Sennik kot - co oznacza?

Sennik koty – co może znaczyć sen o kotach?

Koty są tajemniczymi istotami, które rozsiewają wokół siebie aurę magii i wyjątkowości. Wynika to z ich historii, która często była łączona z magią. Uważało się, że koty potrafią kontaktować się z zaświatami, że są wcieleniem diabła (czarne koty w średniowieczu), a nawet, że są bogami (starożytny Egipt). Nic dziwnego, że z takim zapleczem kulturowym zastanawiamy się nad tym, co może oznaczać, kiedy przyśni się nam kot. Sen o kocie można interpretować na wiele sposobów i dzisiaj opowiem o kilku z nich. Pamiętajcie jednak, że jest to tylko zabawa! 

Sennik kot – co oznacza? 

Niestety historia kota dachowca w naszym, słowiańskim kręgu kulturowym jest dość skomplikowana, innymi słowy, koty nie miały u nas łatwego życia. Przez wieki były posądzane o przynoszenie pecha, fałsz i nieszczerość. Nie pomógł też fakt, że było to zwierzę silnie skojarzone wiedźmami, a co się z tym wiąże – z magią, urokiem i nieszczęściem. 

Wyżej wymienione skojarzenia są kluczowe, by zrozumieć postrzeganie kota w senniku. To właśnie one odpowiadają za to, jak obecnie są interpretowane sny o mruczkach. 

Sennik koty – co z innymi krajami? 

Okazuje się, że nie w każdym kręgu kulturowym koty są kojarzone z nieszczęściem i problemami. Japonia jest najlepszym przykładem tego, że mruczki są w niektórych zakątkach świata uwielbiane od wieków. Kojarzycie może Maneki – Nekoma? To charakterystyczny, kolory kotek z machającą łapką, który jest jednym z najbardziej popularnych pamiątek turystycznych w Japonii. W Japonii zatem sny o kotach są interpretowane przede wszystkim pozytywnie. Istnieją co prawda wierzenia związane z postacią kociego zabójcy (neko oni) i kota nekromanty (nekomata), przez które niektóre sny są interpretowane jako zagrożenie lub choroby. 

Z kolei w USA bardzo dobrym znakiem jest sen o kocie z zielonymi oczami lub o białym umaszczeniu. Taki kot oznacza szczęście i powodzenie. W niektórych krajach arabskich sen o kotach jest uważany za zwiastun zdrowego dziecka i szczęśliwego życia, bowiem koty we śnie (i w prawdziwym życiu) jest uważany za opiekuna kobiet w ciąży. 

Reklama

Kot sennik – co oznacza? 

Sennik – kot czarny 

Według sennika czarny kot nie przynosi bezpośrednio nieszczęścia, ale niestety często jest on uważany na symbol pecha i nieszczęścia. Senniki bardzo często przypisują czarnym kotom negatywne konotacje, mają oznaczać zdradę, nieporozumienia, fałszywych przyjaciół, czy problemy w życiu osobistym i zawodowym. Należy jednak 

pamiętać, że większość ludowych senników działa na zasadzie kontrastu, co znaczy, że smutne wydarzenia zapowiadają wydarzenia wesołe i na odwrót. 

Reklama

Rudy kot sennik 

Rude koty w kulturze niestety kojarzą się z fałszem i obłudą (co oczywiście nijak ma się do prawdziwego życia!). Interpretacja senników w tym przypadku jest dość prosta, ponieważ opiera się na stereotypach i założeniu, że skoro widzisz rudego kota, to znaczy, że czekają Cię problemy. Niektóre senniki interpretują rudego kota jako zwiastun nadchodzącej miłości. 

Sennik – mały kotek 

Wszyscy kochamy małe kotki, prawda? Kocięta w sennikach z reguły oznaczają jakieś miłe wydarzenie, nową wiadomość, albo nowe, kreatywne pomysły. Niektórzy uważają, że sny o kociaczkach mogą oznaczać tęsknotę za macierzyństwem lub potrzebę bliskości. 

Matka i małe koty sennik 

Sen o kociętach z kocią mamą oznacza obfitość i powodzenie w życiu, na przykład powiększenie się majątku, czy powodzenie w biznesie. Większość interpretacji kociej mamy z kociakami odnosi się do kwestii materialnych. 

Sen o kotach i myszce 

Interpretacja w tym przypadku jest dwojaka, ponieważ wszystko zależy od tego, czy we śnie jesteśmy kotem, myszą, czy może biernym obserwatorem. Jeśli to pierwsze, oznacza to powodzenie, jeśli jesteśmy myszą, może to oznaczać, że otaczają nas oszuści, albo, że wpadamy w jakąś pułapkę. 

Reklama

Sen kot – co jeszcze może oznaczać? 

Wszystkie interpretacje będą się różnić w zależności od tego, co kot we śnie robi. Jeśli je, może to oznaczać zazdrość o cudzy sukces. Z kolei kot chudy może być zwiastunem pomocy komuś potrzebującemu. 

Kot, który gryzie, drapie lub warczy może świadczyć o obecności wrogów w Twoim otoczeniu. Może również oznaczać, że w Twoim życiu pojawią się jakieś przeszkody, które będzie trzeba pokonać. 

Mruczący kot oznacza oczywiście zadowolenie, bo przecież kiedy kot, mruczy, oznacza to miłość i oddanie (poza przypadkami, kiedy kot mruczy z bólu i w ten sposób stara się go zmniejszyć). Sen o mruczącym kocie jest bardzo dobrym zwiastunem. 

Miauczący kot zwiastuje najczęściej nieszczęście, ale nieszczęście, które będzie bardzo krótko trwać. 

Reklama
Reklama

Śpiący kot jest w wielu sennikach metaforą uśpionego zagrożenia, na które trzeba uważać. Śpiący kot może przestrzegać przed zaufaniem nieodpowiedniej osobie lub utracie czujności. Jednak dla wielu kociarzy będzie to przede wszystkim oznaka spokoju i zadowolenia. 

Kot we śnie, jak widać, może być zwiastunem przeróżnych wydarzeń, warto jednak pamiętać, że są to tylko ludowe senniki, które, jakby nie patrzeć, opierają się głównie na stereotypach, dlaczego należy brać je z przymrużeniem oka. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama