu czy dog bikingu czy detekcji użytkowej. Dlatego też decydując się na tę rasę należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy możemy zapewnić psiakowi wystarczającą dawkę aktywności fizycznej. Wspólna zabawa na świeżym powietrzu to doskonały sposób, aby zapewnić psiakowi ruch, a także miło i przyjemnie spędzić wspólnie czas. Jest to również świetna okazja, aby zadbać o waszą wspólną relację i więź. Psiak będzie posłusznie wykonywał polecenia oraz postępował według naszych wskazówek. Ma to bezpośrednie odzwierciedlenie w wysokiej inteligencji jaką cechują się psiaki tej rasy. Co niezwykle ważne, porcelaine jest psem o delikatnej psychice bez skłonności do dominacji. Ma to duże znaczenie w momencie wyboru techniki pracy z tym posokowcem. Jego przyszły właściciel powinien być stanowczy i konsekwentny, ale zarazem wesoły, miły, opiekuńczy i przede wszystkim spokojny. Uległy, przyjacielski oraz poszukujący towarzystwa porcelanie może mieć trudności w nauczeniu się przebywania samemu w domu. Należy uczyć go tego od samego początku wspólnej drogi ze szczeniakiem. Ważnym jest, aby też nie było jego stałym rytuałem zostawanie samemu przez całe dnie. 

Porcelaine – zdrowie i pielęgnacja

Dbanie o tego gończego psa nie jest zbyt skomplikowane. Jego sierść jest łatwa w utrzymaniu i wymaga minimalnej i pielęgnacji. Brak podszerstka sprawia jednak, że nie są to psy które mogą spędzać cały rok w kojcu. W okresach cieplejszych, wiosenno – letnich kojce zewnętrzne mogą być dla nich przyjemne i użyteczne, ale jako miejsca czasowego pobytu. Porcelane’a to zdrowa rasa, bez ryzyka poważnych wrodzonych wad genetycznych. Odpowiednio żywione i w odpowiedniej ilości dożywają mniej więcej 12-13 lat. Chcąc jednak, aby nasz psiak pozostał w dobrej kondycji fizycznej, a także psychicznej należy pamiętać o tym, że rasa uwielbia ruch. Jest to nieodłączny element ich życia. Porcelane’a zaliczamy do grona psów średniej wielkości. To pies gończy do wypłaszania małej zwierzyny, o bardzo dystyngowanej sylwetce i mocnej budowie ciała Ich maksymalna wysokość wynosi około 58 cm, a waga waha się do 30 kg. Cechą charakterystyczną dla tej rasy jest krótka i przylegająca sierść, białe umaszczenie z miejscowymi jasno rudymi plamami. Cętki te możemy zaobserwować przede wszystkim na uszach psiaka. Oczy u porcelaine są średniej wielkości o intensywnej ciemnej barwie. Podczas pielęgnacji szczególną uwagę należy zwrócić na uszy psiaka. Ze względu na ich nietypową budowę należy dbać o ich czystość regularnie. Regularnie należy obcinać pazury, aby nie dopuścić, by osiągały długość, przy której mogłyby sprawiać psu ból. Koniecznym jest też, aby dbać o higienę zębów, sprawdzając regularnie czy nie tworzy się kamień nazębny. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że porcelaine należy do ras, które tracą niewiele sierści. Z pewnością jest to istotna informacja dla osób szczególnie dbających o czystość w swoim otoczeniu.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Kerry blue terrier - opis rasy

Kelly blue terrier jest średniej wielkości terrierem o niezwykłej sierści, która naprawdę wygląda, jakby była [...]

Dodaj komentarz

Reklama