Field spaniel – opis rasy, charakter, wygląd

Field spaniel jest spokojnym psiakiem, który rzadko szczeka i jest mało hałaśliwy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to psiak, który wymaga naprawdę dużej ilości uwagi i dużej ilości zabawy, a także spacerów. Stały kontakt z człowiekiem jest absolutnie konieczny dla jego dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. 

Field spaniel – charakter 

Już po wyglądzie tego psiaka można zauważyć, że jest to bardzo przyjazna i łagodna rasa. Mimo tego, że jest to bardzo aktywny psiak, jest jednocześnie bardzo zrównoważony i mocno przywiązany do swojego opiekuna. Bardzo tęskni za swoim właścicielem i z ogromną radością go wita. Świetnie sprawdzi się jako pies dla całej rodziny, z uwagi na to, że absolutnie uwielbia dzieci. 

Jest bardzo inteligentny i podatny na szkolenie. Rzadko szczeka, nie niszczy rzeczy w domu i jest spokojny. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że jego potrzeby są zaspokojone, zarówno te psychiczne, jak i fizyczne. Zabawa jest absolutną koniecznością, zresztą tak samo, jak spacery. 

Jest to pies myśliwski, zatem trzeba pogodzić się z tym, że nigdy nie będzie w stu procentach tak posłuszny, jak na przykład szkolony owczarek niemiecki. Field spaniel ma w sobie dozę niezależności i upartości, warto się zastanowić, czy są to cechy, których szukamy w psiaku. Jeśli tak, to świetnie! Jeśli nie, lepiej będzie zdecydować się na inną rasę. 

Field spaniel – zdrowie 

Są to wyjątkowo zdrowe i odporne psy. Ich hodowcy przywiązują szczególną wagę do tego, żeby rozmnażać tylko osobniki, które są wolne od chorób genetycznych. Niestety często zdarzają się takie przypadłości jak stany zapalne uszu, z uwagi na naturalnie zwisające uszy psiaka. Poza skłonnościami do chorób uszu są to jednak bardzo zdrowe psiaki. 

Reklama

Jednak poza problemami z uszami występuje jeszcze kilka dolegliwości, z którymi mogą mieć problemy. Mianowicie, mogą się zdarzać dysplazje biodrowe, czy łokciowe, ale odpowiedzialni, sprawdzeni hodowcy prawie zawsze wychwytują tendencję do tych chorób u swoich psów. Dlatego jest bardzo ważne, by psa kupić ze sprawdzonego źródła i dobrego hodowcy, w innym przypadku narażamy się na dodatkowe koszty i problemy. 

Poza powyższymi zdarzają się też: choroby oczu, wady serca, czy niedoczynność tarczycy. 

Reklama

Field spaniel – historia 

Field spaniel stał się karykaturą snaela z długim tułowiem w XIX wieku. W przeciwieństwie to wszystkich innych ras, miał jednak sporo szczęścia, bo jego wygląd stał się przedmiotem dość ostrej krytyki. Paradoksalnie przez to, że pies był na językach wszystkich, sprawiło, że rasa została odnowiona, przez co powstał piękny i proporcjonalny spaniel, którego znamy dzisiaj. 

Początki tej konkretnej rasy nie są dokładnie znane. W XIX wieku dzielono spaniele w zależności od ich przeznaczenia, na lądowe i dowodne. Istniało również wiele innych odmian, które były ze sobą krzyżowane. Za pierwszego hodowcę uznaje się T. Jacobsa, który w latach 80 XIX wieku miał w swojej hodowli mnóstwo psiaków tej rasy i krzyżował ze sobą różne typy. 

Na początku XX wieku uważano, że rasie grozi wyginięcie, ponieważ ludzie stracili nią zainteresowanie. Moda na spaniele na wystawach się skończyła, a psiaki nie nadawały się do celów użytkowych. Dopiero w latach 20 miłośnicy rasy podjęli kroki w celu jej odnowienia. W 1923 roku w Wielkiej Brytanii powstał klub rasy. Następnie skrzyżowano cocker spaniela ze springer spanielem, dzięki czemu powstał spaniel, którego znamy dzisiaj. 

Do lat 70 XX wieku zainteresowanie rasą było dość spore. Obecnie klub miłośników liczy 350 osób. W Polsce trudno o szczeniaki tej rasy, a proces zakupu za granicą jest skomplikowany na tyle, że czas oczekiwania na szczenię wynosi nawet kilka lat! 

Reklama

Field spaniel – pielęgnacja 

Pielęgnacja tej rasy nie powinna sprawiać zbyt dużych trudności. Przede wszystkim psiaka tej rasy trzeba regularnie czesać, jako, że jego sierść ma skłonność do tworzenia się kołtunów. Dodatkowo regularnie trzeba sprawdzać uszy psiaka, tym częściej i dokładniej, jeśli przebywał w wodzie, ponieważ wilgoć w połączeniu ze zwisającymi uszami tej rasy, to niestety idealny przepis na infekcję. 

Dodatkowo trzeba zadbać o pazury psa i regularnie je przycinać, tak, by nie stukały o podłogę. Trzeba również przemywać oczka wilgotną szmatką, czy wacikiem. Koniecznie trzeba również zadbać o zęby. Na rynku dostępnych jest wiele past, które z łatwością wystarczy wetrzeć w dziąsła, by rozpuściły osad nazębny. Można również sięgnąć po szczoteczkę do zębów, ale do takich zabiegów trzeba przyzwyczajać psiaka od małego, w innym wypadku każde mycie zębów, czesanie, czy mycie oczu będzie udręką, zarówno dla właściciela, jak i dla zwierzęcia. 

Field spaniel – cena i wzorzec 

Field spaniel pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jest łagodnym, bardzo zrównoważonym, inteligentnym, aktywnym, ale też upartym i nieufnym wobec obcych psem. 

Jego wielkość to 48-50 cm u psów i 46-48 cm u suczek. 

Reklama
Reklama

Wzorzec podaje wagę od 18 – 25 kg, jednak w praktyce faktycznie suczki ważą od 18 do 20 kg, jednak psy nawet do 30 kg. 

Field spaniele niestety żyją bardzo krótko, bo jedynie 8 lat. Ich miesięczny koszt utrzymania to od 150 – 200 zł miesięcznie, ale do tego trzeba dodać koszty groomingu (psiego fryzjera) i weterynarza. 

Szczeniak kosztuje od 1500 – 2000 euro. Niestety obecnie w Polsce nie ma żadnej hodowli field spaniela, dlatego wszystkie szczeniaki trzeba sprowadzać zza granicy. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Owczarek pikardyjski - opis rasy

Owczarek pikardyjski jest stosunkowo mało znaną, choć godną zainteresowania rasą francuską. Entuzjaści tych psów wśród [...]

Dodaj komentarz

Reklama