PARSON RUSSELL TERRIER PIELĘGNACJA I ZDROWIE

PARSON RUSSELL TERRIER – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa III, sekcja 1, nr wzorca 339.

To wyjątkowo żywiołowy pies. Parson russell terrier jest czworonogiem wymagającym, a związane jest to bezpośrednio z jego szalonym temperamentem i pobudliwością.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Rasa parson russell terrier została stworzona przez pastora John’a (Jack’a) Russell’a pochodzącego z hrabstwa Devon, znajdującego się na terenie Anglii. Wielebny żył w XIX wieku, a zmarł w 1883 roku i mniej więcej na ten okres przypada powstanie tych czworonogów. John Russell był wielkim miłośnikiem kynologii i dlatego też był jednym z założycieli Kennel Clubu wywodzącego się z Wielkiej Brytanii. Gdy pastor był w wieku studenckim stał się posiadaczem niedużej białej terierki imieniem Trump. Jej usposobienie i więź jaka ich połączyła wywarły ogromne wrażenie na wielebnym. Do końca swoich dni opisywał ją jako pies idealny. Dlatego zapragnął stworzyć czworonogi posiadające wszystkie jej cechy związane z wyglądem zewnętrznym jaki i usposobieniem. W związku z tym zaczął on krzyżować użytkowe teriery biorąc pod uwagę głównie ich cechy użytkowe aniżeli fizjonomię. Początkowo pojawiały się różnorodne mioty, ponieważ tworzyły je osobniki krótko- oraz wysokonożne. Dlatego w tamtym czasie nazywano te psy jako „working terriers” (pracujące teriery). Obecna nazwa rasy zaczęła pojawiać się dopiero w latach 30. XX wieku.

Wzrost popularności parson russell terriera zarejestrowano po II wojnie światowej, choć na tamten moment zwierzęta te nie były uznawane za rasę. Kennel Club zaakceptował czworonogi te dopiero w roku 1990, nazwano je wtedy „Parson Jack Russell Terrier”. 

Musiało minąć 10 lat by podzielono zwierzęta te na dwie odrębne rasy, mianowicie na krótkonogie jack russell terrier’y oraz długonogi parson russell terrier’y (choć głownym kryterium podziału był ogólny wzrost psów i proporcje ich sylwetek).

Reklama

Czworonogi te dawniej wykorzystywane były do tępienia gryzoni, jak również brały one udział w polowaniach. W myślistwie używano je jako zwierzęta norujące. Oznacza to, że wypędzały lisy czy borsuki z ich nor. Obecnie parson russell terrier to przede wszystkim pies do towarzystwa oraz psi sportowiec. 

W Polsce zwierzę to jest dość znane i popularne. Na obszarze naszego kraju można spotkać wiele dobrych, profesjonalnych hodowli tych czworonogów. Osobniki pochodzące z tych miejsc cechują się bardzo dobrym eksterierem, jak również charakterem. 

Reklama

Ciekawostki: W okresie gdy parson russell terrier były psami głównie myśliwskimi przywożono je na miejsce polowania w workach, torbach jutowych, które umieszczano na końskim grzbiecie. 

Dwa psy w typie tej rasy są pupilami małżonki księcia Karola czyli księżnej Kornwalii: Camilli Parker – Bowles. Żona księcia wzięła je prosto ze schroniska i obecnie noszą one imiona: Beth oraz Bluebell.

Pierwszym psem, który zdobył obydwa bieguny był właśnie parson russell terrier. Należał on do znanego, angielskiego podróżnika i odkrywcy – Ranulpha Fiennesa.

PARSON RUSSELL TERRIER WYGLĄD:

Parson russell terrier to zwierzę o budowie ciała jednoznacznie wskazującej zdolność szybkiego biegania oraz dużą wytrzymałość. Jego tułów ma długość większą niż wysokość jaką osiąga w kłębie. Natomiast fragment mierzony od trufli nosowej jest zdecydowanie krótszy aniżeli odległość od jego stopu po guz potyliczny. Głowa zbudowana jest z płaskiej czaszki, której szerokość określana jest jako średnia. Dodatkowo zwęża się ona w stronę oczu psa. Parson russell terrier ma stop wyraźnie zaznaczony oraz bardzo silne szczęki i żuchwę (obie te części odznaczają się doskonałym umięśnieniem). Uzębienie u czworonoga tej rasy tworzy zgryz nożycowy, o regularnej budowie z kompletną liczbą zębów. Nos u tego zwierzęcia zawsze jest koloru czarnego. Małe uszy przypominają swym kształtem literę „V”, ich grubość jest określana jako średnia, opadają one do przodu, natomiast zazwyczaj noszone są w sposób zwarty na głowie psa. Parson russell terrier to zwierzę o oczach migdałowatych, głęboko osadzonych na głowie psa, w kolorze ciemnym, których wyraz wykazuje dużą bystrość oraz inteligencję. Szyja ma szlachetny wygląd, o doskonałym umięśnieniu. Jej długość jest proporcjonalna do całego ciała zwierzęcia ale w okolicach łopatek zdecydowanie poszerza swój kształt. Czworonóg ten ma tułów proporcjonalny, grzbiet z kolei cechuje się mocną budową ale jest przy tym on gęsty i prosty. Lędźwie parson russell terrier też ma mocne lecz równocześnie lekko wysklepione. Średnio głęboka klatka piersiowa nie dosięga okolicy poniżej łokcia zwierzęcia. Ogon dotychczas był kopiowany lecz obecnie zakazano, co oznacza, że jest średniej długości i prostej budowy. Cechuje się on grubym obwodem u nasady i cieńszym odcinkiem na jego końcu. Kończyny psa tej rasy są usytuowane w sposób szeroki ale umiarkowany. Hodowcy określają je, że są dobrze podstawione pod tułowiem czworonoga. Jego długie łopatki są ułożone w sposób skośny na grzbiecie tego zwierzęcia. Natomiast kończyny tylne są mocne, muskularne, a ich kątowanie określane są jako dobre. 

Reklama

Akceptowany typ umaszczenia to: całkowicie biała, ewentualnie takie z przewagą koloru białego, z łatami o odcieniach – płowych, cytrynowych lub czarnych. Mogą pojawiać się osobniki, które mają na swej sierści kombinacje tych trzech barw. Dopuszczalne łączenia to te nie wychodzące po za głowę psa oraz jego nasadę ogona. 

Szata u rasy parson russell terrier występuje w dwóch typach: krótkowłosej oraz szorstkowłosej. Pojawiają się także osobniki o sierści złamanej czyli o włosach pośrednich między gładkimi, a szorstkimi. Z wyglądu przypomina ona typ krótki lecz w dotyku jest szorstka (może także tworzyć coś na kształt bródki oraz brwi).

Dorosły samiec parson russell terriera osiąga 36 cm wysokości w kłębie, natomiast suki są wysokie na 33 cm. 

Średnia długość życia psa tej rasy wynosi 14 – 15 lat. 

Reklama
Reklama

Cena szczenięcia z rodowodem to 1900 – 3500 zł, a średni koszt utrzymania to 150 – 200 zł miesięcznie.

PARSON RUSSELL TERRIER PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Parson russell terrier nie jest bardzo wymagającym zwierzęciem w kwestii pielęgnacji. Osobniki krótkowłose powinny być wyczesywane tylko od czasu do czasu, głównie w sezonach silnej wymiany okrywy włosowej. Niestety czworonóg ten linieje dość często, a wymiana jego sierści jest obfita. Osobniki szorstkowłose (które są bardzo popularne) nie są aż tak kłopotliwe. Jedynym zabiegiem jaki powinien być im wykonywany jest trymowanie dwa razy do roku. Oczywiście jeżeli właściciel posiada takie umiejętności może wykonywać ten rodzaj pielęgnacji własnoręcznie. Natomiast osoby nie będące pewne swej zręczności i kompetencji w tym zakresie mogą oddawać zwierzęta do profesjonalnych salonów groomerskich. Drugim najważniejszym zabiegiem prozdrowotnym jest kontrola stanu uzębienia czworonoga. W tym przypadku bardzo ważna jest regularność.

Rasa ta ma predyspozycje do pojawiania się u niej chorób na poziomie genetycznym. Do jednej z nich zaliczane jest zwichnięcie rzepki kolanowej czy chociażby wszelkie stany patologiczne związane z siatkówką oka. Pojawiają się osobniki, które borykają się z epilepsją (czyli stanem chorobowym układu nerwowego).

Żywiąc parson russell terriera należy skupić się na zwierzęta w młodym wieku. Karma im podawana powinna być dobrej jakości. Z kolei dorosłe czworonogi nie mają szczególnych wymagań na tym poziomie. Jedynym ważnym szczegółem jest fakt, że opiekunowie powinni uważać na składniki wywołujące alergie.

PARSON RUSSELL TERRIER CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Parson russell terrier to pies cechujący się dużą żywotnością, zaciętością, ogromną energią wewnętrzną oraz nieustępliwością. Wygląd jego jest określany mianem „uroczy” ale to bardzo silne i twarde zwierzę. Dlatego osoby mające skłonności w rozpieszczaniu psów oraz o miękkim sercu mogą mieć spore kłopoty wychowawcze z tą rasą.

Jego silnie pobudzone usposobienie może powodować, że parson russell terrier będzie się szybko rozpraszać w trakcie wykonywania komend. Jednakże jest to bardzo inteligentny czworonóg o dużej zdolności szybkiego uczenia się. W stosunku do swojej rodziny wykazuje czuły sposób bycia, ponieważ kocha on towarzystwo człowieka. Mimo wszystko nie radzi on sobie z marazmem, bezruchem oraz nudą. 

Parson russell terrier nie jest cierpliwy w stosunku do osób nie potrafiących się z nim komunikować. Natomiast w momencie skarcenia go, zamyka się w sobie i to stosunkowo mocno. 

Pies tej rasy często bierze udział w sportach typu agility. Można spotkać osobniki także uprawiające flyball oraz frisbee. Choć miewa on charakter trudny do opanowania pojawia się także w miejscach takich jak: ring obedience i we wszystkich pokrewnych dyscyplin związanych ze sportowym posłuszeństwem. 

Parson russell terrier nie jest zwierzęciem typu: kanapowiec. To doskonały towarzysz osób aktywnych fizycznie, lubiących ruch na świeżym powietrzu i takich chcących brać udział w psich sportach.

Nie jest to odpowiedni pupil dla rodzin z maleńkimi dziećmi. Temperament tego psa nie jest właściwy do przebywania z maluchami. Natomiast większe dzieci czy nastolatki potrafią doskonale dogadać się z tą rasą. Z kolei seniorzy ze względu na swój wiek, ograniczenia ruchowe mogą mieć duże problemy w opanowaniu i ujarzmieniu temperamentu parson russell terriera. Również osoby mające wypielęgnowane ogródki nie powinny brać pod swój dach czworonoga tej rasy. Związane jest to z jego zapędami oraz zamiłowaniem do kopania za zwierzętami ziemnymi (należy pamiętać, że parson russell terrier to pies typu norowiec)

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama