francuski pies dowodny opis rasy

Barbet – opis rasy, cena, hodowla, szczeniaki

Barbet bywa często mylony z pudlem. I faktycznie, nieostrzyżony pudel jest do barbety bardzo podobny. Barbety to psy myśliwskie, które fantastycznie radzą sobie z aportowaniem z wody. Są średniej wielkości i mają piękną, falowaną sierść. To bardzo inteligentne psiaki, którym humor dopisuje prawie przez cały czas. Uwielbiają spędzać czas z całą rodziną, szczególnie jednak z dziećmi. Nie wykazują żadnych oznak agresji i mają dość silny temperament. 

Barbet charakter 

Barbet jest psiakiem bardzo zrównoważonym i spokojnym, zarówno w stosunku do ludzi, jak i do innych zwierząt. Jest bardzo pogodny i wesoły, uwielbia towarzystwo ludzi i innych zwierzaków. Bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i jest czasami istnym wulkanem energii. Nie jest szczególnie aktywny, ale lubi porządny spacer. Jest to psiak naprawdę odporny na niskie temperatury i deszczową pogodę, jednak bardzo źle znosi upały. 

Psiaki tej rasy uwielbiają pływać. Uwielbiają pływanie na tyle, że mogłyby dosłownie zamieszkać w wodzie. Mają również fantastyczny węch i nadal sprawdzą się świetnie jako psy polujące na wodne ptactwo. Uwielbiają aportować i wywłaszczać zwierzynę. Barbety świetnie bawią się uprawiając agility, warto rozważyć taką formę sportu dla tej rasy. 

Ciekawostką na temat tej rasy będzie z pewnością to, że u barbetów jako pierwszych udało się przeprowadzić sztuczne zapłodnienie. Miało to miejsce w 1780 roku i dokonał tego włoski naukowiec nazywający się Lazzaro Spallanzani (żył od 1729 do 1799 roku). 

Barbet pies – wychowanie 

Barbety są bardzo inteligentnymi psiakami, które bardzo szybko się uczą, a ich szkolenie i wychowanie nie jest trudne. Przede wszystkim należy stawiać psiakowi jasne granice, ale należy to robić delikatnie i z cierpliwością. Psiak ten bardzo źle znosi wszelkie formy nacisku. 

Barbet odnajdzie się dobrze zarówno na wsi, jak i w mieście. Potrzebuje jednak dość długich, regularnych spacerów. Początkujący opiekunowie bez problemu sobie z nim poradzą, jednak nie powinien on znaleźć się w domu, w którym przez większość czasu będzie przebywał sam. Samotność znosi bardzo źle i skutkuje ona nie tylko niszczeniem rzeczy, ale również innymi problemami behawioralnymi. 

Reklama

Barbet – historia 

Nie można dokładnie sprecyzować pochodzenia barbeta. Psy podobne do niego istniały już w średniowieczu i zajmowały Portugalię, Francję, Hiszpanię i Włochy. Teorii na temat ich pochodzenia jest conajmniej kilka. Niektórzy uważają, że przybyli oni z Rzymianami, inni uważają, że pochodzą one z Azji. 

Nazwę „barbet” można spotkać jednak we francuskich źródłach z XIX wieku. Mniej więcej w tym czasie psiaki te zyskały popularność na francuskim dworze. Ten pies do polowań na ptactwo wodne był istnym hitem. Barbety zapoczątkowały rasę pudli! Przyczyniły się również do powstania spanieli wodnych, nowofunlanda i broszina! Obecnie barbety są przede wszystkim popularne we Francji. W Polsce działa obecnie kilka hodowli, ale nie jest to u nas popularna rasa. 

Reklama

Barbet – zdrowie i żywienie 

Barbetów nie jest zbyt dużo, przez co ich problemy zdrowotne nie są zbyt dobrze poznane. Raczej są to psy zdrowe, ale miewają problemy z dysplazją bioder i łokci. Mogą również cierpieć na zaćmę i jaskrę, szczególnie w późniejszym wieku. Bardzo rzadko, ale jednak zdarzają się przypadki padaczki. 

Żywienie nie jest w przypadku tej rasy wymagające. Barbety świetnie czują się na dobrej jakości karmie komercyjnej, ale również świetnie odnajdą się na diecie BARF

Barbet – pielęgnacja 

Pielęgnacja barbeta jest dość wymagająca, szczególnie, jeśli chodzi o pielęgnację futra. Podobnie jak pudel, barbet nie linieje, przez co co kilka tygodni trzeba go strzyc. Konieczne jest również regularne czesanie jego sierści, ponieważ ma ona silną tendencję do filcowania się, szczególnie po pływaniu, które barbet uwielbia. Do czesania trzeba psiaka przyzwyczajać od małego, ponieważ później będzie to o wiele trudniejsze. Co ciekawe, szczeniaka zaleca się całkowicie ogolić w wieku mniej więcej 4 – 6 miesięcy, żeby sierść rozwinęła się prawidłowo. 

Kąpiel powinna się odbywać przy każdym strzyżeniu, czyli mniej więcej co 2 miesiące. Warto zwrócić szczególną uwagi na jego uszy, które maja niestety tendencje do infekcji. Pielęgnacji wymagają także oczy, które należy przemywać co kilka dni zwilżonym wacikiem, a także pazury, które trzeba obcinać regularnie co kilka tygodni. 

Reklama

Pielęgnacji wymagają też oczywiście zęby psiaka, które powinnny być regularnie czyszczone. Polecane są też specjalne gryzaki stomatologiczne dla psiaków. 

Barbet – opis rasy 

W przypadku barbeta określono minimalny wzrost na 58 cm w przypadku psów i na 53 cm w przypadku suczek. Waga powinna oscylować od 20 – 25 kg, jednak nie są to sztywne ramy. Jego średnia długość życia wynosi 12 lat. 

Szata barbeta jest długa, wełnista i wymaga strzyżenia. Tworzy charakterystyczne sznurki, które rosną aż do ziemi. Jednak od lat strzyże się barbety, żeby długa sierść nie utrudniała im funkcjonowania. 

Barbet cena 

Cena szczeniaka tej rasy zaczyna się od 4000 zł. Jego miesięczne utrzymanie to koszt od 130 – 150 zł miesięcznie.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Bolończyk - opis rasy, charakter

Bolończyk jest delikatnym i prześlicznym psiakiem do towarzystwa. Charakteryzuje go falowana, śnieżnobiała sierść i ciemne, [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama